"tekir kedi cinsi değil" furyası

arkadaşlar selamlar.
tekir'in bir renk olduğunu hepimiz biliyoruz.
bir hayvan eğer tekir renkli ve sokak kedisiyse (sizin deyiminizle "anatolian shorthair" ise) biz ona direkt olarak tekir kedi diyoruz.
diğer cinsler için tekir renkli scottish fold vb. tanımlamalar kullanıyoruz.

"tekir kedi" "sokak kedisi" kavramlarını cins aşıklarına beğendirme çabası gibi görünüyor "anatolian shorthair"leriniz...

bu anatolian shorthair sadece anadoluda mı yetişiyor?

öyle bi cins olduğunu bile bilmiyodum. standart kedi işte amerikada da oluyo aynı tekirlerden.

  • mrz breezy  (03.09.13 14:05:40)
saçma bir yerden gireyim panterin bir kedi türü olmadığını bir cins olduğunu ve aslan pars(leopar) jaguar ve kaplandan oluştuğunu biliyor muydunuz yaa yaa ama bu mantıkla demek ki panteri de melanistik jaguar veya leoparlar için kullanıyoruz ve bunda haklıyız

edit: peki ne olur yani panter deyince aklımıza melanistik jaguar geliyorsa? günlük hayatta hiç bir şey olmaz.(en fazla hayvanat bahçesinde önümüzde kocaman aslan dururken burda da panter yokmuş diyebiliriz)fakat bilimsel gelişmeler açısından ekosisteme farklı katkılar veren, sürü hayatı, öldürme avlanma tarzı farklı leopar ve jaguarı karıştırırsak, bu doğayı taklit ederek elde ettiğimiz icatlardan tutunda içinde yaşadığımız dünyayı anlayabilme çabamızın önünde bir engel oluşturur.

tabi ki bizim kısa tüylü anadolu kedisi veya bengal kedisi veya california spangled kedisi arasında bu farklar çok daha azdır ve ekosisteme verdikleri katkı çok daha sıfıra yakın derecede farklıdır yine de bilmek zarar getirmez sanırım geçen bir duyuruya bir veterinerin(ya da öyle tahmin ettim ben) verdiği bir cevap üzerine bunu ukalalık olarak algıladınız, belki benim yazdıklarımı da öyle algılayacaksınız fakat ben tekirin renk olduğunu o gün öğrendikten sonra araştırmıştım kedi türlerini :)
  • panthera onca  (03.09.13 14:33:49 ~ 15:12:41)