hz.muhammed ve ateizm hakkında

Hz. Muhammed(S.A.V)'in 40 yaşında peygamber olduğunu ve ona ilk emrin "oku" olarak verildiğini biliyoruz. O yaşa kadar okuma yazması olmayan bir insan Kuran-ı Kerim gibi bir kitabı nasıl yazabilir? Ateistlerin bu konudaki fikrini merak ediyorum.

okuma yazma bilmedigini nerden biliyoruz ki?

  • serabetan  (30.09.12 14:01:17)
bu konuda düşünülecek pek de bişey yok aslında. sonuçta inananlar peygamberin vahiy aldığına inanıyorlar ve okuması da nasıl olsa bi şekilde sağlanmıştır diyorlar. inanmayanlar için de bu bi yalan olduğu için okuma biliyormuş da bilmiyormuş da nasıl yazmış gibi şeylerden önce bi sürü şey var zaten. bu o kadar da önemli bi detay değil yani diğer şeylerin yanında.

  • tepedeki psychedelic adam  (30.09.12 14:03:27)
okuma yazma bilmiyor evet. ve trollük yapmadığını söylersen anlatabilirim. taşak geçmeden önce 20 saniyelik bir araştırma yapsan şu anda bu duyuru burada olmazdı.

  • zazazaraeta  (30.09.12 14:03:52)
zaten okuyamıyorki, daha sonra melek buna çok acı veren birşey yapıyor tekrar oku diyor mucizevi şekilde okuyor ( diye biliyorum )

  • ananza  (30.09.12 14:06:04)
ticaretle uğraştığı için hindistanlı tüccarlarla ilişki halindeymiş pagan dinlerini araplara uyarlamış mı ne öyle birşey diyordu ateistler

  • xyz123  (30.09.12 14:18:48)
kitap yazmıyor ki. kitap diye bir şey yok zati o öldükten sonra oluşturuluyor. dediği şeyleri oraya buraya not etmiş bir sürü insan ve bir sürü de not var. bunları bir araya getirip kuran denen şeyi bir araya topluyorlar. peygamber döneminde kuran lafından anlanacak şey muhtemelen peygamberin allah lafı diye söylediği yazdırdığı şeylerdi, ortada bir mushaf yoktu. matbaa olmadığından basılı kitap zaten yoktu.

yine de bu durum okuma bilmediğini göstermez. yahudi dinleri hakkında bu kadar birikimli birinin okuyamaması ancak çevresinin kendisini katlayacak ölçüde birikimli insanlarla dolu olması ve 10 tb ssd misali bir hafıza ile açıklanabilir.
  • i ve been mistreated  (30.09.12 14:26:19 ~ 14:29:23)
ticaret yapan bir insan ve varlıklı bir ailenin ferdi olarak okuma yazma bilmemesi bence mümkün değil. kaldı ki kuran 3. islam halifesi osman tarafından bu gün ki manasıyla yazıya geçiriyor. öncesinde özellikle sahabelerin arasında ki hafızlar tarafından ezbere biliniyor ayetler. bu arada "oku" emri bazı tefsirlerde bir kitabı, harfi, yazıyı okumak manasına gelmiyor. çeşitli etimolojik fikirlerde "okumak" yüksek sesle çağırmak manasına geliyor. yani allah muhammede aslında bağır, gerçeği insanlara anlat, onları çağır demiş. mağarada kendini yedin bitirdin, devrimci pratik olmadan devrimci teori olmaz demiş.

not: ateistim
  • kaleci makabayasi  (30.09.12 14:32:43)
(bkz: google) diye bir site var, çok güzel her şeyi buluyor araştırabiliyorum her şeyi.

  • Kamyoncunun vitesi  (30.09.12 14:36:10)
:)
lafım meclisten dışarı.
adama diyorsun ki " güneş var ısıtmak için, ay var yer çekimi, dünya var işte yaşıyoruz..binlerce hayvan çiçek böcek insan var..tabiat var şu var bu var..oksijen alarak yaşıyorsun ve oksijen bitmiyor..kalp var pompalıyor..aşk var nefret var kıskançlık var..

adamlar bunlara rağmen tutmuş yok kuran-ı kerim'de miras bölüşümü, yok şu yok bu diyor..

bu mu yani adamları imana getirecek.
boşver..
en güzeli ölmek.
herkes yaşasın dilediği gibi ve sonra ölelim.
sonra bakalım neler oluyor.
  • messimessibuadamneyinnessi  (30.09.12 14:42:06)
@milan baros peki bir insan günlük hayatında okuyor ve yazıyorsa ki bu 40 yaşına kadar saklanacak bir şey değilse de mi imkansızdır?

