Doğayı Kirleten "Şeyler"/Kirleticiler/Kirletici Sırası

Selamlar,
Doğayı en çok kirleten faktörler nelerdir? bu sorunun cevabı ilk 10 olarak sıralı şekilde bulmam gerekiyor.Ve tabiki bu sıralamada arayacağım şey : balık çiftlikleri ;kirleticiler sınıfından kaçıncı sırada.Yani;
1-Petrol
2-Elektrik Santralleri
..
13-Balık Çiftlikleri

"xxx araştırmasına/verilerine göre sıralama şudur" diyebileceğim bir kaynak arıyorum.

kimsin yavrum sen :)
sınıf arkadaşım olma ihtimalin yüzde kaç acaba?

ben şurayı karıştırıyorum bi bakınalım bakalım. epi.yale.edu
  • cecilia  (01.04.13 21:28:20)
insan birinci sırada tabii ama insanın yaptığı şeylerden düşünmek lazım. bir de kirleten maddeleri mi sıralayacağız yoksa o maddeyi oluşturan şeyler/faktörler mi. yoksa ikisi birden mi.

bir de farklı kirlilik türleri ve kirleten maddelerin kategorileri var. onun dışında her ülkenin kirlilik standartları ve istatistikleri farklı.

doğanın kendisi de doğayı kirletir ayrıca. mesela volkanik aktiviteler havaya sera gazları salıyor. ama insanın yaydığından çok daha az bir miktar.

ama yine de en başa sera gazlarını koyabiliriz. sera gazlarının başında da karbon dioksit geliyor. sonra metan ve sülfür dioksit.

faktör olarak en başa motorlu araçları koyabiliriz. sonra fosil yakıt yakan santraller gelir. sonra da çöp biriktirilen araziler ve kimyasal santraller gelir sanırım.

şu linkte dünyayı en çok kirleten endüstrilerden bahsedilmiş (daha çok insanlara olan etkileri olarak düşünülmüş ama):
ens-newswire.com

1. lead-acid battery recycling
2. lead smelting
3. mining and ore processing
4. tannery operations
5. industrial and municipal dump sites
6. industrial estates
7. artisinal gold mining
8. product manufacturing
9. chemical manufacturing
10. dye industry

bonus kaynak:
www.wisegeek.org
www.interaksyon.com
  • ermanen  (01.04.13 22:47:36 ~ 23:22:15)