kedi beslen(e)memesi

selamlar, bende 2 kedi var. bir tanesi 2 yaşına girecek erkek, öbürü daha max. 10 aylık erkek. küçük olan ne bulursa yiyor, tam bir kedi. büyükse hep nanemollaydı yemek konusunda. ben de çok büyük bir hata yapıp bu aç kalmasın diye ıslak mamaya alıştırdım. ama biliyorum, dişleri vs için kuru mama da yemesi gerek. ikinci gelmeden, bazen hiç ıslak mama vermez, açlıktan ölcek değil ya der kuru mamayı dayardım ama çok az yerdi.
sonradan kuru mamanın üzerine kandırmak için 1 kaşık ıslak mama koyuyordum, bitirmiş oluyordu. gün içinde evde olamadığım için de geldiğimde kabı boş olduğu için seviniyordum.
ama sonradan ufak bir gözlemle şunu çözdüm ki, küçük piç boş bulduğu her dakika gidip büyüğün kabını temizliyor. bizimkisi ıslak mamayı yiyip bırakıyormuş meğer. 1 aylık dönemde de epey kilo verdi. gerçi kontrol ediyorum normal sanki ama anne psikolojisi gibi bir dürtüyle kilo verdiği için çok üzülüyorum. hala kuru mama yemiyor.
temizmama.com'dan numune aldım, onu da 'eh işte' kıvamında yedi. istiyorum ki hapır hupur girişsin. zaten duran su da içmez. bazen düşünüyorum iyi ki kuru mama yemiyor diye. çünkü sürekli musluk başı nöbetindeyiz. ben evde yokken de susuz kalacak hayvan.

ben şimdi ne yapayım? ne olursa olsun hiç ıslak mama vermeyim mi? kuru mamaya mı zorlayım? barf diyorlar ama emin de olamıyorum nasıl etkiler.
sizce ne yapmalı?

teşekkürler.

www.eksiduyuru.com
bunları duyurularımızda hep anlattık...
kuru mama yemesi falan gerekmiyor ayrıca. dişlerinin kemirmeye ihtiyacı varsa verin oyuncaklarından kemirsin.
  • mutevazi  (05.03.14 19:21:48)
kuru mamasını yaş mama ile karıştırarak, daha sonra yaş mama miktarını azaltarak kuru mamaya alıştırıyoruz.

  • mea maxima culpa  (05.03.14 19:26:56)
akan su için kedi su şelaleri satılıyor, onlardan alabilirsiniz.

  • kayranin kedisi  (05.03.14 19:40:39)
su şelalesi var zaten, yanına bile yaklaşmadı aylarca, kaldırdım ben de.
teşekkürler yine de.

  • avifa  (05.03.14 20:03:35)