Doğru düzgün bir Excel forumu biliyor musunuz?

Selamlar, bugüne kadar burada sorduğum basit Excel sorularına bile tek cevap alamadım ("sevgilim beni aldatıyor ama ben de onu aldatıyorum, sizce kim suçlu?" diye sorsam 50 tane cevap gelirdi, o ayrı).

Sözün özü, şöyle gerçekten yardımsever insanların bulunduğu ve ücretsiz bir Excel forumu var mıdır bildiğiniz? mrexcel.com var İngilizce kaynak olarak ama hızlıca yazıp cevap alabileceğim bir de Türkçe site olursa süper olur.

www.excel.gen.tr
www.hesaptablosu.com

Genelde microsoftun yardım sayfası bile yeterli oluyor.
  • atom karincanin torunu  (19.11.14 11:48:38)
sor biz varız? çok mu zor soruyon?

  • safepassage  (19.11.14 12:37:22)
Öncekileri silmediysen gördüğüm kadarıyla en son sorduğun Excel sorusu 2012'deymiş, onu da cevaplamışlar.
Buraya sormaya devam etsene, hem yardımcı olmaya çalışırız, bilmiyorsak da bize de faydası olur bir şekilde.

  • rare  (19.11.14 12:47:18)
@baraka: Şimdiden teşekkür ederim. soru kısaca şöyle:

Firmanın montaj maliyetlerini hızlıca hesaplamak ve servis ücreti belirlemek için bir form hazırlıyorum.

ÇALIŞAN - SAAT ÜCRETİ
Ahmet - 10TL
Mehmet -9TL
Hakan - 11TL
Davut - 15TL

gibi bir tablo yaptım. Bu tabloda adamların isimlerini seçip grup ismine "İSİMLER" dedim. Bir başka sheet'e de,

ÇALIŞAN - ÇALIŞMA SÜRESİ - TOPLAM MALİYET - KAR MARJI - SERVİS ÜCRETİ

gibi bir tablo yapıp, ÇALIŞAN sütununa Veri Doğrulama menüsü üzerinden "İSİMLER" grubunu kullanıp drop down liste oluşturdum. Böylece isimleri tek tek seçebiliyorum. Amacım ise, ismini seçtiğim kişinin saat ücretini otomatik olarak ÇALIŞMA SÜRESİ altına girdiğim değerle çarptırarak TOPLAM MALİYET kalemini bulmak.

Özet olarak böyle işte.
  • karaage  (19.11.14 13:06:54)
@rare: neden bilmiyorum ama sanırım cevaplanmamış duyurularım silinmiş. Aslında cevaplanmamış 3-4 sorum vardı yakın zamanda yazdığım, allah allah...

bu arada mrexcel.com'da sormak için hazırladığım örnek dosyayı da paylaşayım: efshare.com
  • karaage  (19.11.14 13:12:40)
vazgeçtik, buraya sorma :)

if'le yapsan olur mu?
Mesela A sütunu "İsimler", B sütunu "Saat Ücreti", C sütunu "Çalışma Süresi" desek.
D2'ye Ahmet yazınca maaşıyla saat ücretini aşağıdaki formülle yazsa yeterli olur mu?

=IF(D2="Ahmet";$B$2*C2;IF(D2="Mehmet";$B$3*C3;IF(D2="Hakan";$B$4*C4;IF(D2="Davut";$B$5*C5;0))))
  • rare  (19.11.14 13:36:52)
@rare: Ya usta ben örnek olsun diye öyle yazdım ama mevcut 14-15 tane montaja gidebilecek eleman var zaten. Hepsi için IF yazarsam çok hantal olacak. Ayrıca sadece eleman da değil, gidilen mesafeyi ve kullanılan şirket aracının tipine göre harcadığı yakıt/KM falan da hesaplatacağım ben. Dolayısıyla çok fazla değişkeni bir araya getirip IF kullanırsam işim fena halde uzar.

İstediğim şekilde çözebilirsem diğer değişkenleri de drop-down liste ve tablo bağlantısı ile tıkır tıkır çekerim. Değişiklik durumunda da (maaşa zam, işten ayrılma, yeni araç vs) tek hamlede işim biter.
  • karaage  (19.11.14 13:39:44 ~ 13:42:40)
O zaman Vlookup lazım.

edit:

Bahsettiğim sütunla ilgili bu şekilde yapsan?

