Efe ismi hakkındaki düşünceleriniz?

Olumlu/olumsuz farketmez. İstatistik ve analiz amaçlı soruyoruz :p
Mümkünse sebebiyle birlikte söyleyiniz :)

fena değil limit içi

  • basond  (16.08.14 21:00:55)
Güzel, ben severim. Ama e'leri yayarak söyleyen insanların ağzında çok kötü oluyor.
Nedeni ne bilmiyorum, Efe, Ege seviyorum bu isimleri, kulağıma hoş geliyor. Kuzenimin adı Efe.

  • buff  (16.08.14 21:01:36)
Çocukluk arkadaşlım bu yüzden çok severim.

Çocuğuma efe adını koymak istiyorum.

Efe isimli tanıştığım herkes delikanlı ve temiz insanlardı.
  • colorwithnotexist  (16.08.14 21:01:41)
sevdigim bir isimdir, genelde sevimli erkek cocuklarini cagristirir bana.

  • fraise  (16.08.14 21:02:09)
kötü bence. büyüyünce efe bey falan diyecekler dalga geçiyormuş gibi. ilk 5 yaşa kadar uygun ama sonrası için değil. e isim de ömürlük olacağından ben olmaz diyorum.

  • hohoya  (16.08.14 21:02:37)
Bi tek bende mi "efemine, künefe" vb şeyler çağrıştırıyo arkadaş :D Bi de çok kısa değil mi 3 harfli? Ece, ali gibi çok kısa isimleri genel olarak beğenmiyorum da.

Bu arada, çok bileni yoktur muhtemelen ama Anadolu'nun bağrından ziyade Yunanca "ephebos"tan gelir, yiğit anlamı taşır. Orası güzel ama bak :)
  • pandispanya  (16.08.14 21:05:48)
Güzel hatta ben çocukken köpeklerime efe ve yiğit isimlerini koymuşum.

  • ontheroad  (16.08.14 21:07:44)
güzel isim.

  • baldur  (16.08.14 21:08:32)
yunanlar da anadolunun bağrından gelme zaten :)

  • baldur  (16.08.14 21:09:05)
Sevmem. Sonuçta gangster demek. Eşkıyadan farkı yok sözlük anlamında. 20'li yıllarda Yunan'a karşı savaşan efeler de olduğundan halk tarafından benimsendiği için iyi bir şey olarak lanse ediliyor; fakat efe dediğin haydut, yol kesen, haraç alan kişidir. Tabii Çakırcalı ya da Kamalı gibi istisnalar var da şimdi o meselelere girmek istemiyorum.

Ezcümle, ben sevmem.
  • g man  (16.08.14 21:09:27)
Sebebini bilmiyorum, şımarık zengin çocuğu izlenimi yaratıyor. Böyle kısa saç, rayban gözlük falan, itici hareketler. Hiç böyle bi efe tanımadım ama bu canlanıyor :)

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.08.14 21:12:14)
fonetik olarak çok hoş geliyor bana.

  • devilred  (16.08.14 21:22:24)
böyle isimler bence iddialı ve bu durumun çocuklara psikolojik baskı olarak döndüğü görülebiliyor.

  • lucky dog  (16.08.14 21:22:53)
efe güzel isim de sorumluluğu büyük. ismin efe ise yakışıklı olmak zorundasın. onun için çocuk sahibi olmak istesem iddiasız isimler düşünürüm. tipsiz efe olur mu? adına efe koyacaksın çocuğun, tipsiz olursa nasıl açıklayacaksın çocuğa :))

  • rock n roll  (16.08.14 21:35:36)
Aynen Yunanlar Anadolunun bağrından geliyo zaten, yani bizden bi isim, kimin ismini kimden alıyolar :p ama yeni bebeklerden 3te 2si efe gibi bi isim alıyo artık. bu açıdan düşündürebilir. bi de şortlu tipler çok da kabadayı gibi durmuyolar ki?

