Asus & Lenovo Laptop Tavsiyesi

Merhaba, kendime göre bir önem hacmi belirledim bu ölçülerde bir laptop arıyorum ama bulamadım. Bi milyon çeşit laptop modeli var, işin ehli arkadaşlardan nokta atışı bekliyorum.

* Asus Sony veya Lenovo olacak.
* Harddisk 100 gb de olur, 1 tb de; En önemli önceliğim 7200 rpm hızı olacak.
* İşlemci i5 3210 ve üzeri olacak. i7 de olursa olur.
* En Fazla 1 sene önce çıkmış olacak. İkinci el ise garantisi devam ediyor olacak, sıfırsa türkiye garantili olacak.
* 14" ve üzeri olacak. Aradığım özelliklerdeyse ultrabook da olur.
* Aydınlatmalı klavye benim için çok önemli. Aynı model ürünlerin yurtdışı cihazlarının hepsinde olan bu özellik türkiye klavyesi eklenince kaldırılıyor nedense.
* Dvd-Rom Yuvası olacak. içinde Cd-R bile olsa ileride SSD'ye geçiş yapacağım için gerekli.
* Ekran kartı elle tutulur Harici bir şey olsun da o kadar önemli değil. Oyun oynamıyorum Pc'den. Ama Intel(R) HD Graphics 4000 üstü bir şey olacak. Çift ekran kartlı cihazlarda HD 4000 ikinci seçenek olarak olabilir ama yalnızca "Intel(R) HD Graphics 4000 ve 5000" olmaz. Bunların üzeri olmalı. tam emin değilim ama bunlar onboard ya da standart paylaşımlı kartlar galiba.
* 2000 lira altında olacak.
* Ram 2 veya 6 olmasın, Ram hacmi de 8'den aşağı olmayacak. tabi DDR3 olmalı.

Önümüzdeki ayın ikinci haftası almak istediğim cihazın özellikleri bunlardır. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Aradığım laptop bu özelliklerin tamamını karşılamalı. En fazla 1 maddede esneme payı var; Markada esneme olmayacak.

iki markayı da kullandım. asus ve lenovo dandik markalar. o kriterleri değiştir bence. herşey ucuzluk ve hız değil.

  • mayeskuel  (25.01.14 11:46:06 ~ 11:46:19)
+1 mayeskuel

3250 liraya asus aldım ilk hafta tuşu pörtledi. teknik servis hatayı bana atıp tamir etmedi. nette aynı modelde benim sıkıntımı yaşayan en az 10 vaka gördüm.

sağlam markalara bak bence de.
  • marido  (25.01.14 11:49:12)
pain of liberation iyi bir notebook satıyordu. mesaj at istersen.

  • oinone pe  (25.01.14 11:54:22 ~ 11:54:53)
Marka öneriniz ?

  • semender  (25.01.14 11:55:16 ~ 11:56:00)
Pain ile konuştuk.

  • semender  (25.01.14 11:56:30)
asus n56vz sattığı buydu. içinde ssd de mevcut. garantisi devam ediyor. ona mesaj atsana.

  • oinone pe  (25.01.14 11:57:27)
tamam o zaman.

  • oinone pe  (25.01.14 11:58:17)
soruya direk yanit degil belki ama, 100 gb bile olsa olur diyorsaniz, neden ilk etapta ssd li bir bilgisayar dusunmuyorsunuz. 128 gb li ssd ler var. 7200 rpm den cok daha randimanli.

  • anonimyususer  (25.01.14 11:58:54)
lenovo z500 olabilir.

  • geberix  (25.01.14 12:01:09)
@anonim, 100 gb bile olur çünkü 4tb haricim var ama 7200 istiyorum standart donanımda 5400 olmasın. ilerde hdd'yi ssd'ye taşıyıp kullanabilirim. 5400 çok ağır.

  • semender  (25.01.14 12:08:08)
@geberix, lenovo z500'ün hangi modeli?

  • semender  (25.01.14 12:08:33)
@oinone, onun cihazı güzel ama bana uygun değil.

  • semender  (25.01.14 12:10:02)
  • geberix  (25.01.14 12:39:08)
@geberix vatanın sitesinde hiç bişey yazmıyor nerdeyse.
hdd hızı?
klavye aydınlatması?
bu ikisine cevap yok sitede.

google'dan modeline baktım bir tek orda var.
  • semender  (25.01.14 12:47:51 ~ 12:48:23)
hdd 5400 ve klavye aydınlatması yok bu cihazda.

