Eskiden ev kiraları & fiyatları

Ben çocukken (1999-2003 falan) 400 lira kira verdiğimizi hatırlıyorum Ankara-Çankaya'da nezih güzel bi yere. Hatta 2005'te 800 lira istedi ev sahibi diye çıkmıştık. İstanbul'da da Kadıköy'de 300 lira kira ödüyolarmış mesela o zamanlarda güzel bi yere. Ev kiraları ne oldu da piuu diye şimdi 3-4 katına çıktı? O zamanlar ev fiyatları da aynı oranda ucuz muydu?

enflasyon ? ekmek de 20 kuruştu 75 kuruş oldu. bak bu da 3-4 katına çıktı. sorun yok. sayıya değil alım gücüne bak.

  • zazazaraeta  (11.09.13 22:56:35)
istanbul'da son 10 yıl içinde ev kiraları anlamsızca artmış durumda.
neredeyse sadece kira ödemek için çalışılıyor.
rayiçler anlamsızca yükseldi.

mesela eskiden gelirini üçte birini kiraya veriyorken, şimdi üçte birini veriyor gibisin.
  • blatta hiberna  (11.09.13 22:57:18 ~ 23:01:40)
kiralar zaten uçuk da,ev fiyatlarından bahsedeyim,
geçen yıl 70.000 olan ev şu an aniden 230.000 oldu.
ya da kiradan örnek vereyim,
geçen yıl 400 tl olan ev bu yıl 900 tl oldu.

bulunduğum ilde 1 yıl hatta daha da kısa süredeki artış bu.
sebepse,suriye.

*enflasyon vs elbet vardır ama bulunduğum yerdeki ani artışların en büyük nedeninden bahsetmeye çalıştım.
  • uzunuzunilgi  (11.09.13 23:36:00 ~ 23:37:08)
uzun hikaye evlat. bu arada çocuklugun geçtiği yıllara bak... ufaktan mezar yeri beğenmeye başlasam iyi gibi.

  • difdiringi  (12.09.13 00:03:57)