5 yıl boyunca suç işlemezse "ceza erteleme"si olayı hakkında

selamlar...
öncelikle belirteyim ki hukuk terimlerine aşina değilim,
bu sebeple "ceza ertelemesi", "hükmün açıklanmaması", "kovuşturmaya yer yok" vs. terimler sebebyile hata yaparsam hukukçu arkadaşlardan özür dilerim, dediğim gibi hukuk terimlerine hakim değilim, hukukçu değilim, sokakta gezen ve hukuk fakültesinde akademik eğitim almış kişilerden alakasız vatandaşlardan birisiyim..

bu konuyu açıkladığıma göre
şimdi benim olayıma gelelim;

ben zamanında, 2010 yılında, ankara kızılay'da, sakarya caddesinde sokakta içki içiyorum diye bir polis grubu ile kavga etmiştim... kızılay-sakarya caddesini bilen bilir, merdivenlerde herkesin birasını içtiği bir mekandır... bilmeyenler için söyleyeyim, ankara'nın sokata içki içilen, barlar sokağı olan bir mekanıdır "sakarya caddesi"...

sonra sivil polisler yanıma geldi ve benden kimliğimi istediler... ben de onlardan kimliklerini istedim, "nereden bileceğim sizin polis olduğunuzu" diye... onlar da tabii bu isteğim üzerine atarlandılar ve beni yüz üstü yere yatırıp üzerime ayaklarıyla basarak ters şekilde ellerimi kelepçelediler... ben de o anda "bırakın lan beni şerefizler, tayyip'in köpekleri, it herifler" diye bağırdım.. (evet hataydı böyle bağırmak, kabul ediyorum hata olduğunu...
hiç bir şekilde hiç bir şeyi saklamadan bu duyuru sorusunda söylemek adına yazıyorum bunları)

sonra beni arabaya soktular ve doğru merkeze götürdüler... orada işlemler yapıldı ve geceyi nezarette geçirdim...
sabahleyin beni ankara adliyesine, savcı karşısına çıkardılar...
öğrendim ki benden davacı olmuşlar kendilerine küfrettiğim gerekçesiyle...

neyse, savcı beni serbest bıraktı, tutuksuz yargılanmam gerektiğini söyledi... ben de rutin hayatıma geri döndüm...
aradan üç-beş ay geçti, benim mahkemem görüldü...
ben 8000 küsür lira ceza aldım...
ama sicilim temiz olduğu için ceza ertelendi ve 5 yıl boyunca bir suç işlemezsem bu cezanın iptaline karar verdi hakim...

şimdi 3-4 yıl geçti bu mahkeme üzerinden.. benim 1-2 yılım kaldı yani...

ama benim merak ettiğim şey ve sorum şudur ki;

şimdi ben sadece polis ile kavga edersem mi bu 5 yıllık şartlı serbestlik olayını bozmuş olurum ve cezam işlemez...
yoksa ben herhangi bir suç işlemek (mesala internetten birisine küfretmek veya internetten halkın bir kesiminin kabul ettiği dini değerleri aşağılayan bir yazı yazmak (tck 216)veya ne bilim işte polise hakaret etmek haricinde alakasız bir suç işlemek) sebebiyle de bu 5 yıllık erteleme olayını bozabilir miyim?

herhangi bir suç işlememen gerekiyor. çoğu gitmiş azı kalmış, dikkatli ol.

  • xenophobe  (27.05.14 23:03:24)
@xenophobe

emin misin hocam "herhangi bir suç" işlememen gerekiyor tabiri ile
"aynı suçu" işlememen gerekiyor
konusunda...

çünkü kesin cevap lazım da bana şu anda...
  • appdata  (27.05.14 23:05:23)
Taksirle işlediğin suçlar ertelemeyi düşürmezi kastının olması aranır. Eğer kastın varsa herhangi bir suçu bu beş yıllık süre içinde işlersen ertelenmiş olan cezanın infazı istenir(8 bın lırayı ödersin)

Ama bu 8 bını ödemen için de sonraki işlediğin suç hakkındaki mahkumıyet kararının kesinleşmesi gerek.

Karısık mı oldu, bilemedim?
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.05.14 23:07:34)
@kaymaktutmayansicaksut

yok hayır, karışık olmadı anladım...
öncelikle bu yeni iddiadan ceza almış olmam gerekli
sonra da bu suçu kasıtlı olarak yapmış olmam gerektiğini
yazmışsın... anladığım bu...
  • appdata  (27.05.14 23:11:20 ~ 23:11:36)
Evet 2. suçu kastın olarak (istekli ve bilinçle en basiti) işlemen lazım.
Sonra bu 2. suçtan ceza alman lazım,
Bu durumda ilk cezan (adli para cezası) artık infaz edilebilir hale gelir, ödemen gerekir meblağı.

Ama 2. suç da hangi suç olduğuna göre ertelenebilir (çünkü adli para cezasına mahkum edilmişsin, eğer hapis olsaydı(3 aydan fazla) ilk karar ve o ertelenseydi ikinci işleyeceğin suçta herhangi bir erteleme imkanı olmazdı.

ikinci suç hakkında karar verilir ve ertelenmezse, ikisinin de cezasını çekersin birlikte.
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.05.14 23:22:09)
bu arada, şöyle bir şey demişsin:
"bırakın lan beni şerefizler, tayyip'in köpekleri, it herifler" diye bağırdım.. (evet hataydı böyle bağırmak, kabul ediyorum hata olduğunu...

bu hata filan değil. bunun hata olduğunu kabul etme.
polislere kimliklerini sorma hakkın var, onların da sana kimliklerini gösterme zorunlulukları.

ayrıca geçmiş olsun.
ve ne fenaymış, durduk yere sekiz bin lira ne demek...
  • helios  (27.05.14 23:24:49)
@helios Nasıl yok suç? Hakaret suçu, kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenmesi ağırlaştırılmış halidir hatta suçun.

Tabii hakim hakaretin varlığını kabul eder mi etmez mi, bilemem.
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.05.14 23:33:03 ~ 23:35:12)
@kaymaktutmayansicaksut
sadece şunu soruyorum hocam,
başka bir suçtan, bu ilk suçtan alakasız bir suçtan dolayı ceza alsam,
bu ilk suçum ve 5 yıllık olay bozulur mu... sadece bunu merak ediyorum....

@helios
evet biliyorum hata olmadığını da artık geçti gitti kaç sene oldu...
kime ne anlatacaksın ki... biraz kabullenilmiş eziklik evet, farkındayım...
  • appdata  (27.05.14 23:40:11)
Suç hangi suç olursa olsun bozulur erteleme kararı.

Burada tek önemli olan ikinci işleyeceğin suçu hangi amaçla işlediğin. Eğer sonuçlarını tahmin ederek ve isteyerek işlediysen kesin erteleme bozulur(kastın vardır) Ama dikkat etmen gereken bir şeye dikkat etmediysen, özen göstermen gereken yerde gereken özeni göstermediysen ve karşı tarafın mağduriyeti bunun sonucu oluştuysa(istemedin ama gerektiği kadar da önlemedin, isteğin yok ama) ikinci suçtan ceza alsan da taksirle işlediğin için erteleme bozulmaz.
  • kaymaktutmayansicaksut  (27.05.14 23:46:33)
@kaymaktutmayansicaksut

teşekkürler hocam...
bu son mesajın mevzubahis sorumun en açıklayıcı cevabı oldu...

;)
  • appdata  (27.05.14 23:54:58)