D2'ye Mehmet yazdığını varsayarsak A sütunu "İsimler", B sütunu "Saat Ücreti", C sütunu "Çalışma Süresi"
=VLOOKUP(D2;$A$2:$C$5;2;FALSE)*VLOOKUP(D2;$A$2:$C$5;3;FALSE)

İkinci Vlookup'a gerek olmayabilir tabii, sadece =VLOOKUP(D2;$A$2:$C$5;2;FALSE)*(çalışma saati) gösterilebilir.
  • rare  (19.11.14 13:43:28 ~ 13:56:18)
@rare: Dostum vlookup'ı hiç kullanmadım bugüne kadar ama nerede görsem yere göğe koyamıyorlar. İşime yarayacaksa öğrenirim tabi ama bir örnek çalışma lazım işi hızlandırmak için -mesai sırasında çok fazla yayılıp excel kasamıyorum, eve gidince de hanım kızıyor eve iş getirme diye eheh-

edit: hmm, bunu şu anki düzene göre hangi tabloya/sütuna koymak lazım onu anlamadım, senin dediğin şekilde dosyayı düzenleyip denemem lazım, az müsade alayım.
  • karaage  (19.11.14 13:49:57 ~ 13:53:55)
Mutlaka öğren. Youtube izleyebiliyorsan, şu videodaki abiyi tavsiye ederim. Türkçe olarak tane tane çok güzel anlatıyor:

www.youtube.com
  • rare  (19.11.14 13:53:39)
Görsel yükleyeceğim birazdan.

  • rare  (19.11.14 13:59:02)
@rare: Hmm, abi şimdi bu vlookup ile ilgili henüz tecrübe sahibi değilim ama sanırım benim ilk etapta oluşturduğum drop down list'i bağlamayacak bu. Ben drop down'dan seçtiğim anda başka bir tablodan karşılık gelen saat ücretini seçtirmiyor yani vlookup değil mi? Hof be çok sinir oldum çözemiyorum bir türlü.

Yukarıda paylaştığım dosyayı indirmemişsin, ekran görüntülerinden ileteyim meseleyi:

İlk tablo:
i.imgur.com

Drop down oluşturduğum hesaplama tablosu:
i.imgur.com

Saat ücretlerini otomatik olarak atabildiğim zaman ortaya çıkacak genel görüntü (temsili):
i.imgur.com
  • karaage  (19.11.14 14:02:32 ~ 14:05:14)
dropdown listeler için eğer ve indis formülü kullanıyordum ben. dropdownda seçilen isme yönelik değeri tablodan indis formülü ile çekip eğer'in içine yazıyordum hesaplamak istediğim şeyin formülü ile beraber.

o işleri tek hamlede yapmak içim mecburen förmül manyağı bir şeyler yapmak gerekiyor ya da makro. makro bilmiyorsanız zor, hazır formüller çok yorar.
  • uykusunu yakalayan adam  (19.11.14 14:04:05 ~ 14:09:51)
@uykusunu yakalayan adam: Hmm, makro kullanmak şartsa madem ona göre araştırma yapayım. Ben dünden beri bölük börçük okuya okuya ne yapacağımı şaşırdım. Bir yandan vlookup'lar, bir yandan pivottable'lar falan çıkıyor karşıma afallıyorum. Veriyi basit bir yöntemle çekebilmem lazım sanki ama çok karmaşık hale geliyor.

  • karaage  (19.11.14 14:09:56)
Verdiğin listede dropdown olması çok iyi, çünkü vlookup o ismin birebir olmasını istiyor.

Yapacağın şey basit, ikinci tabloda D4'e formülü yazacaksın.

Resimli anlatıcam birazdan.
  • rare  (19.11.14 14:11:22)
@rare: Yav oh be çok şükür, Allah razı olsun çözdüm olayı sonunda. "DATA" isimli sheet'e gidip tablo sınırlarını (table_array) oradan seçmem gerekiyormuş. Böyle yapınca cart diye koydu vallahi, eheh. bu arada col_index_num neyi belirtiyor kısaca söyleyebilir misin?

  • karaage  (19.11.14 14:26:19)
D4'e tıkla, Yukarıdaki f(x)'i seç imgur.com orada Vlookup'ı seçince

Şu bölümün çıkması lazım: [IMG]i.imgur.com [/IMG]

Bunu doldurucaz öncelikle:

* Lookup_value'ya son tablondaki B4'ü yazacaksın sadece.
* Table Array'e ilk tablondaki B4:C8 arasını seçeceksin. Sabitlemek için de F4 tuşuna basmalısın.
*Col_index_number'a 2 yazacaksın sadece. (Sebebi, o tabloda ikinci değeri arıyor olmamız.
*Range_lookup'a false ya da 0 yazacaksın

