DNS ayarlarını değiştirdiğimizde internet yasağı hala geçerli oluyor mu ?

Yani tam olarak sormak istediğim şu;

Şimdi dns ayarlarını değiştiriyoruz falan ya, internette ne yorumlar yazdığımızı, nerelerde gezindiğimizi kayıt altına alabiliyorlar mı ?

tabiki de

  • mosquera  (25.03.14 10:53:26)
Daha iyi bilenler vardır ama ben basitçe, bana anlatıldığı gibi anlatayım:
DNS'ler girdiğimiz site isimlerini sitelerin ip'lerine dönüştürür ve aradığımızı buldurur. Biz de kullandığımız servis sağlayıcıya göre belli bir dns kullanıyor oluyoruz. Devlet o sağlayıcıya gidip bu site ismini bu ip ile birleştirme diyor, (ya da dns'leri kullanılmaz duruma getiriyor, tam bilmiyorum) o yüzden bizim kullandığımız dns'te site adı sonuç döndürmüyor. Biz de daha güvenli bir dns için değiştirip duruyoruz, devletin ulaşamayacağı bir tane bulmak için. Bunun güvenlikle, bilgi gizliliğiyle alakası yok yani. Ayrıca devlet ip'yi tamamen banladığı zaman da, şu andaki gibi işe yaramaz oluyor değiştirmek.
Gizlilik için vpn daha uygun bir seçenek. Şu anda biz de genelde onları kullanıyoruz twitter'a ulaşmak için. Belli bir gizlilik de sağlıyor ama ne kadar olduğu vpn'in kalitesine bağlı sanırım.
  • whoosie  (25.03.14 10:56:05 ~ 11:01:16)
Evet. DNS yani name server, sadece sizin ulaşmak istediğiniz adresin ipsini bulmaya yarıyor. yani siz eksisozluk.com yazdığınızda, kullandığınız dns mesela 67.215.65.132 ip adresini buluyor. yaklaşık olarak o kadar.

ben yazarken whoosie de açıklamış. +1 :)
  • harmonikhakaret  (25.03.14 11:03:14 ~ 11:08:37)