diş hekimleri nasıl çalışır?

diş hekimliği fakültesinden mezun olan biri kaç türlü çalışma gerçekleştirebilir? sorularım şöyle

1- sanırım ilk seçenek kendi muayenehanesini açmak?
2- dus ile üniversitelere atanıp da uzmanlığın bitince ne oluyor? üniversitede devam mı ediliyor? bunun için ne lazım? yılda kaç kadro açılıyor türkiye genelinde, kaç kişi giriyor?
3- ağız ve diş sağlığı merkezlerine nasıl giriliyor?
4- devlet hastanelerinde çalışmak için ne yapmak gerekir?
5- özel hastanelerde çalışmak için uzman olmak şart mı? uzman olmayanların ücretleri ne durumda?

teşekkürler

1- kendi muayenehanesini açabilir, devlete başvurabilir, dusa girebilir, özel bi klinikte yada poliklinikte çalışabilir. muayenehane veya klinik işletebilir, oral-b sensodyne vb firmaların bünyesinde de çalışan dişhekimleri var, veya anatomi fizyoloji gibi temel tıp bilimlerinde de uzmanlık yapılabilir.
2- dus'u kazandıktan sonra uzmanlık bazı bölümler için 3 bazı bölümler için 4 yıl. bitince seçenekler aynı, üniversitede devam torpile bağlı. torpili olan adam kadar kadro açılıyor. dus'u soruyorsanız yıllık 400-450 gibi açıldı şimdiye kadar.
3- devlete başvuruluyor, atama çıkarsa giriliyor. kpss falan yok.
4- adsm ve devlet hastanesi aynı şekilde. devlete başvurulunca ikisi de çıkabilir.
5- değil, ücretler ilden ile klinikten kliniğe değişir.
  • inthechaos  (29.12.14 12:35:40)