Excel Sorusu

İsim ve soyadlardan oluşan bir excel listem var. Şöyle:

A - B - C
Roket - Adam - 05443366553

diye gidiyor. Bir de şirket içi mail sistemimiz var şu şekilde:

isim.soyad@eksiduyuru.com.tr

İstiyorum ki listedeki herkesin isim ve soyadını kullanarak otomatik olarak mail adresini kenara yazsın. Nasıl yaparız?

Üstteki listeye göre otomatik olarak roket.adam@eksiduyuru.com.tr yapacak yani.

=A1 & "." & B1 & "@eksiduyuru.com.tr"

ilgili satırdaki boş bir sütuna bu formülü yazıp listenin sonuna kadar kopyaladığınızda olacaktır.
  • spadram  (09.01.14 15:44:04 ~ 15:45:09)
d kolonuna @eksiduyuru.com.tr'yi ekleyin.
sonra e1 kolonuna text altında yer alan CONCATENATE formulünü seçerek sırayla a, b ve d kolonunu seçerseniz olur

  • yimirta  (09.01.14 15:49:31)
soru sahibinin affına sığınarak birşey ekleyeyim.

eğer mail adresleri r.adam@eksiduyuru.com olsaydı birşey yapabilir miydik?
yani a kolonunun ilk harfi + b kolonu + kelime?
  • vadidekikaktus  (09.01.14 15:56:13)
@vadidekikaktus

=PARÇAAL

formülü ile bir hücredeki metnin bir bölümünü alabilirsiniz.

=PARÇAAL(A1;x;y) yaparsanız A1 hücresindeki metnin x. sırasından başlayarak y sayıda harfini alır.
  • himmet dayi  (09.01.14 16:32:26 ~ 16:33:03)
arkadaşların söylediklerine ilaveten tüm türkçe karakterleri ingilizce karakterlere çevirmeniz gerekiyor önce.

Örneğin kişinin adı: Ayşe BİLİR olarak yazılmış olsun.

İsmin ve soy ismin yazılı olduğu sütünlar sütun harfinden tutularak seçilir. Daha sonra herbir Türçe karakter için Ctrl+H komutu ile değiştirme işlemi kullanılır.

ı->i
İ->I
ş->s

gibi.

Ayrıca e-posta isimlerinin tamamı küçük olsun derseniz =KÜÇÜKHARF formülü ile hücrenin içindeki metni küçültebilirsiniz. Türkçe karaktere çevirme işlemini küçülttükten sonra yaparsanız daha iyi olur. Küçük harfli isimlerin olduğu hücrelerde isimler değil formüller olacağından değiştirme işleminin çalışması için tüm hücreleri seçtikten sonra kopyala/özel yapıştır/değerleri işlemini yapmanız gerekir.
  • himmet dayi  (09.01.14 16:37:30)
İlk cevap gayet işe yaradı, Türkçe karaktere çevirme olayını da hatırlatan arkadaşa teşekkür ediyorum.

  • roket adam  (09.01.14 16:57:46)