Azerbaycanlı kardeşlerimize "Azeri" demek yanlış mı?

Bir yerde Azeri dedim. "Azeri deme onlara, kızıyorlar." dediler, şaşırdım.

Sözlükte de ilgili başlıkta buna benzer birkaç entry okuyunca şüpheye düştüm.

eksisozluk.com

İlber Ortaylı;

youtu.be

Azerbaycanlı biri var mı aramızda ya da fikri olan.
Azeri demek yanlış mı ya da kızıyor musunuz?

kızanlar türk oldukları için azer deyince ayrı bir ırk demiş gibi oluyor diye kızarlar sanırım

  • vfgerty  (18.05.14 11:52:46)
Geçenlerde ilber ortaylı nındı heralde emin değilim bu ülke vatandaşları ile ilgiliydi yazı.
Türk e türkiyeli demiyosun falan hani ırk olayını ele almış kısaca.

Mantıken Azeri denmesi doğru Azeri ye sen Türk değilsin denmiyor sonuçta

Azerbaycanlı ??
Ne kadar ağıza oturuyo uyumu var?
Türkçe aksana sese uymuyor azerbaycanlı bana garip gelir

Mesela
Jeoloji okuyana jeolog da jeofizik okuyana jeofizikçi deniyor

Jeofizikçi ne ya? Yapaylıkta seviye atlamış.
Jeofizik okuduğum için bana jeofizikçi denmesi itici geliyor

Böyleyken böyle
  • indescribable  (18.05.14 11:59:46)
azeri arkadaşlarım kendilerini böyle tanıtıyorlar, duyduklarında falan da kızana rastlamadım.

  • mayaa  (18.05.14 12:25:21)