Fizik sorusu (hız problemi)

Arkadaşlar merhaba.

Soru konu başlık içerisindeki resimde. 30 yıllık fizikçiyim, kafa durunca duruyor meret. Soruyu anlamadım çözümüne yanaşayım. Nedir bu sorunun çözümü?

Düzeltme: Site içerisinde görüntü problemi var sanırım. Onun için soruyu imageshack'e de attım. Bi el atın bi zahmet. Hayır bana değil soruya el atın.

img292.imageshack.us

Tüm hızlar akıntıya göre verildiğine göre, bulacağımız sonuç da akıntıya göre olacak.

L cisminin hızını referans alalım. Vl'=0 diyelim. Bu durumda:
Vk'=Vk-Vl = -4-1 = -5 m/s ;
Vl'=0
olacaktır.

Aynı doğru üzerinde durabilmeleri için L'de kesişen üçgen benzerliği sağlanmalı. Yani K cismi L'ye göre 5 birim ilerlerken, ondan iki katı mesafe uzaktaki M cismi de 10 birim ilerlemeli.

Vm'= Vk'×2 = 10 m/s

Şimdi L merkezli hızlardan akım merkezli hıza geçersek:

Vm = Vm'-Vl = 10-1 = 9 m/s

edit: pardon, + - hatası, son işlemde hızı eklemeliydim:
Vm = Vm'+Vl = 10+1 = 11 m/s (akıntıya göre)
yere göre:
11+1 = 12 m/s
  • vulpius  (15.01.09 12:21:09 ~ 13:07:25)
soruyu ben de anlamadım. sürekli aynı doğru üzerinde olmak ne demek?

  • co2s2  (15.01.09 12:21:41)
3 noktayı birleştirdiğinizde sürekli bir doğru oluşturmasını istiyor yani. vulpius'un çözümü doğru.

  • lemmiwinks  (15.01.09 12:28:56)
@Vulpius teşekkür ederim arkadaşım doğru diyorsan doğrudur.

@co2s2 valla hala ben de aynı yerdeyim. Ne istediğini bi anlasam cevabı yapıştıracağım ama :)

@sonbalak hobaa hocam sen de başka demişsin. Nedir bu işin sağlamı :)
  • ataturkiye  (15.01.09 12:29:37 ~ 12:30:58)
geometri sorusu gibi düşünmek lazım biraz, üçgende benzerlik gibi.

  • sonbalak  (15.01.09 12:31:52 ~ 14:48:44)
vm 12 m/s olucak.
K---!
--*-!
----L
----!-*
----!---*
----!----*
----!-------M
  • tembel degilim useniyorum  (15.01.09 12:39:15 ~ 12:41:35)
@tembel degilim useniyorum mantıklı!

Bir de 12 geldi. Görüyorum ve arttırıyorum. Yok mu başka çözümü olan.
  • ataturkiye  (15.01.09 12:45:27)
ben 14 m/s buldum çözümü (ilk çözümü düzeltiyorum akıntıya göre hızı ihmal etmişim). ama önce açıklama yapayım. 3 yüzücüde aynı noktada olarak faz ediyorum. ve 1 er sn sonraki durumları hesaplayarak üçgen oluşturdum.

şimdi vk mızın nehire göre hızı 4m sn yani 1 s de 4 metre sol tarafa gitti.
vl mize bakalım ; o da nehrin yönüne göre 1s/m den 1m/s ile hareket ediyor. bir sn sonra sağa doğru 1m gidiyor.

şimdi aynı doğrultuda olması için üçgen oluşturacağız tepe noktası vl mizin 1 sn sonra bulunduğu nokta. oluşacak üçgeninizde 1 e 3 oranı var. (60-180 )buradan çıkarımla

üçgenimizdeki orta çizgi (vk sola 4m gitti vl sağa 1m gitti) 5m oldu. e oranımızda 1 e 3 tü. demek ki vm miz 15 olacak. nehirin hızını çıkarttığımızda 14 m/s olur.(orta çizgi dediğim referans noktası vl doğrultusunun ta kendisidir)
  • muhammed eminoglu  (15.01.09 12:51:28 ~ 13:28:19)
cevap 12 olmali.akinti hiziyla hic bir alakasi yok. ortadaki yuzucuye göre bagil hizlari orantili olmak zorunda.k'nin l'ye göre bagil hizi 5 ise m'nin de l'ye göre bagil hizi 10 olmali.aradki mesafeden dolayi.benzerlik.o zaman m'nin hizi 11 olmali.yere göre hiz ise 12 dir.

  • sioxis  (15.01.09 12:57:34)
ben illa akıntı hızını kullanıcam diyosan, yere göre hızları;
K'nın yere göre hızı: -4+1=-3
L'nin yere göre hızı: 1+1=2
benzerlikte K ile L arasındaki benzer üçgenlerin ortak tepe noktasının(kelebeğin boğumu), K'ya y ekseninde uzaklığı 36, L ye ise 24tür.

24/(120+24)=2/x => x=12 olur.
  • rodeocu  (15.01.09 15:20:15)
şöye bir şey çizdim img356.imageshack.us
burdan x in 11 olduğu görlüyor. her şey akıntı hızına göre verlidiği için akıntı hızını kullanmaya gerek yok.
Buna göre; suya göre hız 11, yere göre hız 12 çıkıyor
  • trinitrotoluen  (15.01.09 15:21:56)
cevap 11m/s olmalıdır. suyun akıntı hızını cıkartmanız lazım. eleman kıyıdaki sabir bir noktaya göre 12m/s ile hareket etmelidir. Yani kendisi 11 ile gitmeli ki suyun akıntısının etkisiyle toplamm hızı 12 m/s olsun. cozum istersen söyle:

img172.imageshack.us
şekildeki siyah noktalar 3 yuzucunun başlangıç noktaları oluyor. kırmızı noktalar da 1 saniye sonraki pozisyonları oluyor. 1 saniye içerisinde aldıkları yol miktarları da kırmızı ile yazılı rakamlar. bir dogru üzerinde kalmaları için 3. yüzücünün x kadar yol alması gerekiyor. bunu da söyle hesaplıyoruz:

24/(24+120) = 2/x -> buradan x=12m bulunur. Yani o eleman 1 saniyede 12m yol almalıdır. 12 m yol almak için ise kendi hızının 11m/s olması gerekir.
  • esreverdaer  (15.01.09 17:11:06)
pardon trinitrotoluen cizmiş zaten aynısını.

  • esreverdaer  (15.01.09 17:35:07)
Herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar. Tanrı sizi fizik'ten ayırmasın. Amen.

  • ataturkiye  (15.01.09 17:38:00)