Kitaplar kitaplar...

Sirayla soruyorum arkadaslar:

1) ayda kac kitap okuyorsunuz?
2) yeni bir kitap alinca heyecanlanir misiniz?
3) kitabevinde saatlerce zaman gecirir misiniz?
4) kitabevi acmak sizce nasil bir fikir?

1) kpss de çalıştığım için 4 falan okuyabiliyorum.
2) bir an önce eve gidip okumak isterim.
3) evet, özellikle sahaf gezmeye bayılıyorum.
4) güzel
  • rock n roll  (16.03.14 10:24:43)
1)Bu aralar okuyamıyorum
2)Evet
3)Ayaklarım ağrıyana kadar takılırım genelde.
4)Eğer varolan yüzlercesinden kendini ayıracak bir özellik yoksa saçma bir fikir.
  • onexey  (16.03.14 10:24:52 ~ 10:25:10)
1)dönem dönem değişiyor. ayda 5-6 tane okuduğum da oluyor birkaç ay boyunca elime kitap almadığımda.
2) evet heyecanlanırım.
3) sahaflarda çok vakit geçiririm, dost kitapevini de severim ama d&r vs sevemiyorum.
4) çok eğlenceli ve güzel bir fikir. ama kazanç açısından bir getirisi olacağını pek sanmıyorum.
  • tuborg yesili  (16.03.14 10:25:41)
1-ayda 2 bazen 3
2-evvet
3-evvet
4-lokasyon önemli, benim okuduğum kitaplar hep amazondan aldığım ebooklar. çoğu beleş.
  • stereoseyfi  (16.03.14 10:27:41)
1- çok
2- çok
3- saatlerce zaman geçirmem, gezmeyi severim, otorop okumayı severim ama saatlerce bakınmak sıkar beni.
4- kötü, eğer arkanızda güçlü bir oluşum yoksa. Batarsınız yoksa, durum ortada. E-kitap üzerine yoğunlaşmak önemli.

Bir de sorulmamış ama çok tartışmalı bir konuda yorum yapmak isterim. Gerçekten "çok" kitap okuyan bir insanım, yani kitap olgusu benim için ayrı bir şey. Burun kıvırıyordum e-kitap okuyuculara ama abimde kindle görünce inanamadım, sayfayı ekrana koymuşsun gibi bir görüntüsü vardı. Sağolsun kendisi geçen ay hediye etti bana. Çok rahatlatıyor kitap okuma olayını, özellikle yolda falan. Önemli olan okumaksa bunun basılı ya da dijital olup olmadığı hakkında ayrım yapmadan önce her türlü okuma yöntemini desteklemeli kitap sever insanlar diye düşünüyorum.
  • whoosie  (16.03.14 10:29:30 ~ 10:29:43)
1. Çok okumuyorum, eve de bol iş getiriyorum. Yoğun çalıştığım aylar bir (veya 1.5 ayda bir), yaz ise ve işler hafiflemişse ama tatile gitmemişsem 2, o ay izinde, tatilde isem 3.
2. Kesinlikle, bir yandan da "Kimbilir ne zaman sıra gelecek buna" diye endişelenirim, paniklerim ve üzülürüm.
3. Zamanım varsa. Bazen de sırf alacağımı alıp çıkarım.
4. Güneyde bir sahil kasabasında bar açmak ile aynı. Hem ütopik, yapamayacağımı bildiğim ama hayal etmesi mutlu edebilen bir şey; hem de vergisiydi, muhtasarıydı, tedarikçisiydi, gelmeyen müşterisiydi, bilmemnesiydi ile tam bir başa bela.
  • aychovsky  (16.03.14 10:30:31)
1) 2-3
2) hem de nasıl
3) bıraksalar hiç çıkmam
4) kitap kafe tarzı bir fikrim yıllardır var. param olsa da açsam.
  • keymark9  (16.03.14 10:31:15)
1) Ayda bir okumaya çalışıyorum.
2) Eh. Bir film gibi heyecanlı olmasından ziyade, bana yapacağı katkıya odaklanıyorum galiba.
3) Hayır. Gerek de yok bence. İnsan kitabı en güzel evinde, yalnızken, sessizken okur bence.
4) Güzel aslında. Para getirisi varsa o işi yapmak isterdim. Gelen gidenler güzel insanlar olur, ve okumaya bol bol vaktim olurdu.
  • long live rock n roll  (16.03.14 10:33:57)
Ayda 1 bitiremiyorum genelde. 2 ayda 1 diyelim. Okuma yapacak vakit buldugumda makale okuyorum, o sebepten.
kesinlikle heyecanlanirim mutlu olurum.
kitapcida vakit gecirmeyi severim
bence guzel fikir :)
  • sharon and hope  (16.03.14 11:07:51)
1) 3-4 kitap okuyorum.
2) çocuk gibi sevinirim eğer yanımda biri yoksa hemen bir kafeye geçer okumaya başlarım, yanımda biri varsa da eve gitmek için sabırsızlanırım.
3) bayılırım hatta aç gitmem günkü orada zaman kavramımı yitirip 2saat durup cidden bayılacak gibi oluyorum.
4) riskli bir iş girmezdim.
  • kuzey li  (16.03.14 11:20:43)
+ @rock n roll aynıyız