  • semender  (25.01.14 12:50:10)
@semender pardon aydınlatmalı klavye kriterini görmemişim. aydınlatmalı klavye için y500'e bakabilirsin: shop.lenovo.comÖzellikler

  • geberix  (25.01.14 14:34:04 ~ 14:35:18)
asusu direkt ele, lenovonun güzel modelleri var.

ama bence paraya kıyıp alabiliyorsan monster, alamıyorsan msi al.
  • Mackinaw  (25.01.14 14:36:25)
bu asusu direkt eletenler neye göre eletiyor? babanızın bilgisayar fabrikası var da asus'tan daha iyi ürün mü çıkarıyorsunuz arkadaşlar?

her markanın ürün sınıflarına göre kasa kalitesi de değişir. onu hesaba kat işte. yani acer'ın bile çok güzel kasaları vardır üst modellerinde. gelen sallamış, giden sallamış arkadaş.
  • pain of liberation  (25.01.14 14:39:26)
@Mackinaw gerçekten coşmuş. yeni nesil oyun tutkunları ölüyor lenovoya. sen de kızma @pain adam asusla lenovoyu kıyaslamış:) asusu at demiş:) evinde casper vardır bunun.

  • semender  (25.01.14 14:50:46 ~ 14:51:33)
bu arada @geberix burda bi sen yardım ediyosun bana. hemen bakıyorum. aslında iki şey çok önemli, 7200 rpm harddisk ve aydınlatmalı klavye. geri kalanları zamanla değiştirim.

  • semender  (25.01.14 14:53:36)
asus dandik, lenovo dandik e ne iyi abi? alienware mi getirtmek lazım türkiye'ye? monster ve msi'in da tasarımları hoş değil maalesef :(

  • pain of liberation  (25.01.14 14:54:18)
valla pc alacaksan tasarımdan çok işlevine bakacaksın, pembe laptop alan insanlar gibi düşünme lütfen.

monster ve msi kesinlikle çirkin değil ayrıca, msi ge60 sahibiyim 2 yıldır canavar gibi çalışıyor, en ufak bir sıkıntı çıkarmadı ve hiç bir kasma problemi yok.

asusu elememin sebebini basit bi google aramasıyla öğnerebilirsin, eskisi gibi kalite timsali değil asus, bir dünya problem yaşayan insan var asusla.

evimde de casper değil, bu var www.vatanbilgisayar.com

duyuruda millete çıkışmak da yeni çıktı he, bildiğimi yazıyorum amk, yazılanları beğenmiyorsan donanım habere konu aç, farklı bir şey yazmayacaklar.

yeni nesil oyun tutkunu dediğin adam lotr'u sinemada izlemiş, diablo 1i altına sıça sıça oynamış bi adam, bilip bilmeden ötme bana burda asabımı bozma.

lenovonun çoğu modeli asustan kat kat daha kaliteli ayrıca.

hem bi boktan haberiniz yok, hem de bilen adama bok atıyorsunuz, anlamadım ben seni.

oraya adam akıllı kriterler yaz ayrıca, aydınlatmalı klavye çok ekstra bir şey, pcyi ne için kullanacağını yazarsan daha iyi sonuçlar elde edersin, aydınlatmalı klavye bir yere götürmez seni.

son olarak @semender , hem tavsiye isteyip hem de çavo çavo konuşma, kıçının üstünde oturur kalırsın böyle, eğer bir konuda yardıma ihtiyacın varsa susup sana yardım etmeye çalışan adamı dinleyeceksin, bu kadar basit.
  • Mackinaw  (25.01.14 14:59:21 ~ 15:26:24)
@Mackinaw; babacım seni ilgilendirmeyen alanlara giriş yaptın. buyur, şimdi konuşalım.

MSI'ın teknik servis yaygınlığı Türkiye'de ne kadar? Ürünleri kasma yapmıyor ama ısınma sorunu olarak can sıkıcı sorunları var mı, yok mu? Uzun süreli kullanımlardan sonra kasa yapısında deformeler ne derecede oluyor? Bana bunların cevabını dürüst olarak ver, sonra konuşalım Asus mu iyi, Lenovo mu iyi, MSI mi iyi.

