kolay gelsin sorunsalı

kolay gelsin nasıl diyorsunuz ingilizce de ya? ne zaman kolay gelsin demek istesem 10 dakika düşünüyorum.

take it easy falan diyorum da ben genelde, birebir karşılığı yok pek

  • bonjurkes  (27.07.14 00:50:17)
May it be easy de denebilir

  • ack3000  (27.07.14 00:53:32)
aslında bunu direk karşılayan bir kalıp yok. "take it easy" diye de çevirenler var ama native english speaker arkadaşlardan hiç duymadım. "good luck" ı daha çok duydum

  • tellioglu  (27.07.14 00:53:34)
"break a leg"? :) valla kolay gelsin lafındaki gibi doğrudan emeğe vurgu yapan bir şey yok sanırım. o yüzden bence de şanstan yürümek lazım gibi.

ek: bu arada "take it easy" deyince "sakin ol şampiyon" anlamı da çıkabilir, o biraz sakat :)
  • kül  (27.07.14 00:59:10 ~ 01:00:11)
may the force be with you.

  • sterimar  (27.07.14 00:59:51)
kolay gelsin deme. see you de bye de. türkiye dışında kolay gelsin gibi bir girişim yok. öyle bir niyetlenmenin varlığından haberi yok insanların.

  • il padrino  (27.07.14 02:43:51)
Kolay gelsin diye bir şey yok ingilizcede.

  • nereye bu gidis  (27.07.14 11:59:27)
hadi görüşürüz koaly gelsin tarzı bir kolay gelsin değil.

mesela bir yere girmişim adam bir şeyle uğraşıyor, iş yapıyor, ona kolay gelsin tarzı bir şey demek istiyorum.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (27.07.14 14:38:16)
"hi" en iyisi, "take it easy" dersen yanlis anlasilir, buyuk ihtimalle "sakin ol" diye anlyacaktir. Almancada da ayni problem var ve "Hallo", "hello" ve "hi" ile cözüyoruz burda isi. Ingilizcede de ayni sekilde, bazi kaynaklarda "may the force be with you" kullanilir diyo ama kimseden duymadim bu kalibi, zaten gereksiz uzun.

  • emrahday  (28.07.14 14:39:18 ~ 14:42:10)