olasılık&bahis ilişkisi

selamlar efem. şöyle bir düşüncem var, her ne kadar takımların dinamikleri değişse de liglerde dengeler pek değişmemekte ve kim kazanır bahsinden ziyade daha deterministik olduğunu düşündüğüm kg var/yok ve toplam gol sayıları benzerlik gösteriyor yakın yıllarda.

merak ediyorum, acaba birkaç lig için son yıllardaki haftalık toplam gol ve karşılıklı gol sayılarını bulursam, bana tahminlerimde ışık tutabilir mi acaba?

örnek (atıyorum), türkiye liginde ortalama her hafta 5 maç alt bitiyor ve bunun standart sapması da çok düşük, buradan yola çıkarak, ve bu alt biten maçların bir dağılıma uyduğunu düşünürsek bu durum bana ileri dönük tahminlerde sağlamlık sağlar mı, ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.

ha ayrıca da, bu tip sezonluk sonuçları içeren bir excel export edebileceğim bir site bilen var mıdır yahu?

dipnot: kesin benden önce düşünen olmuştur ama olsun :)

alt not: bu işe yola çıkmama sebep olan durum, bu hafta sağlam para kazandığım avrupa maçı sonrası sendromlar. haftaiçi sıkıntı yaşayan takım haftasonu çılgın atar, haftaiçi iyi kötü kazanan takım haftasonu patlar.

aynı durumlar basketbol için de düşünülebilir tabi ki, neticede istatistiklerin çok daha ön planda olduğu bir oyun basketbol. daha deterministik diyebiliriz.

  • sosyal muhendis  (30.10.12 00:44:41)
Böyle şeylerle ugraşanlar var ama nereden nasıl ugrasıyorlar bilmiyorum. Misal geçenlerde bir iddaa programında tv deki yorumculardna biri 1.80, 3.10, 3.10 oranlı maçların çok büyük yüzdeyle 0 veya 2 bittiğini söylemişti trabzon bursa maçını yorumlarken. hakikaten de maç 2 bitti. böyle istatistikler çıkartıyor sanırım gazetelerin spor servisindeki bazı psikopatlar ama toplu bir şekilde alınabilecek bir mecra var mı bilmiyorum.

sizin dediğiniz daha çok sonuçlarla ilgili. bulmanız zor olmaz diye düşünüyorum. en kötü maçkolikte sonuçların neredeyse hepsi var. kendiniz bir gün oturup excel tablosu hazırlayabilirsiniz çok rahat oradaki verilere bakarak.
  • teletabi  (30.10.12 00:46:27)
totemlere gelince. ben misal bu hafta cardiff ten kazandım. var bir totemim. evinde 1.50 lik oranla maça çıkan evsahipleri. misal cardiff geçen hafta öyleydi. işte rakipte bir sürü skat vardı. cardiff iddialiydı vs vs her şey kazanması için uygundu. cardiff mağlup duruma düştü ve rakibin iki kırmızı kart görmesiyle son dakikada maçı çevirdi. böyle 1.50 oranlı takımların yatırmasından sonra içerdeki maçlarını çok seviyorum. bu haftasonu da iddaa cardiff e bu kez evinde 1.55 açmıştı. her zaman ki totemimi uygulayarak handikaplı cardiff oynadım ve 4-0 kazandı. zaten bu bahis olayı bazen ne kadar iyi analiz ederseniz edin yatırıyor. o yüzden ufak meblağlarla totemli oynuyorum ben artık genelde :) işe de yarıyor amk. o kadar analiz yaptığımdan daha çok kazandım son bir buçuk ayda.

  • teletabi  (30.10.12 00:49:49)
arkadaşın calculus hocası sadece istatistiksel verilere dayanarak iddaa oynamış ve 300 tl mi ne kazanmış. demek ki olabiliyor.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (30.10.12 00:50:53 ~ 00:51:11)
@teletabi

ya bir şekilde hesaplanışı vardı o dediğiniz gibi 1.80 3.10 3.10 gibi durumlardaki oranların, tam hatırlamıyorum ama muhtemelen %40 berabere/deplasman ve %20 evsahibi benzeri bir olasılık hesaplanıp sonrasında bir çeşit bölme işlemiyle bu oranlar elde ediliyor. ayrıca da kendi database'imden istediğim gibi oynayarak anlamlı bir veri bulup evde evreka diye dolaşmak istiyorum :)

ya manuel girmektense 34x9 maçla ilgili verileri, export arıyorum işte :) formüle sokup direk sonuca ulaşabilmek adına.
  • sosyal muhendis  (30.10.12 00:51:03)
yıllardır bahis oynayan, oynamadığı zamanlarda da devamlı bu işle ilgilenen birisi olarak söyleyebilirim ki bu tarz istatistiklerin uzun vadede yararı olmaz.

ben illaki bahis oynarım, kazanmak istiyorum derseniz bahis yapacağınız takımı çok yakından, uzunca süre inceleyin. iddaa gibi deli saçması firmalar yerine farklı firmaları tercih edin. kasanızı iyi yönetin.

gerçekten, bu tarz uğraşlar zaman kaybı... ne bileyim gidin sakatlarına bakın, o takımın ülkesinden insanlarla takım hakkında konuşun... bahis böyle keyifli. istatistikle olacak iş değil. ben türk bir dostum sayesinde slaven belupo'nun bu sezon çok iyi işler yapacağını öğrenmiş ve belupo'ya 2, 3, 4 oran verilen maçlarda güzel paralar kazanmıştım mesela.

var ve yok bahisleri bana kalırsa hiç de "daha kolay tahmin edilebilir" değil... tek bir gol her şeyi berbat edebilir.

kusura bakma kafam biraz dağınık, toparlayamadım cümleleri, daldan dala atladım. bahiste istatistikler, form durumu vs. önemlidir ama bunlara dayanarak bahis yapmak, uzun vadede kazanç beklemek yanlış...
  • der meister  (30.10.12 00:51:23 ~ 00:55:06)
@der meister

ya ben çok dediğin gibi olduğunu düşünmüyorum. dediğin gibi, formu yüksek takımlar olabilir ama buna bağlı olarak düşenler de olacaktır. sonuçta çok ekstrem sezonlar dışında sezon sonunda şampiyonluğa hep iki takım kafa kafaya giriyor, her ne kadar başlarda saçma sapan şeyler olsa da bu değişilmez. bu sebeple de minimal sürprizler dışında (ki bunların da karşıma çıkma olasılığını standart sapma üzerinden gözlüyor olacağım) dediğim alanlarda yardımcı olabilecektir diye düşünüyorum. takımları standardize edemem, keza form durumlarını da ama mevsimleri, haftaları, her hafta atılan toplam golü nispeten standardize edebilirim. nitekim, sezonun sonunda hep benzer durumlar ortaya çıkıyor zaten.

ayrıca, bahis firmaları da oranları çeşitli istatistiklere dayandırarak vermiyor mu zaten :)

not: hastalık seviyesinde değil tabi ki bahis, ama incelemeyi oynamayı seviyorum. bir de bu aralar fazla boş kaldım o sebeple yoğunlaşacak bir şeyler arıyorum.
  • sosyal muhendis  (30.10.12 01:08:56)