neden sevilmek isteriz ?

neden sevilmeye muhtacız ? sadece aşk baabında değil..arkadaş dost aile neden sevsinler bizi isteriz ? ya da istemezmiyiz ? dışlansak da veya sevilmesek de mutlu olma ihtimalimiz var mı ?

(git:galeri3.uludagsozluk.com )
ayrıntıya girmeye üşendim ama açıklayayım, kadın olarak bakarsam istediğim insanlar tarafından sevilmek beni tatmin ediyor. sanki başarılı olmuşum gibi. 'seviliyorum evet iyi bir insanım' havası oluyo. aşk bambaşka olay zaten tam bir orgazm durumu.
aile ise biraz farklı, önceki yıllarda güvenceymiş hep. şimdi durum farklı. sevdiklerini hissedersem yaptıklarının karşılığını veriyomuşum gibi oluyor.
istemediğim insanların duygu durumları ilgilendirmiyor tabi beni. ama sevdiklerim tarafından üzülmek sanırım en büyük korkum. zaten onlardan başkası üzemez.
dinde de aynı mantık var zaten. Allah rızası kavramı Allah korkusuyla paralel gidiyor.
  • seksen9  (08.01.14 21:49:16 ~ 21:58:10)
onaylanma ihtiyacı.

  • rn  (08.01.14 21:54:34)
allah öyle yaratmış.
alaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahu ekber. allaaaaaaaaaaaahu ekber. laaaaaaaaaaaaaa ilahe illallaaaah.

  • ssg nin ninesi  (08.01.14 21:57:18)
Yok.
Ben biri beni sevmeden mutlu olamıyorum. Biriden kastım da boş beleş adamlar değil. Benim de sevebileceğim tipler.

  • zarpandi t  (08.01.14 21:57:52)
yalnız kalma korkusu.
onaylanma isteği.
yetişmeye bağlı olarak sevgi açlığı (bu da tabi fallik döneme mi yansır, oral döneme mi yansır bilemem).
dışlansak yada sevilmesek mutlu olma ihtimalimiz yoktur. çünkü dışlanmak, bir şekilde nefret edilmeyi doğrurur. sevilmemek de böyle.

ama yalnızken mutlu olma ihtimalini sorarsan; yani karşıdaki insanların senden nefret etme nedenleri yokken kendi isteğinle yalnız kalırsan, mutlu olabilirsin. illa sevilmen gerekmiyor.
  • thracian  (08.01.14 21:58:21)
hayır yok. ama ot gibi yaşamayı seçebilirseniz neden olmasın.(hakaret degil ha)

özet:manevi ihtiyaç.
  • tadutadu  (08.01.14 21:59:40)
maslow'un hiyerarşisinde kendini gerçekleştirmek için var olan ihtiyaç.
evrimagaci.org

adler'de sosyal ilgi denen kavram.

sullivan'da kişilik zaten direkt insan ilişkileri.

fromm, erikson'da kimlik.... diye uzar gider.

herkes bir şekilde açıklamış bunu ama asıl ortak cevap, bu en büyük ihtiyaç.bir insan için kişiler, toplum onaylanma aitlik türü şeyler için son derece önemli.

seviilmeyince ya da tek kalınca mutlu olma ihtimalimizi de horney nevrozlarla açıklamış.kendini yalıtır insan ama bunun sonuçları sağlıklı değildir diye.

tüm bunları birleştirince tek insanın mutlu olması pek mümkün değil diyebiliriz.aynı zamanda sevginin de birçok kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.
  • uzunuzunilgi  (08.01.14 22:19:28 ~ 22:20:37)
kendini seversen başkasının seni sevmesine ihtiyaç duymuyorsun.
ama kendini sevdiğin zaman zaten herkes seni seviyor.
sevgiye ne kadar muhtaçsan ya da kendini sevdirmek için ne kadar debelenirsen, o kadar yalnız kalırsın, o kadar onaylanmak istersin, o kadar aldatırsın/aldatılırsın vb.

o yüzden önce kendini seveceksin, kendini sevmeye değer göreceksin ki, insanlar da seni öyle görsün.
sen kendini sevmiyorken, kimsenin seni sevmesi için bir neden yok.

sorsan herkes "kendimi seviyorum" der.
ama bu öyle bir şey değil işte.
insan bir bütün.
ve kendi duygusal-manevi ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilecek kapasitede.
ama bunun farkında değil.
o yüzden de sağdan soldan her şeyi araklama derdinde.
kendi içindeki boşluğu başkasıyla değil, kendinle doldurabilirsin sonuçta.

zaten ancak o zaman başka birini tam anlamıyla sevip, anlayabiliyorsun.
bunun dışındaki ilişkilerin hepsi sağlıksız ve tek taraflı.

yani içimizde, kendi kendimizin doyurmayı unuttuğumuz açlıktan dolayı sevilmek istiyoruz.
  • blatta hiberna  (08.01.14 23:53:09 ~ 23:56:25)