Kütüphane'de kitap tarama?

kütüphane içinde kitap taratarak, pdf formatıyla taşınabilir bir belleğe atmam mümkün mü?

istanbul üniversitesi merkez kütüphanesi ve taksim atatürk kitaplığı özelinde cevap verirseniz sevinirim. kütüphane içinde mümkün değilse şayet, bu kitapları farklı bir yerde taratma imkanım var mı?

Öncelikle eğer sayfa sayısı çoksa çok pahalıya gelir bu durumda eve tarayıcı özelliği olan bir cihaz alman(çok fonksiyonlu yazıcı gibi) daha ucuza gelir. Eğer bunu alacaksan da mobil versiyonları var. Ne kadar randımanlı olduklarını açıkçası bilmiyorum ama mobillerinden alıp kütüphanede istediğin sayfaları kendin taratabilirsin.

  • onexey  (08.11.13 13:00:37)
yaklaşık 800 sayfanın tahmini maliyeti nedir? tarama fotokopiden daha ucuz bir yöntem değil mi?

  • ete summer  (08.11.13 13:03:49)
Telefonunla fotoğrafını çekebilirsin. Uygun ışıklı bir masada sayfa sayfa çekersin.
Bankada çalışırken şube dışı satışlarımı hep böyle yapardım. İmzalarını alıp, kimliklerin, maaş belgelerinin fotoğraflarını çekerdim. Hemen cepten mail atıp işlemi tamamlardım. Çok kredi verdim öyle ayaküstü.

  • cliquot  (08.11.13 13:13:47)
tablet ve akıllı telefonlar için tarama programları olması lazım onları da deneyebilirsiniz.

  • lode runner  (08.11.13 13:14:35)
böyle yüksek sayıdaki kitapları dışarıda fotokopi çeken kişilere yaptırırsan daha ucuza gelebilir sonuçta fotokopi makinelerının tarama kaydı alma özelliği de var. bu nedenden ötürü bence dışarda bi yerlerle görüşmek daha uygun

  • zeytinyaglicinseddi  (08.11.13 13:15:09)
benim şuan asıl amacım taratmak. başka birine ulaşması lazım hızlı şekilde. bu taratma kısmı kütüphane içinde yapılabilir ve pahalı bir işlem midir? dışarıda biz tüm kitabı taramayız denir mi? tarayan yerler nasıl bir ücretlendirme yapar?
telefon, tablet v. teknolojik bireysel anlamda hiçbir şey yok.

  • ete summer  (08.11.13 13:20:37)
eger cok isin oluyorsa böyle seylerde mobil scanner cihazlarindan al cok pahali da degiller zaten.

2 sayfayi ayni anda scan de edebilirsin kitap büyük degil ise.

her sayfayi 3-5 saniyede scan edersin. tusa basma, arada ayar degistirme etc derken 10 saniyeyi bulabilir ortalama. 800 / 2= 400 sayfa scan etmen gerekecektir böylece. 400sayfa * 10saniye= 4000 saniye

4000 / 60= 60-70 dakkayi bulur 800 sayfalik kitabin taramasi böylece.

www.bimeks.com.tr
  • serabetan  (08.11.13 13:25:53 ~ 13:27:47)
Peki taratmayı planladığın kitapların internette e-kitap versiyonu olma ihtimali nedir? Araştırdın mı? Varsa kebap olur valla :D

  • cliquot  (08.11.13 13:31:09)
yaklaşık bir saat falan sürer bu kitabı taramaları fotokopicilerin ama hani fotokopi ücretinin yüzde 60ına falan her bir sayfayı taratabileceğini düşünüyorum.okulda 5 kuruş mesela fotokopi ama dışarıda bir yerde 2 kuruş falan hani, ama orada nasıldır bilemiyeceğim

  • zeytinyaglicinseddi  (08.11.13 13:31:41)
Herkes kağıt maliyetini düşünmüş ama benim gittiğim bütün fotokopiciler fotokopiden pahalıya yapıyordu bu işi sayfa başına 50kr ile 1tl arasında değişiyordu fiyatlar. Fotokopiciler ellerinden kaçan malı düşünüyorlar bana çıktı maliyeti daha düşük demiyorlar malesef.

  • onexey  (08.11.13 13:39:09)
aradağım kitaplar burda; www.eksiduyuru.com

abd tarihi- allan nevins ( halil inalcık çevirisi), türk-amerikan ilişkilerinin tarihsel kökenleri - çağrı erhan

şuan bayındırlık kırsalındayım :) istanbul'daki bir arkadaşım, benim için bu tarama zahmetine gireceğini söyledi. lakin bu işlemle alakalı onun da pek bilgisi yok. bu kitapların e-kitap versiyonunu bulamadım. ayrıca elinde bu kitap olanlar, kitap sayfaların tarama( kendi evinde imkanı varsa), sayfaların fotoğrafını veya daha az zahmetli olan şekliyle videosunu( sayfaları biraz yavaşça çevirerek :) ) benimle paylaşabilirse çok sevinirim.
  • ete summer  (08.11.13 13:39:34 ~ 13:41:19)