ikametgah alma zorunluluğu?

yüksek lisans için ankara'ya taşındım, ikametgahım istanbul'da kaldı. ikametgahımı taşımazsam bir ceza alır mıyım?

(ek bilgi: 25 yaşımı geçtim; fakat halen öğrenciyim.)

nufus mudurlugune gittiginde bu isler icin sana "ne zamandir buradasin" diye soracaklar. uc yildir burada yasasan dahi, 15 gun oldu hemen hemen demen gerekiyor. farkli bir cevap sonucunda 20 gun icinde yapmadigin icin cezayi kitliyolar. aklinda olsun.
baska turlu de ceza almiyorsun.

  • foolrules  (06.11.13 10:27:43 ~ 10:32:18)
öncelikle sorunun cevabı: evet ceza var normalde 300 küsur lira, ama ben ödemedim şahsen.

yaklaşık bir yıl önce ikametgahımın olduğu yerden taşındım.
bir süre ikametgahım oradaydı ama geçen ay gene taşındık ve artık alalım dedim. bir baktık ki benim ikametgahım görünmüyor bi yerde. evsizim yani. sonra 2 gün önce gittim annemle beraber ve aldık.

eski muhtarlıkla bi işin yok.
yeni ilçenin nüfus müdürlüğüne gideceksin.
kira kontratı üstüneyse yanında götür, ha değilse ikametgahı o evde olan biriyle beraber gideceksin. yoksa olmuyor yapamıyorsun. tek başına o da yapamıyor.

sonra bana bi kağıt verdi, buranın muhtarlığına götür dedi. ben daha götürmedim. aradım muhtarı, 1 ay içinde getir dedi. yanında da fatura fotokopisi filan..

öyle..
  • supergirl  (06.11.13 12:44:41 ~ 12:45:21)