  • yetkili birine benzeyen abi  (30.09.12 14:44:17)
@i ve been mistreated peki başka insanların yazdığı, topladığı derken birden çok kişiden bahsediyorsun sanırım. nasıl bu kadar düzenli, kurallı ve ölçülü bir kitap çıkabiliyor? ayrıca ateistlerin evet çok zeki bir adamdı kendisi demesi dini inkar için yeterli bir gösterge olabilir mi?

@Kamyoncunun vitesi google'dan her şey bulunabilse ve sağlıklı bir bilgiye ulaşılsa sanırım eksiduyuru olmazdı. kaldı ki sen de burada sorduğun soruları o mantıkla, google'dan bulmalısın. öte yandan burada bir araştırma yapıyorum. yani insanların görüşleri önemli. saldırgan bir forumdan çok daha önemli şey var burada bana göre. akıl vermeyelim. kendi işimize bakalım.
  • yetkili birine benzeyen abi  (30.09.12 14:48:02 ~ 14:51:22)
@milan baros sanırım komplo teorileri kuruyorsunuz. olabilir, saklayabilir, aklından neler geçmiştir... vs.
inanmamak için sunulan argümanlar... tarafsız olarak bakmıyorsunuz.

  • yetkili birine benzeyen abi  (30.09.12 14:53:42)
benim bildiğim oradaki oku; idrâk et, mevzuyu kavra, zihnine kazı ve aktar gibi bir anlam içeriyor. senin benim gazete okumamız gibi değil. hah bu bilgi nereden derisen? oku ;)
not: dinle filan muhabbetim yok ;)

  • yapacakbirseyyok  (30.09.12 14:59:35 ~ 15:12:11)
Cevapları okumadım.
kitabı yazanın muhammed olduğunun gafletinde iseniz, bir araştırın dininizi sonra tekrar oturalım sizinle.

  • gerizekalı final edition sp1  (30.09.12 15:03:13)
öncelikle güldürdün.
soruna gelince güzel kardeşim okuma yazması önemli değil şöyle ki,, Kur'an ''M''uhammed vefat ettikten sonra yazılıyor yani eline kalem alıp kendisi yazmıyor

''Muhammed'in ölümünü takip eden Yemâme savaşlarında 70 kadar hafızın ölmesi üzerine Ashabdan Ömer’in hafızların toplanması için dönemin halifesi Ebu Bekir'e başvurarak konunun görüşülmesini istediği, bunun üzerine Ebu Bekirin, Zeyd bin Sâbit başkanlığında aralarında Abdullah bin Zübeyr, Sa'd bin Ebi Vakkas, Abdurrahman bin Haris bin Hişam'ın da bulunduğu bir komisyon kurarak Kur’an sahifeleri bir araya getirildiği iddia edilir.''

kaynak: tr.wikipedia.org

ayrıca öhöm. ateisttim

edit: şu anda elimizde ilk kuran mushafı yok bu konuda araştırma yapmak zor değil yani bilinen en eski kuran bile dört büyük mushafdan biri o yüzden kuranın değişmediğini iddia etmek çok zor.
  • Thunderbirds  (30.09.12 15:09:25 ~ 15:30:18)
"@i ve been mistreated peki başka insanların yazdığı, topladığı derken birden çok kişiden bahsediyorsun sanırım. nasıl bu kadar düzenli, kurallı ve ölçülü bir kitap çıkabiliyor? ayrıca ateistlerin evet çok zeki bir adamdı kendisi demesi dini inkar için yeterli bir gösterge olabilir mi?"

