Autocadde toplu olarak değiştirme

şimdi elimdeki proje üstünde yüzlerce circle var ve çapları aynı. blok değiller ama. ben bunları tek seferde istediğim bir blokla veya şekille nasıl değiştirebilirim? bunun için bir lisp dosyası mevcut mu acaba?

toplu olarak seçmek için quickselect i kullanabilirsin.

  • al basmadan donu var  (17.11.14 09:57:28)
seçme değil de benim derdim obje kümesini block ile değiştirmekti onun da lisp dosyasını buldum. hatta paylaşayım belki birine daha lazım olur :)

----------------------------------------------------------------------------

;;; Command changes the set of primitives for the selected primitive.
;;; Examples:
;;; Replacement of some other blocks.
;;; Replacement blocks or dots circles.
;;; Replacement of some other titles.
;;;
;;; First you need to select a sample, and then specify replaceable objects.
;;; Box is in the center is restricted (bounding) rectangle of old objects.
;;; New objects are inserted into the layers that Belonged to which the old objects.
;;; Supports pre-selection.

(defun c:frto(/ ACTDOC COPOBJ ERRCOUNT EXTLST
EXTSET FROMCEN LAYCOL MAXPT CURLAY
MINPT OBJLAY OKCOUNT OLAYST
SCLAY TOCEN TOOBJ VLAOBJ *ERROR* ASK)
(vl-load-com)
(defun *ERROR*(msg)
(if olaySt (vla-put-Lock objLay olaySt)); end if
(vla-EndUndoMark actDoc)(princ)); end of *ERROR*

(defun GetBoundingCenter(vlaObj / blPt trPt cnPt)
(vla-GetBoundingBox vlaObj 'minPt 'maxPt)
(setq blPt(vlax-safearray->list minPt)
trPt(vlax-safearray->list maxPt)
cnPt(vlax-3D-point
(list
(+(car blPt)(/(-(car trPt)(car blPt))2))
(+(cadr blPt)(/(-(cadr trPt)(cadr blPt))2))
(+(caddr blPt)(/(-(caddr trPt)(caddr blPt))2)) ;_<<< ????????
)))); end of GetBoundingCenter
(setq extSet(ssget "_I"))
(while (not (setq toObj(entsel "\n+++ Select source object (sample) -> ")))
(princ "\nSource objects isn't selected!"))
(if(not extSet)
(progn
(princ "\n+++ Select destination (replaceable) objects and press Enter <- ")
(setq extSet(ssget "_:L")))); end if
(if(not extSet)(princ "\nDestination objects isn't selected!")); end if
(if (and extSet toObj)
(progn
(initget "Yes No")
(setq ask (getkword "\nRemove destination object [Yes/No] <No>:"))
(setq actDoc (vla-get-ActiveDocument(vlax-get-Acad-object))
layCol (vla-get-Layers actDoc)
extLst (mapcar 'vlax-ename->vla-object (vl-remove-if 'listp
(mapcar 'cadr(ssnamex extSet))))
vlaObj (vlax-ename->vla-object(car toObj))
objLay (vla-Item layCol (vla-get-Layer vlaObj))
olaySt (vla-get-Lock objLay)
fromCen (GetBoundingCenter vlaObj)
errCount 0 okCount 0); end setq
(vla-StartUndoMark actDoc)
(foreach obj extLst
(setq toCen (GetBoundingCenter obj)
scLay (vla-Item layCol (vla-get-Layer obj)));end setq
(if(/= :vlax-true(vla-get-Lock scLay))
(progn
(setq curLay(vla-get-Layer obj))
(vla-put-Lock objLay :vlax-false)
(setq copObj(vla-copy vlaObj))
(vla-Move copObj fromCen toCen)
(_kpblc-ent-properties-copy obj copObj)
(vla-put-Layer copObj curLay)
(vla-put-Lock objLay olaySt)
(if (= ask "Yes")(vla-Delete obj))
(setq okCount(1+ okCount))
); end progn
(setq errCount(1+ errCount))
); end if
); end foreach
(princ (strcat "\n" (itoa okCount) " were changed. "
(if(/= 0 errCount)(strcat (itoa errCount) " were on locked layer! ") "")))
(vla-EndUndoMark actDoc)); end progn
(princ "\nSource object isn't selected! ")
); end if
(princ)); end of c:frto
(defun _kpblc-ent-properties-copy (source dest)
(foreach prop '("Angle" "Layer" "Linetype" "LinetypeScale" "Lineweight"
"Normal" "PlotStyleName" "Thickness" "Color" "Visible"
"Closed" ;|"ConstantWidth" ; ?? ??????????|; "Elevation" "LinetypeGeneration"
"LinetypeScale" ;|"StartAngle" "EndAngle" ; ?? ??????????|; "Alignment"
"Backward" "Height" "ObliqueAngle" "Rotation" "ScaleFactor" "StyleName"
"TextGenerationFlag" "TextHeight" "UpsideDown" "AttachmentPoint" "BackgroundFill"
"DrawingDirection" "LineSpacingDistance" "LineSpacingFactor" "LineSpacingStyle" "Width"
"XScaleFactor" "YScaleFactor" "ZScaleFactor" ;| Viewport|; "ArcSmoothness" "CustomScale"
"Direction" "DisplayLocked" "GridOn" "LensLength" "ModelView" "ShadePlot" "SheetView"
"SnapBasePoint" "SnapOn" "SnapRotationAngle" "StandardScale" "Target" "TwistAngle"
"UCSIconAtOrigin" "UCSIconOn" "UCSPerViewport" "ViewportOn")
(if (and (vlax-property-available-p source prop)(vlax-property-available-p dest prop t))
(vl-catch-all-apply
'(lambda ()(vlax-put-property dest prop (vlax-get-property source prop))))
)
  • petitjoueur  (17.11.14 10:01:29)