cümle çevirisi rica etsem

the functional generalization "Human hearts circulate the blood" is true just if there is a structure type human hearts tend to display and anything having that structure type circulates the blood

"insan kalbi kan dolaşımı yapar" fonksiyonel genellemesi doğrudur ama ancak yapısal tipte insan kalbi göstermeye meyilliyse ve bu yapısal tipe sahip şeyler kanı dolaştırıyorsa.- sanırım zira cümle bana bozuk geldi.

  • wild honey suckle  (26.08.13 15:28:15)
ben de ondan çeviremedim ancak cümle bu ve den sonrası ve ama dan öncesi tamam da aradaki şey ne ola

  • yuhnts  (26.08.13 15:30:03)
bu cümlede büyük sıkıntılar var.:/

  • wild honey suckle  (26.08.13 15:31:28)
başında yazayım bari: üstteki biraz açıklar:

He then proposes that (x) (Ax→Bx) is a true functional generalization just if
There is a structure type S such that (1) A's tend to have a structure of that type, and (2) anything having a structure of that type will conform to the generalization (x)(Ax→Bx) just as long as it retains that structure.9
Thus (according to Pollock) the functional generalization Human hearts circulate the blood is true just if there is a structure type human hearts tend to display, and anything having that structure type circulates the blood.
  • yuhnts  (26.08.13 15:35:15)
insan kalbinde gorulebilecegi gibi; belli yapisal ozellikler gosterip, bu yapisal ozellikler sayesinde kan dolasimi saglayan herhangi bir yapi soz konusu ise; "insan kalbi kan dolasimini saglar" fonksiyonel genellemesi dogrudur.

  • felix octavius  (26.08.13 15:43:11)