  • deadline  (16.08.14 21:38:17 ~ 21:39:01)
Arkadaşlar, Yunanlar Anadolu'dan gelmez. Anadolu'ya "sonradan" gelmişlerdir. Gelişlerinden çok daha öncesinde de bu kelime zaten bulunmuştur. Dediğim gibi, çocuğuna bu ismi koyan/koymak isteyen 100 kişiye sorsak sanırım 100'ü de bilmez ama sonuç olarak biz adamlardan almışız :) Kesin bilgi, yayalım :p

www.the-map-as-history.com
  • pandispanya  (16.08.14 21:42:32)
ahaha Sadakatsiz, Yunanistan'da kullanmayı bırakmışlar mı? :D Neyse, köken mevzusunu daha uzatıp esas konuyu bulandırmayacağım, ankete devam :D

  • pandispanya  (16.08.14 21:45:42)
vay, doğru söylüyosun, neyse öğrenmiş olduk :) heykeli bile varmış.

  • deadline  (16.08.14 21:46:51)
olumlu.

karizmatik, kumral, yeşil gözlü bir efe canlanıyor anında gözümde.

baya olumlu yani.
  • o degil dee  (16.08.14 21:55:44)
Sevmiyorum, aklıma rakı geliyor.

  • i was made for you  (16.08.14 21:56:14)
sevdigim bi isim.
hey gidinin efesi. aydin efesi.
saglam, temiz, net bi isim.
  • icemint  (16.08.14 22:00:18)
@sadakatsiz, yok pandispanya doğru söylüyo o yüzden boşa çabalamayalım. yoksa dilimize geçen ve kullanılan tüm sözcükleri "Türkçe" olarak adlandırmamız lazım. Halbuki kiminin "kökeni" latince, farsça, fransızca vs. Bu onları saf Türkçe yapmaz :) Bu yunanlılar mö 4.yy'da kelimeyi çıkardıysa, bizim efeler tarih sahnesine 16. yüzyılda çıkmış.

  • deadline  (16.08.14 22:02:20)
Ben severim kuzenimin ismi ve köyde ki her sene doğan siyah erkek buzağıya verdiğimiz isimdi...

  • sealth  (16.08.14 22:15:07)
İzmirli değilsen iyi.

Çünkü izmir de artık biri dur demeli Efe ve Ege görmekten kusacağım.

Onun haricinde Efe ismi iyidir.
  • dios  (16.08.14 22:38:44)
İsimler insanların üzerinde etkili oluyor, o yüzden ne çok ağır ne çok hafif isimler koymak daha iyidir. Kaya, sarp gibi isimli çocuklar hep zor olur. Bir de, insanın şerefine uygun da olmalı. o yüzden bir hayvana koyulacak isimler, hayvan ve nehir börtü böcek isimleri koymamak da daha iyi olur.

İhsan, muhsin, tahsin, hasan, hüseyin,
Erdem, bilge, bilgin, alim, salih,
Hakan, kağan, han,
Gibi isimler efe'den çok daha güzel.
  • kullanıcı adı  (17.08.14 01:32:18)
efeye nötrüm. ama bana bayağı egeli ismi gibi geliyor, ki izmirde adım başı efe yorumları gelmiş.

  • vaktiyle iyi biriydi  (17.08.14 01:39:32 ~ 01:39:58)
severim, papağanım vardı efe diye. kediye köpeğe de çok fazla konulan bir isim yalnız, o yönden de düşünün derim.

  • physcos physcos  (17.08.14 01:40:50)
Efeler diyarından bildiriyorum 3 erkekten birinin ismi efe... Bir de iki isim koyup ikinciye efe koyuyorlar daha itici "ahmet efe" "mehmet efe" "yağız efe"...

  • lal u ask  (17.08.14 06:43:25)
Evet bi de o var, süper isim diye diye maşallah hepiniz eşeğinize kuşunuza köpeğinize bu ismi koymuşsunuz resmen, tebrikler :D:D

  • pandispanya  (17.08.14 12:42:43)