aydınlatma & elektrik sorusu

merhabalar,

elektrik olayında tamamen cahilim. soruyu da merakımdan soruyorum, dalga geçmeyin.

www.tripodfoto.com

yukarıda linkteki ürünü, evde ayaklı lamba niyetine kullansanız elektrik faturası göçer mi? her gün 5-6 saat kullanılsa, elektrik faturasına etkisi ne olur?

ek soru: bu lambaya, tasarruflu ampül filan takılır mı?

800 W'lik bir cikisa sahip ampulu surekli yaktiginizi dusunun (evde bulunan eski tip ampullerin en yuksek watt lisi 100'du eskiden, unutmayin).

boyle bir projektor elbette ki butcenizi bayagi zorlar.
  • for the record  (02.09.14 12:15:40)
ek soru: bu lambaya, tasarruflu ampül filan takılır mı?

  • starborn  (02.09.14 12:21:40)
kabaca 60 lira gibi bir şey hesapladım günde 6 saatten 30 gün boyunca kullanılırsa eğer.

elektrigin birim fiyatını 42 kuruş olarak aldım. eğer son elektrik faturasina odedigin parayi harcanan kilowatt miktarina bolersen elektrik birim fiyatini bulursun.

ayda 144 kilowatt gibi bir harcama yapacak senin lamba. 144 ile o birim fiyati carpinca faturaya olan etkisini hesaplayabilirsin.
  • montauq  (02.09.14 12:24:09)