Hiçbiri babamın firması değil. Kendi ürünüm Asus ve iç rahatlığıyla söylüyorum ki Lenovo ve MSI ürünlerinden daha iyi bir ürün. Niye? Alırken detaylı araştırma yaptım, barzo gibi "OOOOO GTX660M VAR LAN BUNDA." diyip almadım. Aynı zamanda elektronik markette uzun süre çalıştığım için deneyimim vardı, bu firmaların hepsinin teknik servisleriyle muhattap olmuşluğum da var. Böyle dış faktörleri de hesaba kattım.

Ürünüme kafam girsin, satılmasın boşver. Zaten @semender ile de daha önce görüşmüştük ve almak istemediğini belirtmişti. Ama burada gelip de kendi ürününün fanboyluğunu bu kadar iddialı bir şekilde yapıp ardından bir de bana laf atmaya kalkışırsan ben sessiz kalmam.
  • pain of liberation  (25.01.14 15:16:27)
benim fanboyluk filan yaptığım yok, burada kimseyle tartışmaya girecek de değilim.

en ufak bir ısınma problemi yaşamadım, daha önce 2 kere teknik servise gönderdim, servispoint ilk yollayışımda saçmalasa da msi'a attığım mailler sonucunda ışık hızıyla hallettiler işlemlerimi.

defalarca yere düşürdüm, 100den fazla otobüs yolculuğu yaptı benle beraber, ne kasasına ne de donanımına hiç bir şey olmadı.

garantisi bittiği için stickerını delip pcyi kendim açtım, tozlarını temizledim, şuan bu emektarın performansı ilk gün aldığım performansla aynı düzeyde.

menşeisi kuşkulandırmıştı almadan önce, sonradan baktım çoğu firma (asus da dahil) tayvan menşeili, adamlar gayet de güzel işçilik çıkarmışlar ortaya.

sendeki asus gayet güzel bir makine olabilir, bir şey diyemem fakat genel olarak asusun kalitesinin düştüğü bir gerçek, servisinin de msi servisinden çok bi farkının kalmadığı da bir gerçek.

msi'ı servislik etmek için cidden uğraşmak gerekiyor ayrıca, servispointin ne kadar göt bir yapı olduğunu biliyorum, bilmiyor değilim fakat azıcık kuyruklarına basınca ne kadar güzel çalıştıklarını da gördüm, normalde 2 aydan önce geri dönmez denilen pc 1 hafta içerisinde gitti ve geri geldi.

dediğim gibi bildiğimi yazıyorum, kız arkadaşıma lenovo z500 ideapad aldık gayet ucuz bir fiyata ve o da gayet yakın performans gösteriyor benim pcye.

ama ne kadar asus kullanan tanıdığım varsa kasa problemlerinden, ısınma sorunlarından, servisinin ilgisizliğinden yakınıyor, asus artık 'asus' ismini kullanan hp gibi bir şey benim gözümde, ben bunu gördüm yani.
  • Mackinaw  (25.01.14 15:23:44)
komserim valla ben de fan boy değilim.

evim de bu* var ve ben de asus alma diyorum.

bu: www.vatanbilgisayar.com
  • marido  (25.01.14 15:27:19)
n550 konusunda ben de katılıyorum. klavye sorunlu ve çok kaliteli hissettirmiyor, ekran kartı eski modelinden daha düşük, batarya dahili falan. eski modeline göre işlemcisi daha iyi ama arada çok büyük bir fark da yok.

  • pain of liberation  (25.01.14 15:29:31)
lenovo düşünürsen; www.sadecenotebook.com

bi bakın derim, rami alırken yükseltebiliyorsun.
  • Mackinaw  (25.01.14 15:35:59 ~ 15:36:27)
okmaya başlamadım ama kavga çıkmış güzel :) @mackinaw ilk sorum sana, sırt çantası dahil mi evdeki cihaza :)
diablo1i ben de korka korka oynardım mesele bu değil. mesele geceleri çok laptop kullanıyor olmam ve bundan ışıkların sönmesini isteyenlerin hoşnut olmaması. e ışıksız klavyede tuşlar görünmüyor. ne etcen?
sonra ben de elektronik markette çalıştım kısa süre önce, msi denen naneyi çok inceledim, tv satıyordum ve laptoplarla içiçeydim. asus ve lenovo bana kaliteli gelirdi. asus kalitesinden de şöyle bahsedeyim, ufak kardeşime topladığım kasayı 50 defa bozdu ve ben 50 sefer asusa anakrt ekran kartı gönderdim çizgi rma yı bilir misiniz bilmem ama adamlar çok iyi. garanti konusunda tartışmasız asus. lenovoyu bilmem.
  • semender  (25.01.14 15:39:04)
herkesin farklı tecrübeleri var bu firmalarla o yüzden daha fazla asus şöyleydi lenovo böyleydi diye tartışmayacağım.