  • essoist  (16.03.14 11:24:47)
1) 2 falan. hatta bazen 2 bile değil. tamamen tembelliğimden.
2) hem de ne heyecan.
3) saatlerce zaman geçiririm. zaten girer girmez ilk iş gözlüğü çıkarıp takıyorum, gerisini hatırlamıyorum. akıyor zaman.
4) ilerideki hayallerimden biri olmaya aday. yalnız bu konuda; @onexey +1.
  • uzunuzunilgi  (16.03.14 11:52:08)
1. benim için çok değişken. en az 4-5 okuyorum. yani hiç okumadığım olmuyor, ama zamanım olursa iki üç katına da çıkıyor.

2. heyecanlanırım. mutlu olurum. kütüphanemi düzenlemek terapi gibidir.

3. geçiririm, ama pek fazla şey satın almıyorum artık. fazla kitap alacaksam, alışverişimi internetten yapıyorum.

4. bence kitapevinden ziyade, idefix ya da kitapyurdu tarzı bir internet sitesi açmak daha mantıklı şu devirde.
çünkü hem maliyet olarak (kira, çalışan maaşı, elektrik, su vs) daha uygun olur, hem de adınızı daha fazla duyurup, daha geniş kitleye hitap edebilirsiniz.
yani tüm türkiye sizden alışveriş yapar.
ama rekabet ortamı büyük.
bir farklılıkla sıyrılıp, adınızı duyurmanız, öne çıkmanız lazım.
sonra gerisi gelir zaten.
  • blatta hiberna  (16.03.14 13:17:45)
1)en az 6.
2)hem de nasıl!
3)kendimi unutuyorum diyebilirim.
4)perfecto!
  • papillon7  (16.03.14 13:19:55)
1)4-5
2)kesinlikle. bayramlığına sarılıp yatan çocuklar gibi. ama artık e-kitap okumaya geçtim.
3)evet. mutsuz zamanlarda iyi geliyo özellikle.
4)kâr amaçlı ise kötü bi fikir. e-kitap, internetten satışlar falan derken, çoğunluk sadece kitabevlerinde gezip alışverişi internetten yapmaya başladı.
ama aklınızda varsa ve maddi sıkıntı olmayacaksa açılabilir.
  • rayde  (16.03.14 13:31:02)
1- bazen ayda 2-3 bazen 2-3 ay boyunca yoğun olursam hiç okumuyorum.
2- evet
3-genelde alacagım kitabı bilerek giderim. uzun vakit gecirmem.
4-sadece fikir olarak güzel. gerçek hayatta her anlamda zor ve kazançsız olacagını düsünüyorum.
  • birtutamkarabiber  (16.03.14 23:30:14)