Telefon

yurt dışından gelmiş çin mali ve su anda kayıt dışı gözüken bir telefon var elimde , pasaportla kayit edilebiliniyor diye bazi duyumlar aldim , bu konunda ayrintili bilgisi olan var mi? (nerde , nasil , ne kadar vb.)

son iki ay icinde yurtdisindan donmus bur pasaportla kaydediliyor.
iki yil gecmeden ayni pasaporta ikinci bir telefon kaydedilemiyor.
telekomunikasyon kurumu (adi degisti bilisim bilmemne kurumu oldu) ya da hizmet aldiginiz servis saglayici yapabiliyor.
ucretsiz olmasi lazim.
  • lykos  (08.04.09 23:14:13)
Operatörünün bayisine/ofisine/satış temsilciliğine (tam ismini unuttum şimdi) giderek yapabilirsin. Eskiden çok daha esnekti kurallar ama şu durum var artık; elindeki pasaport'un yurtiçine giriş tarihi 1 ayı geçmemiş olacak ve o pasaportla 2 senede ancak bir telefon kaydedebilirsin.

Ancak daha önemli bir mevzu var; o telefonlar daha uzun süre kullanılsın diye genelde kopya imei numaraları ile piyasaya sürülürler. Kopya imei farkedilirse telefonlar kapatılır. Bu kopya imei'ler kayıt altında oluyor. Gittiğinde kayıtlı imei ile karşılaşma riskin var.

O yüzden telefonun orjinal imei'sine ulaşmak lazım.

@lykos yazmış ama ücretsiz değil. 5-10 lira bir şeydi diye hatırlıyorum.
  • ataturkiye  (08.04.09 23:16:59 ~ 23:17:25)
evet bir aymis, servis saglayicilar ucretli yapiyordur muhtemelen ama tk'da almiyorlar gibi anlasiliyor. istenen belgelerde ucretten bahsetmiyor en azindan. degmez tabii 5-10 lira icin. eskiden 6 aydi sure, 2 yila cikardilar, kayit suresi de daha uzundu.

  • lykos  (08.04.09 23:33:06)