Size göre sinemayı "sinema" yapan 3 film

Bana göre, Casablanca, Tosun Paşa ve Old Boy olabilir mesela, sizce?

not: Amacım gözden kaçırmış olduğum efsane filmleri farkedip internetin boşa akmasını engellemektir.

Polisiye filmler içinde HEAT , daha sonra tabii ki Twelve Monkeys ve matrix'de..

E tabii ki, The Shining ve A Clockwork Orange..
  • kobrettii  (04.03.09 12:19:28 ~ 12:24:59)
hong kong express
12 monkeys
brazil
  • redlinetheturk  (04.03.09 12:21:55)
the great train robbery - yanılmıyorsam konusu, senaryosu olan ilk film

citizen kane - senaryosunun güzelliğini geçtim film çekim tekniği açısından neresinden tutsanız ilkleri bulursunuz hep.

the kid - bu benim chaplin hayranlığımdan, oyunculuk ve kamera kullanımı açısından aslında herhangi bir filmi.
  • demcan  (04.03.09 12:23:59)
Stalker
Kagemusha
Man Bites Dog
  • erciyes sokta  (04.03.09 12:25:27)
kill bill 1-2
bin jip
spring summer fal winter and spring

(dört mü oldu lan?)
  • selim alai  (04.03.09 12:29:30)
seyir zevkini, kişisel beğeniyi falan geçersek sinema tarihi açısından bakıp verilebilecek cevaplar şunlar olabilir. film indirip izleyecem, bana şukela tavsiye lazım diyorsanız dikkate almayın.

intolerance- d.w. griffith (kurgu adına ilk ve en önemli örneklerden)
potempkin zırhlısı- eisenstein (montaj nedir eğretileme nedir simgeleme nedir falan fıstık, bugünkü sinemaya ilk adımlardan )
citizen kane- orson welles (biçim biçim biçim, ışık gölge, kontrast, alan derinliği vs)
  • coffee and cigarettes  (04.03.09 12:35:08)
iyi, kotu ve cirkin
the pink panther serisi (sirf peter sellers yuzunden)
modern times

ben biraz klasikciyim aslinda, yeni filmlere sinemaya yon veriyor gozuyle bakamiyorum malesef. gelien teknoloji yuzunden film sektorunun buyumesi cok dogaldir. o acidan aksiyon, korku, bilim kurgu tarzi filmlerde yer alan gorsel efektler belki iyi oluyor ama sinemayi "sinema" yapan urunler degildir bence. filmlerdeki dogallik ve senaryonun guzelligi daha onemlidir benim icin.
  • karaktersiz  (04.03.09 16:05:30 ~ 16:10:01)
taxi driver
fight club
a beautiful mind
slumdog millionaire (bu belki olmayabilir kararsız kaldım,bendeki de dört oldu adsf)
  • buffy de vampir sayilir  (04.03.09 16:57:31 ~ 16:58:19)
bir tanesi "alfred hiçkok" abimizden olsun bence.

  • robinbook  (05.03.09 01:19:06)