şimdi hocam, şu diyeceğimi yanlış anlama da hala klavyeye bakarak yazma gereği duyuyorsan bence bi otur düşün ben ne kadar biliyorum bu işi diye, cidden bunu bir kasıt olarak algılama, zira öyle söylemiyorum.

ışıklı klavye cidden gereksiz bir şey, ama illa olsun diyorsan görece ucuz bir modelde ışıklı klavye bulman çok istisnai bir durum olur.

ayrıca kavga filan çıktığı yok şurda koca koca adamlarız bi konu hakkında tartışıyoruz, sırt çantası da pakete dahil ayrıca öhm.

lenovonun garantisi hakkında bir fikrim yok onu da belirteyim, daha servislik bir durumu olmadı.
  • Mackinaw  (25.01.14 15:43:53 ~ 15:45:22)
@marido senden nedenlerini dinlemek istiyorum. bu arada mackinaw bana aydınlatmalı klavyeli bi ürün tavsiyesi ver.

ayrıca ortak karar lenovo mu asus şimdi? ne diyorsunuz?

bir de benim oynadığım diablo 2ydi la.
  • semender  (25.01.14 15:45:08)
mackinaw sevdim seni. klavyeye bakmıyorum ama harf kaydı mı. feysbook yazarken tweeterda bulabiliyorum kendimi. ayrıca delidana gibi yazı yazıyorum çok yazıyorum bunu yaparken hiçbir tuşun görünmemesi nedir bilir misin sen. fiziksel acı çekiyorum.

  • semender  (25.01.14 15:47:28)
şimdi aydınlatmalı klavye almaya kalksan bir dünya para sayacaksın boşu boşuna, ben sana şöyle bir çözüm önereyim,

burada tavsiye edilen, senin kafana yatan makinelerden birini al, sonra da şunlardan birini al www.gittigidiyor.com , problemin çözülmüş olsun hem çok seksi görünürsün pc başında, paran cebinde kalmış olur ve pc alırken ışıklı klavyesi olmayan modelleri pat pat geçmemiş olursun, daha geniş bir skaladan seçebilirsin.
  • Mackinaw  (25.01.14 15:49:57)
valla benim bilgisayar performans olarak gayet iyi yalan söylemeyeyim. oyun olarak da bir fifa oynadığım için kasmıyor hiç.

ama dediğim gibi klavyemde sorun çıktı ve asus bununla ilgilenmedi. benim arızamı anyı modelde yaşayan pek çok da insan var. demek ki kronik bir şey.

ayrıca benim bilgisayarın klavye aydınlatması var ama çok işlevsel değil çünkü biraz dar açıda durursa alttan ışık sızıyor ve klavyenin üzerinde ne yazdığını okumak imkansızlaşıyor.

hee bir de iki beyaz piksel çıktı ekranda bir ay sonra ama tabii bu olay biraz şans işi. asus'a bok atmak haksızlık olur.

piksel ve klavye aydınlatması problemleri tali şeyler ve sineye çekilebilir. ama klavye sorunu gerçekten çok ciddi. hayır gücüme giden ne biliyor musun o kadar laptop içinde seçim yaparken klavyenin sağlam olması başlıca kriterlerden biriyidi :)
  • marido  (25.01.14 15:52:13)
@semender; www.sahibinden.com

şu ilanda 2. fotoğrafa bak. klavyenin gece ışıklandırılmış hali.
  • pain of liberation  (25.01.14 22:32:12)
büyük çağrı!!

www.sahibinden.com

büyük çağrı!!

bu iki cihazdan hangini seçmeliyim sizce. kafama en çok yatan bu ikisi oldu.
  • semender  (27.01.14 18:47:13)