Pil Teknolojisi neden gelişmiyor?

evet ülkemizin genius mühendisleri. yıl olmuş 2013 ve iki bin lira verdiğimiz telefonun, tabletin içinde hala 2300-3000 mah batarya var.
bu kadar nükleer enerji santralleri kurulmuş, atomu parçalamışız, uranyum diye bir şey var ve neden hala hayatımıza girmiyor bu teknolojiler? bir aydınlatın bizi lütfen.

nukleer filan cebimize girecek kadar kucuk-guvenilir degil.

ayrica bu islerden cok para kazaniyorlar, o yuzden omurlerinin kisa olmasi daha iyi onlar icin.

iphone'lar 2 senede bir batarya eskitiyorlar, yeni bataryayi sen degistiremedigin icin servise gidiyorsun onlar degistiriyor. cok bir sure degil iki sene, her iphone'dan iki senede bir hic yoktan bu parayi kazaniyor adamlar.
  • fakyoras  (18.09.13 21:54:21 ~ 22:05:41)
@fakyoras, rechargeable bataryaların ömrü hiç de kısa değil. 3 sene rahat gidiyor ancak mah değerleri düşük.

  • bilge rusty james  (18.09.13 21:56:13 ~ 21:56:48)
Şimdiye kadar pil teknolojisindeki gelişmeler pili oluşturan baz elementi değiştirerek gerçekleşti hep. Atıyorum önceden nikel kadminyum alaşımı kullanılırdı, sonra nikel metal hibrit alaşımları kullanılmaya başlandı, artık lityum iyon bazlı bataryalar kullanılıyor. Fakat element sayısı malum sınırlı, en verimli ve ekonomik olarak mantıklı olanına (economically feasible) geldiğin anda yapılabilecek tek şey: daha kapasiteli olan elementler ile pil üretimini daha ucuz hale getirmek. O da pek kolay sayılmaz. Özet olarak böyle yani, eski 'hızlı gelişim' zamanları bitti. Aynı şey antibiyotikler ve benzeri teknoloji için de geçerli.

  • roket adam  (18.09.13 22:03:54)
aslinda gelisiyor. ama ekran, ve islemci teknolojisine yetisemiyor.

  • crucio  (18.09.13 22:26:19)
kabaca ne kadar ekmek o kadar köfte. bataryaların geliştiği her geçen gün telefonların özellikleri ve bununla beraber harcadığı güç artıyor.

  • iorveth  (18.09.13 22:37:47)