yargitay kararlari

Yargitay kararlarinin emsal teskil ettigini ya da etmedigini anlayabiliyor muyuz?
Isci/isveren davalarini incelerken aklima dustu.

Süreklilik kazanmış Yargıtay kararları emsal oluşturur ve hakimleri bağlayıcıdır. Ancak zaman zaman Yargıtay'ın "kaçak karar" olarak değerlendirilen geçmiş kararları ile uyumsuz kararlarına da rastlanabilmektedir. Yargıtay Hukuk/Ceza Genel Kurulu kararları içtihat oluşturur , bu kararların kanun hükmünde anlaşılacağını söylersek yanlış bir şey söylememiş oluruz.

Ancak hukukta her olayı kendi içinde değerlendirmek gerekir, dosya içeriği ve olayın gelişimine göre farklı kararlar çıkabilir.

www.hukuki.net

Mesela hesap işletim ücretlerinin geri alınması için ilgili yargıtay kararlarından emsal karar olarak yararlanabiliyorlar.
  • okuyamıyom ben ya  (01.06.14 20:33:02)
okuyamıyorum ben ya'nın paylaştığı sayfa komple yanlış.

içtihatlar örnek olmak dışında hiçbir bağlayıcılığı yoktur. yani siz emsal davayı koysanız bile hakim onunla bağlı olmaz, farklı bir karar verebilir, yargıtay bunu onayabilir. yargıtay hukuk ve ceza genel kurulundan bile çıkan kararlar bağlayıcı değildir.

tek bağlayıcı olanlar, içtihadi birleştirme kararları ve anayasa mahkemesi kararlarıdır.

sizin sorunuza gelirsek,

yargıtayın uzun yıllar boyunca aynı konuda aynı kararı veriyorsa, artık emsal oluşur ya da kapsamlı bir gerekçe(yani tartışılacak şeyler tartışılmış vs) ile verilen kararlar ve son olarak sizin uyuşmazlığınız ile bağlantılı olan kararlar da emsal olabilir.
  • dogyman  (01.06.14 21:03:24)