[]

kimyagerler gelin hele "paraben"

simdi bu madde zararli ya, bir cok urunde de mevcut. dis macunu sampuan vs.

simdi bunun zararli oldugunu bizden daha iyi biliyorlar neden hala kullaniyorlar?

diger sorum. paraben urunlere eklendiginde ne sagliyor? atiyorum dis macununda mevcutsa kopurmesini mi sagliyor, ya da urunun hacmini mi artiriyor?

 
kimyager değilim ancak WHO paraben'in aynı radyasyon gibi zararlı olması için belli bir seviyeyi geçmesi gerektiğini açıklamıştı en son.

paraben ürünün raf ömrünü uzatıyor.

ayrıca daha çok kadınlarda meme kanseri ile ilişkilendiriliyor bu yüzden diş macunundan ziyade koltuk altı ve meme bölgesine yakın uygulanan roll-onlarda filan kullanılmaması için paraben-free ürünler var.

ama doza bağımlı olduğu için kesin olarak kullanmayın da denilemiyor.
  • neferkitty  (11.08.14 11:33:37 ~ 11:33:50) 
Parabenin bir sürü turu var. Metil, etil, propil, butil vs. Bunların bazıları meme kanseri dokusunda çok fazla miktarda bulunmuş. Ostrojen benzeri etkileri var. Bu yüzden yüksek miktarda olduğunda meme kanserine yol açtığı düşünülüyor. Metil, propil güvenli deniyor. Butil yüksek dozda riskli. Etili hatırlamıyorum.

Paraben raf ömrünü uzatıyor, bakteri vs. uremesini engelliyor. Şu kozmetik bloglarinda iyi yani parabensiz, kötü yani raf ömrü 3 ay diyorlar ya. O zaman ağızlarına carpma isteği uyandiriyorlar bende.

Edit: Kimyager değilim.
  • Lim5  (11.08.14 11:59:20 ~ 12:00:23) 
Not: kimyagerim.

Kimyagerlerin sağlık açısından yorum yapması hiç bir zaman doğru ve etik olmaz.

Biz sadece üretir, kullanıma sunarız.

Sağlık kısmını gıda ise gıda tarım hayvancılık bakanlığı lablarındaki insanlar inceler.

Ama en iyisini alanında uzman doktorlar bilir.
  • yatagants  (11.08.14 12:04:03) 
@yatagants kimyagerler lafin gelisiydi zaten.


  • exlibris  (11.08.14 13:33:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.