telefonda dolandırıcılık

olm az önce beni arayıp gereksiz şeyler satmaya çalıştılar. adımı soyadımı, ev adresimi biliyorlarmış. benden kredi kartı numaramı falan istediler. vermedim haliyle. lakin aga bunlar bu bilgileri nereden buluyorlar anlamıyorum. kim nasıl sağlıyor bunlara bu bilgileri?

bu mükemmel ülkede şaşırılacak şey mi bu? tüm kamu kuruluşları tc kimlik istiyor. onların da veritabanı şifreleri 1,2,3,4 gibi dahiyane kriptolama sistemleri ile korunuyor. ve yine google'da "tc kimlik no ile adres bulma programı" yazınca karşımıza güllük gülistanlık şeyler çıkıyor.

  • dokunmakalbime  (12.12.12 16:39:35)
TCK Madde 136- (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Suç duyurusunda bulunmak lazım.
  • nf3  (12.12.12 16:41:52)
şu video herşeyi anlatabilir ;)
www.facebook.com

  • Ramiegovic  (12.12.12 16:44:53)
kredi kartı numarası bilinmediği sürece dolandırılma gibi bir ihtimal olmaz değil mi? korktum lan.

  • leni 09  (12.12.12 16:45:01)
Bşr tanıdığım vardı ttnet bayisi ve veritabanına erişimi vardı, ankaradaki tüm ttnet abonelerinin listesini superonline bayisine satmıştı...

  • lpgli tosbaga  (12.12.12 16:47:25)
Aynı şeyi bende merak etmiştim, meğer ismi malum telefon işletmesinin abonelik sözleşmesindeki maddeden dolayı imza atarak, bilgilerin kullanımına izin veriyormuşuz, Türk milleti olarak okumuyoruz birileri bize bunu yapıyorsa suçun büyüğü bizde.
@nf3
"TCK Madde 136- (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." olsada sözleşmede imza atarak izin verdiğimizde hukuka aykırı bir durum olmamaktadır değilmi yada en azından ortadan kaldırılmaktadır.
  • sakman  (12.12.12 16:56:35 ~ 16:58:30)
okumuş olsaydın o imzayı atmayacakmıydın?

  • islergucler  (12.12.12 17:25:37)
Sözleşmeleri okumamak Türk milletine özgü bir durum değil. Sözleşmeleri kimse okumuyor, çünkü okumanızın bir anlamı yok, okusak da değişiklik yapamayacağız ve o hizmeti almak için o sözleşmeyi imzalamak zorundayız.

Çaresiz değiliz ama... Bu tür sözleşme şartları Tüketici Hukuku kapsamında "haksız şart" olarak adlandırılır ve yazılmamış sayılır.

Kişisel verilerin korunması, anayasal bir haktır ve bu tür sözleşme şartlarıyla bertaraf edilememelidir.

Kanımca böyle durumlarda yine de TCK anlamında suç oluştuğu iddia edilebilir.

Kanun maddeleri ancak siz onlara başvurursanız sizi koruyabilirler. Kağıt üzerinde bir anlamları olmaz. Bu nedenle haklarınızı mutlaka aramanızı öneririm.
  • nf3  (13.12.12 09:46:40)