ingilizce türkçe çeviri yardımı

bir çeviri yapmam lazım da, yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Both institutions embodied Korczak’s original conception of a self-governing children’s society with its own institutions—a parliament, court, newspaper, and a system of assigned duties or division of labor—that promoted law and order, active participation, and care of children by other children. Korczak encouraged independence and conducted painstakingly documented studies of the psycho-physical and social development of their wards (the clinicians’ own caretaking and childrearing activities were likewise subject to careful scrutiny).

The third “institution” established by Korczak was his children’s newspaper Mały Przegląd (The Little Review), which was issued from 1926 to 1939 as a weekly supplement to the General Zionist daily Nasz Przegląd (Our Review). This project was based upon the premise that “children [should] write for children” without the mediation of adults. Korczak also worked in radio (1935–1936, 1938–1939), giving talks under the name “Old Doctor.”

her iki kurum da(enstitü) korczak'a ait olan özerk yönetimli bir cocuk derneği fikri çerçevesinde şekillenmiştir. bu dernek kendi bünyesinde bulunan meclis, mahkeme,gazete ve her cesıt isgucu icin rollerin dagıltıldıgı; kanun ve duzenin, aktif katılımın ve cocukların bakımının yine diğer cocuklar tarafından saglandıgı bir sistemden oluşur. Korczak bağımsızlığı teşvik etmiş ve koğusların belgelenmiş sosyal ve psychophysical gelişimlerini titizlikle yürütmeye calısmıstır.

korzak tarafından kurulan 3. enstitü de cocuklarının 1926'dan 1939'a kadar ''General Zionist daily Nasz Przegląd'' yanında ek olarak verilen Mały Przegląd adlı haftalık gazetedir. Bu proje yetişkinlerin aracılığı olmadan '' cocuklar, cocuklar için yazmalılar'' temeline dayanarak cıkmıstır. Korczak aynı zamanda (1935–1936, 1938–1939) yılları arasında ''eski doktor'' ismi ile radyoda konusmalar yapmıstır.

çok detaylı bakamadım ayaküstü bu kadar oldu.
  • t joe  (22.01.15 12:39:09 ~ 13:23:36)