Kısa süreli eforun yağ yakımına etkisi

Sportif anlamda değil ama, mesela ekmek almaya giderken, marketten almak yerine yürüyerek 10 dakikalık mesafeden almak ya da ne bileyim 1km uzaktaki yere koşarak gidip gelmek. bu tarz spor olarak değil de günlük aktivite esnasında koşu ve hızlı yürüyüşle eforun yağ yakımına etkisi var mıdır?

kalp ne kadar hızlı çalışırsa o kadar çok kalori yakar. araba gibi düşün. nasıl ki arabalar atıyorum saatte ortalama 90 la uzun yol giderse düşük yakıt yakar insan vücudu da aynı. sen saatte 140 la gidersen haliyle araba da fazla yakıt yakar.
sen bir anda koşmaya başlarsan fazla kalori yakarsın. bu kalbini de yorar ısınmadan yaparsan tabi. o yüzden tavsiye edilen hızlı tempolu (koşmanın bi tık aşağısından bahsediyorum saatte 6-7 km hızdan yani) yürüyüştür. kalbi daha az yorar.

  • rentts  (27.10.13 14:52:25 ~ 14:52:53)
yağ yakmaya değil kas yapmaya etkisi büyük daha çok.

  • feykalade  (27.10.13 14:59:56)
yağlar(vücut) ısınmadan erimeye başlamaz. bu şekilde yarım saat koşup 500 gr az tartılınca Kilo verdiğini sananlar var. sadece sıvı kaybı olur bu eforlarda. o zaman ev işi yapan bütün teyzeler zayıf olmalıydı. yağ yakmak için uzun süreli sporlara ve bunu kaldıracak kaslara ihtiyaç var.

  • hoot  (27.10.13 15:00:44)
o 1 kilometrelik koşunuz en fazla vücudunuzun ısınmasını sağlayabilir. Onun dışında bir aktivitede bulunmayacaksanız eğer vücudunuz yağ yakmaz. 10 dakikalık mesafeye hiç girmiyorum bile.

  • syd  (27.10.13 15:07:28)