ofis / işyeri açmış tecrübeli kişilere sorum var

iş yeri açma belgem var. artık yaptığım işi kendi açımdan resmiyete döküp bir yer kiralamak istiyorum. web & grafik tasarım, kartvizit, donanım, yazılım vb. gibi alanlarda hizmet vermeyi düşünüyorum.

ilk olarak atmam gereken adımlar nelerdir? kiralayacağım mekan belli, dekorasyon, mobilya, yüksek özellikli bilgisayarlar falan ayarlanacak. bunun dışında ne kadar parayı bu iş için hazırda tutmalıyım. ilk önce gidip bir muhasebeciye mi danışayım yoksa direk maliyeye, sgk'ya bildirim mi yapayım?

mekanı açtıktan sonra iş yerim olduğunu devlete ne kadar süre içinde bildirmem gerek?

( kibritsuyu (es) öteki başlığı sildim.. )

edit: birde benim zamanımda teknik lise 5 seneydi. 1 sene ingilizce hazırlık, 3 sene normal eğitim, +1'de teknisyenlik senesi. belgenin üzerinde "bu belge 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nca düzenlenen ustalık belgesine tanınan bütün hakları sağlar" diyor. bu haliyle ustada mı oluyorum? benim ustalık belgem falan yok. ama girdiğim iş yerlerinde ustalık belgesi de görüyorum. nasıl alacağız?

legal olmayabilir, ama mümkün olduğu kadar bildirme.

tüm evraklarını hazırla, yanlış hatırlamıyorsam bir hafta geriye kadar bildirilebiliyor. mümkün mertebe kayıt dışında kal.

fatura lazım olursa da, malzemeciden aldığın faturayı müşterine ver, kendim kesecem, üstinde adım olacak diye kasma. kimse o faturanın üzerinde ne yazdığına bakmaz.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (19.06.13 14:49:48)
muhasebeciye danış dostum, yakalanırsan çok fena kaçar.

  • son suser  (19.06.13 16:17:59)