fantastik-kurgu kitap önerisi?

selam turin turambarlar.

soru özet olarak başlıkta. tabii ki tolkien ve game of thrones hariç.

ne okusam neye başlasam bilemedim.

salvatore'a başlayayim diyorum nerden başlasam bilemedim icewind dale üçlemesinden mi başlanır dark elf üçlemesinden mi? bunlar ve diğer seriler birbiriyle bağlantılı mı? bu son neverwinter serisi mesela?

forgotten realms dışında en iyi en süper nedir? ne önerirsiniz?

bana güzel hayvan akıcı bir seri önerin hadi. yabancı değilim frp ortamlarına ve oynamadığım rpg yoktur. silmarillion kutsal kitabımdır ezbere bilirim.

silmarillion'un tolkien'in ve got'un götüne koyayım. ayrıca got ne zaman fantastik kurgu oldu be?

belgariad serisini oku.
  • saiko  (03.04.13 23:49:56)
ejderha mızrağı serisine sar. çok uzun bir külliyat ama çok güzeldir; birkaç kitaptan sonra resmen karakterler can dostun oluyor.

bir diğer seri ise ölüm kapısı serisi. süperdir o da.

tolkien manyağı biri olarak çok muhafazakarımdır bu konularda ama margaret weis'i sever sayarım. yeni nesil (game of thrones, hunger games gibi) şeyleri pek sevmem.
  • thracian  (03.04.13 23:52:27)
yerdeniz beşlemesi-ursula k leguin

  • öptüm sezen  (03.04.13 23:56:31)
yerdeniz büyücüsü ve ölüm kapısı en rahat okuyabileceklerin çünkü dallanmış budaklanmış seriler değiller, bir kaç ayrı üçlemeden oluşmuyorlar, açık açık 1. kitap 2. kitap diye gidiyorlar.
daha felsefi alt metini olan bir seri istiyorsan yerdeniz, daha maceralı ilginç kurgulu bol karakterli bir şey istiyorsan ölüm kapısı.

  • alice practice  (04.04.13 00:06:59)
dune

  • groovettyn  (04.04.13 00:11:11)
kralkatili güncesi serisi-rüzgarın adı ve bilge adamın korkusu bi göz at sevebilrsin belki

  • bezirganbasi  (04.04.13 00:27:13)
yerdeniz tamamdır gidip alıcam. metis çevirmiş hemde çok iyi! peki bu ursula teyzenin yerdeniz serileri aralarında çıkardığı romanlar varmış wikiden bakıyorum da onların bi alakası yok di mi?

forgotten realms sorularım hakkında bilgisi olan?
  • inancsiz deve  (04.04.13 00:33:05 ~ 00:37:09)
david eddings - elenium üçlemesi kesinlikle ;)

  • yazbitmesinsipidikterlikdolabagirmesin  (04.04.13 00:39:03)
forgetten realms'dan çıkma iyi romana rastlamadım ben. hepsi çerezlik. belki anayurt üçlemesi ayrı tutulabilir. icewind dale serisi daha önce yazılmış ama daha dandik kitaplardır anayurt'a göre.

Yerdeniz üçleme olarak çıktı sonra Tehanu ve Yerdeniz Öyküler geldi. Ben henüz okumadım ama Öteki Rüzgar da bu seriye dahil edilmiş. Le Guin'in diğer romanları apayrıdır.

ejderha mızrağının sadece asıl yazarlarının (weiss - hickman) yazdığı seriyi okuyabilirsin. (yaz alevi ejderhalarından sonrasını okuma)

david eddings'in elenium ve tamuli üçlemelerini öneririm bir de.

üstte yazan saiko yu dikkate alma, işin çerezinde o. belgariad da eddings ama rezalet ötesi bir seridir.
  • uzdeniz  (04.04.13 10:42:34 ~ 10:44:53)
(bkz: belgariad)

bu seriye de çerez dendiğini duydum ya vallahi bravo. illa kitabın kapağında ejderha olacak di mi ?
  • saiko  (04.04.13 10:50:37)
kara kule - stephen king / 8 kitap - ve aynı evrene bağlı bilumum farklı kitap.

öyle frp tarzı değildir. klasik fantastik tanımına uymaz.
  • awareim  (04.04.13 10:51:34)
kapağında ejderha olayı ile kastın nedir tam bilmiyorum ama kastın "popüler" eleştirisi ise yanlış yerden vuruyorsun.

bu arad önerdiğim 4 seri içinde yalnızca ejderha mızrağı'nın kapağında ejderha var. iki seride ejderhalardan bahsedilmiyor bile. ayrıca götüne koyduğun tolkien'in yüzüklerin efendisi serisinde de ejderha yok.

belgariad son 10 yıldan önce türkçeye çevrilen seriler arasında edebi değer bakımından son sırada gelir, hem de açık farkla.
  • uzdeniz  (04.04.13 11:09:34)