Oyun Yapmak

selamlar,
bir süredir merak ettiğim birkaç sorum var sorayım bakalım.
1- şimdi herşeyin başı c dir filan diyorlar. c nin oyun yapımı hakkında ne tür yarayı var. merak ettğim şu yani. crysis teki o grafikleri c ile yapmıyorlar herhal, c ile oyunun nesini hallediyorlar.

2- grafik demişken, crysis olsun son cıkan f.e.a.r 2 olsun bunların grafiklerini nasıl yapıyorlar. oyun karakterleri, bölüm tasarımları, silahlar vs. hangi program ile yani.

3- farzedelim çok güzel bir araba modelledim o programlarla . onu oyun içine nasıl sokuyorum ? yani örneğin nfs de oldugu gibi grafik tasarımlar oyuna nasıl dahil ediliyor.
teşekkürler.

O garfikler C ile yapılıyor. Bunun için çeşitli kütüphaneler var, OpenGL mesela. Ya da DirectX kütüphanesi vs. Ha c yerine C++, Java, C# gibi pek çok dil için çeşitli kütüphaneler mevcut tabi...

  • crown  (16.02.09 13:18:35)
İngilizce biliyorsundur umarım: www.gamedev.net

  • fredi  (16.02.09 13:35:31)
  • goksuyu  (16.02.09 16:01:01)
yeni oyunların hemen hepsi belli grafik ve fizik motorları kullanıyor. kimse yeni motor kodlamıyor. misal doom ve quake efsanesinin yaratıcısı john carmack, tutturmuş bir opengl kütüphanesini, onun üzerinden motor yapıyor. abiye diyoruz bak eskide kaldı onlar, boşuna uğraşıyorsun ediyorsun diye ama tınlamıyor. inatçı adam yeni doom'da da opengl'den yararlanacak.

şu an için en ünlü fizik motoru, half life 2 ile tanıdığımız havok (www.havok.com ve en.wikipedia.org(software)). cidden fizik motorları arasında çok başarılı. physx var ayrı olarak.

bir de grafik motoru (oyun motoru da denir) vardır, ki bu alanda büyük kapışma söz konusu. unreal engine 3 son zamanların en popüler grafik motoru. yeni oyunların neredeyse %90'ında bu motor kullanılıyor. türklerin hazırladığı cryengine serisi var. far cry kullanıldı ilk. çok beğenildi ve crytek firması crysis'de kullanmak üzere cryengine 2'yi hazırladı. fakat ne kadar aşmış bir motor olsa da piyasada tutunamaz (tutunamadı zaten). çünkü optimizasyon çok önemli. cryengine 2 de bu bakımdan berbat.

fizik motoru kodlamak çok çok daha zordur. grafik motoru ise fizik motorundan ayrı olarak texture kaplamaları, shader effect'i vs. barındırır (graphic-engine.swarthmore.edu ve en.wikipedia.org).

artık kimse C kodları yazıp, onları compile ederek oyun yazmıyor. belli engine'ler (motorlar) var, onlar satın alınıp hazırlanılıyor.
  • deckard  (16.02.09 18:47:44)