Finanscilar: Return on Equity (ROE)

selam,

ROE hesaplarken cogu kaynakta "yilsonu profit/yilsonu equity" kullaniliyor. fakat aswath damodaran reis ise "yilsonu profit/yilbasi equity" kullaniyor. bence de bu ikincisi daha mantikli, cunku sonucta equity'nin profit yaratma performansina bakiliyor.

siz eger tam dogrusunu biliyorsaniz, bir aciklayabilir misiniz?

tesekkurler

tamam da farkı, yıl içindeki sermaye enjeksiyonları ya da kar transferleri. yıl içindeki bu sermaye hareketleri tabii ki karlılığını etkileyecek şirketin.

ikisi de yılsonu olmalı.
  • [silinmiş]  (18.04.14 15:15:28)
anlamadim.

31 aralik 2013 ve 31 aralik 2014 tarihlerini ele alalim. ben diyorum ki equity 31.12.2013'ten, return ise 31.12.2014'ten bakilmali. cunku equity'i de 31.12.2014'ten bakarsam, o equity 2014'de elde edilmis profit'e neden olmamis olacak. 2014'te elde edilen profit, 31.12.2013'e bagli. degil mi?

ROE'nin mantigi zaten equity'nin ne kadar verimli kullanilabildigini gostermesi. onun icin kullanilmis olan equity (sene basindaki) goz onune alinmali diyorum/dusunuyorum.
  • gerard  (18.04.14 15:32:15)
  • [silinmiş]  (18.04.14 15:40:07)
siz teorik tartışmasındasınız işin. işin teorisinde damodaranın dediği daha doğru, elindeki equity ile ne kadar profit elde etmişsin bunu daha doğru gösteriyor.

ancak işin Pratik kısmında ise ikisinin de aynı tarihte (yıl sonunda) alınması gerekiyor. adam belki yılbaşı olarak belirlenen günden 1-2 gün sonra equity sini artırdı diyelim. damodaran'a gore bu kısa sureli farkı göz ardı etmeniz lazım. bu da sağlıksız bir değerlendirme yapmanıza neden olur.
  • yemrem  (18.04.14 15:41:06)
tamam ikna oldum.

dediginiz gibi olsun. damodaran teorik biraz evet.
  • gerard  (18.04.14 15:46:17)