Java dili teknoloji öğrenme sırası

selam, javanın temel dil yapısını okudum, elimden geldiğince anlamaya çalıştım.
şimdi bir adım sonrasına ilerlemek istiyorum.
hangi sırada ilerlemek gerekir? şimdi swinge mi dalmalıyım?
hangi sıradan ilerlemeliyim?
java se ile tek başına anlamlandıracak boyutta bir şeyler yazılmıyor. elle tutulur bir örnek çıkartırken kavramları kullanmak gerek.

o halde, temel bazda java se bitti desek, sıradaki ne olmalı? ve ondan sonra ne olmalı ve ondan sonra....

javacı arkdaşlar haydi bekliyorum desteğinizi sağolun.

Polymorphisim, interface, kalıtım gibi şeyleri öğrendiysen eventlistenerlar olabilir. Küçük oyunlara girebilirsin, tıklayınca açılan resim gibi. Zaten kütüphaneleri hazır, window builder gibi eklentiler de var. Server düşünmüyorsan ya da veritabanına bağlanma, java arayüz tasarlama layoutlar jbutton jlabeller olabilir.

  • Cursed Chico  (30.11.14 21:24:42)
aslında android programlama düşünüyorum ama ondan önce javanın temellerini bilmek lazım sanırım. ve tabi web programlama da öğrenmek lazım enterprise mı oluyor o?
yol haritasına ihtiyacım var sadece şuan.

  • sahipsiz  (30.11.14 21:26:01)
Yolh aritas olarak şunlrı öneririm o zaman
www.ce.yildiz.edu.tr

Androidde java arka plan olarak ve xml önyüz olarak gerekiyor ana oalrak, ben de androiddebaşlangıçtayım. Ama tabi java her şey ordaki.
  • Cursed Chico  (30.11.14 22:05:41)
Web programlama icin:
1. temel java ögren, java SE
2. "Object oriented programming" ögren (Inheritance, Polymorphism vs.)
3. Front-End ögren. Html, Css, Javascript, Jquery ve JSON ögren (Temel düzeyde Photoshop)
4. JSP ve Servlet (eger bir framework ile web yazayim dersen Swing ve/veya JSF, ama ben pek tercih etmiyorum)
5. Database ögren, mesela MySQL

Bu adimlari tamamlarsan yeterli zamanin varsa diledigin web sitesini Front-End/Back-End yaparsin.

Android programlama icin:
1. temel java ögren, java SE
2. "Object oriented programming" ögren (Inheritance, Polymorphism vs.)
3. XML ögren
4. CSS bilmek zorunlu degil ama bilirsen avantaj saglar. (Temel düzeyde Photoshop)
5. Android SDK nedir, nasil kurulur. Emulator konfigurasyonlar vs. developer.android.com
6. Android API ögren developer.android.com
7. Serverdan veri alip vermek icin Web Services ögren, özellikle RESTFUL. Data yapisi icin JSON ögren.

Bu adimlari tamamalarsan server/client yapisi olan bir android uygulamasi yazarsin. Oyun yazmak ise bu adimlarin disinda, bunlara ek olarak cesitli grafik/oyun kütüphaneleri bilmen gerekir.

Genelde ilk adim JavaSE ögrenince insan "bu mu yani, toplama cikarmami yapacam sirf programlama ile?" diye soruyor. bu adim ürün cikarmayi degil programlama dili aracini iyi kullanmayi ögretir. Yazi yazmayi bilmek, iyi bir roman yazmayi bilmek degildir.

Ikinci adim atlanir genelde, bilen proramci ise farklilasir. Bu adim iyi bir mimar olmayi sana ögretir. Programlamada bir seyi bircok yöntem ile yapabilirsin, ama yaptiginin iyi mi kötü mü oldugunu bilemezsin. Iyi olmasi icin bu adimi ögrenmeni tavsiye ederim.

Android icin de Web icin de 3. adimdan sonra birseyler ortaya cikmaya baslar.
  • emrahday  (01.12.14 11:46:14 ~ 11:52:10)
cevap için teşekkürler.

  • sahipsiz  (02.12.14 09:33:12)