Ok'e bastığında D4'e yazdığın VLookup hazır olacak.
D4'ü = C4* Yazdığın Vlookup formülü olarak düzeltmen yetecek.
  • rare  (19.11.14 14:28:50 ~ 15:07:44)
makro şart değil ama uzun formüller, virgüller, parantezler... makroyu kullanabilmek veriyi, tabloları işlemeye hakim olmak demek. Ben vlookup bilmiyorum, böyle bir tablo için index ve if çözüm oluyor ama uzun oluyor. vlookup ile kısa çözülüyorsa bilmiyorum.

edit: vlookup bizim düşeyara'ymış la. türkçe kullana kullana yabancılaşmışız, allah belamızı vermesin :D

evet vlookup ile de olur index ile de olur. vlookup nimet tabii, mutlaka öğrenin.
  • uykusunu yakalayan adam  (19.11.14 14:29:10 ~ 14:32:40)
col_index_num , Table Array'de belirttiğin alanda kaçıncı sütunun değerinin arıyorsan yazdığın yer. Senin yaptığın aramada ikinci sütunu sorduğumuz için 2 dedik mesela.

  • rare  (19.11.14 14:33:34 ~ 15:09:32)
@rare: Bütün mantığı anladım çok teşekkür ederim gerçekten. Vay be hakikaten süpermiş, artık ben de bir "keep calm and vlookup" tshirt'ü yaptırabilirim. Ben hesaplama tablosunda bazı hücreleri buna göre düzenleyeceğim (mesela bir montaj işinde aynı anda en fazla 5 kişi bulunuyorsa, D4-D8 arası yeterli olacak). Ama 5 kişilik düzenleme yapınca B sütunu altında boş kalan sütunların karşılığı (mesela B6, B7, B8 boş ise, D6, D7 ve D8) "#N/A" olarak kalıyor, hatta onların yanında (F sütununda) da aynı uyarı çıkıyor. Bunu engellemenin ve hesaplanmayacak hücrelerin tamamen boş kalmasını sağlamanın yolu yine IF'ten mi geçer?

Çok soru sordum dert oldum kusura bakma.
  • karaage  (19.11.14 14:38:19 ~ 14:40:00)
@gneral: Ah be abi başında bir ses verseydin ya :D Zahmet oldu, ellerine sağlık, sen hesaplama kısmını sağ tarafa atmışsın ve aslında böyle de güzel olmuş teşekkür ederim.

Yine az önce rare'e yazdığım #N/A sorunu oluyor isim yazılan hücre boş kalınca. Onu da çözersek işim tamamlanacak.
  • karaage  (19.11.14 14:44:32)
çok sevindim :)
N/A için if lazım dediğin gibi galiba.

  • rare  (19.11.14 14:47:42)
şimdi aklıma geldi;

if kullanma,

o listedeki 5 adam haricindekilerinin ücretlerine 0 yaz
  • rare  (19.11.14 14:49:28 ~ 14:50:46)
@rare: Tabi silmek ya da 0 yazmak mümkün ama o zaman her hesaplamada tekrar tekrar 0 yazmam sonra düzeltip gerçek rakamı yazmam lazım. O hiç olmaz malesef. Neyse IF ile çözerim o zaman onu da. Hani vlookup içine bir parça ekleyip yapabiliyor muyuz diye merak etmiştim, çok sorun değil. Tekrar teşekkür ederim dostum.

@uykusunu yakalayan adam: Index de hiç kullanmadım (kör cahil durumuna düştüm iyice). vlookup ve index kullanarak nasıl çözülür örnek üzerinden gösterirseniz memnuniyetle öğrenirim.

EDİT: İsim hücresinin dolu olması halinde vlookup'ı devreye sokan, boş kalması halinde hiçbir şey yazmayan formül de şöyle bir şey oldu:

=IF(D4>0;VLOOKUP(D4;Sheet2!$E$4:$F$17;2;FALSE)*E4;TEXT(0;))

Maksat arşiv olsun, gençler faydalansın.
  • karaage  (19.11.14 14:58:42 ~ 15:15:57)
N/A'nın çözümü de şuymuş:

=IFERROR(VLOOKUP(yazdığın formül),0)
  • rare  (19.11.14 15:14:32)
@rare: eheh 1 dakikayla kaçırdım. Yukarıda IF'li formül yazmıştım ama senin çözüm daha profesyonel oldu, eyvallah.

  • karaage  (19.11.14 15:17:08)
Rica ederiz.
Diğer duyurularda index, match, vlookup true'lu örneklerde görüşmek üzere .

www.he-manreviewed.com
  • rare  (19.11.14 15:39:25)