avrupali"nin ikinci dili ingilizce peki ya arap, slav, asya"li kardesler?

mesela avrupa"da nereye giderseniz genel olarak ingilizce konusulur. peki ya arap, asya, slavlarin boyle genel kabul gormus dilleri var mi? yoksa herkes kafasina gore mi?

heh duzeldi.

e araplarda arapca var, slavlarda rusca. asyalilarin hepsi farkli dil konusuyor ama bir cinliyle bir japon tabi ki ingilizce anlasiyor genelde. dunyanin neresi olursa olsun ingilizce genel olarak gecerlidir.
  • babamasoliimbananickaldirsin  (24.06.14 18:17:25)
benim litvan arkadaşım rusça konuşuyordu sanırım o minik ülkelerin hepsinde konuşuyorlar (gerçi o kız ingilizce ve almanca da konuşuyordu, ülkenin minik olması, kendi anadillerinin pek geçerliliğinin olmaması ve doğu bloğu zamanında sovyetlerdeki hayvani eğitim sağ olsun- fransızca bilmiyordu yalnız, fransızca pek öğretmiyorlarmış, türkçe de biliyordu oraya zamanında osmanlı asker göndermişmiş azınlık bi türk yerleşimi olmuşmuş onlardan kalma türkçe eğitimi varmış)
araplar; adamlar kendi aralarında zor anlaşıyor zaten :P iraklı arapla faslı arap tam anlaşabiliyor mu emin değilim. 2. dilleri ne oluyor bilmiyorum.
hint/uzakdoğu ingilizce konuşuyor
  • niye ama  (24.06.14 18:23:24)
Araplar çok geniş bi coğrafyada. Genel olarak ingilizce olmakla beraber vakti zamanında fransız sömürgesi olmuş yerler fransızca konuşuyor.
Sovyet rusya içerisinde her almış k
ülkeler resmen default olarak rusça biliyor çünkü hala aktif olarak kullanılıyor. Yine de bu dünya ile iletişime geçmek için değil dediğim gibi rusça bilmek onlar için çok dogal. Ve tabiki diğer dilleri ingilizce.

Uzak doğu ingilizce biliyor.

Evet genel olarak bakınca ingilizce. Suudi arabistan da benim tanıdığım çoğu kimse günlük ingilizceye çok hakim idi. Benim gözlemlerim bunlar.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (19.07.14 13:50:44)