başka insanların yazdığı topladığı derken eğer tek yazan kişi peygamberse kendisinin hafızlarından, katiplerinden bahsediyorum. başka türlü nasıl gelecek bu kitap bu güne sence? diyelim ki tek kişi yazmadı, peygamberin çevresi de katkıda bulundu. bu kitabı daha da mükemmel yapacaktır. neden dersen eğer cidden ne yazsa okutan muhteşem çılgın bir yazar değilse bugün hiçbir yazarın kitabını yayınevi okumadan ve belli eleştiriler getirmeden basmaz. bassa bile bir kontrol ekibi, bir danışma kurulu olur, yazarın arkadaşları, fikir aldığı insanlar olur. hatalar görülür, eksikler giderilir. ehehe peygamber oturdu tek başına kitap yazdı demek hem yanlış hem de imkansız görünüyor. ki yüz kere yazıldı, onun döneminde kitap haline gelmedi kuran. teheyy

nasıl bu kadar düzenli, kurallı ve ölçülü bir kitap çıkabiliyor diye sormuşsun. kuran düzenli, kurallı ve ölçülü mü? bunu söyleyen tarafız ve uzman bir edebiyat çevirmeni var mı? 600 küsür yılında kitaplaştırılmış bir metnin günümüz şartlarında kurallı ölçülü düzenli olması benim için pek mümkün görünmüyor. bunları uzman olmadığım ve büyük konuşmak istemediğim için söylüyorum. yoksa açıp 5-10 sure ben de okudum türkçe çevirisinden. ikide bir allah'ın gazabı ve bağışlayıcılığından bahseden ve aralarda da ibretlik öyküler anlatan bir kitap. bir diğer yandan ingilizce wikipedia'da kuran'ın eleştirisi başlığı altında bir grup araştırmacının kuran'ın "literary nonsense" yani bir manaya gelmeyen bir sürü metin içerdiği, yüzde bilmem kaçının bu şekilde olduğu görüşü yazıyordu. biz çeviri okuduğumuzdan bunu bilemiyoruz fakat arapçasını okuyup dönemin diline hakim olanların anlamadığı bir sürü şey var. en basitinden elif lam mim. bu aslında bir şifreydi manasını allah bilir diyecek ilk kişiye yüz bin lira veriyorum.

ikinci cümlenden bir şey anlamadım. sen anladıysan bana da anlat cevap vereyim. - düzeltiyorum, son cümlenden.
  • i ve been mistreated  (30.09.12 15:14:50 ~ 15:28:52)
@i ve been mistreated o kadar yanlış bir yerden bakıyorsun ki olaya ben yani aynı konuyu tartıştığımızı bile sanmıyorum. ben kitabın oluşumdan bahsediyorum. yani bunu öğrenmeye çalışıyorum. sen kitap haline getirilişini diyorsun. kitap haline getirilmesi ve toplanması elbetteki peygamber'in ölümünden sonradır. bu hatta ortaokul din kültürü ve ahlak bilgisi dersi bilgisidir. ancak bunları hala argüman olarak açıklamaya çalışıyorsun. elif lam mim'e mi takıldın bravo! hmmm manası yokmuş demek ki insan mı yazdı? türkçeye çevrilince bişeyler bişeyler... türkçeye çevrilmez, o mealdir. ikinci olarak orjinal halindeki ölçü hece ve düzen ve numerolojik biçimi mükemmeldir. 3-5 bişey okudum. Allah'ın gazabından bahsediyor. Bu mu yahu? O kadar sığ ki, keşke hiç cevap vermeseydim. İnadına bir istediğini anlama çabası veya kör cahillik bu.

@milan baros yahu görmek isteyen için delil de var, tarih de... sanıyorum, ediyorum, fikrimce diye bir şey olabilir mi? savaş antlaşmaları zaten islam devleti kurulduktan sonradır. bizim bahsettiğimiz zamanla aynı mı? nasıl bir idrak etmedir bu anlamıyorum.
  • yetkili birine benzeyen abi  (30.09.12 22:43:59 ~ 22:46:34)
neyse allah o kadar muhteşemmiş ki pek mükemmel bi şeyler göndermiş ama arapça, arap olmayan kimse en az birkaç sene uğraşmadıkça bi şey anlamıyor. arapça bilmediğim için bu mükemmellik iddiaların karşısında ne negatif ne pozitif bir yorum yapamıyorum. türkçeye çevrilir, meal demelerinin sebebi allah'ın lafının aynısını biz edemeyiz ancak anlamını vermeye çalışırızdan gelir. ama ben öyle bakmıyorum. bence çeviri, tamam mı? 3-5 bi şey okudum :))) hahaha sana tüm kaynakları bibliyografya yapıp dökeydim, sanki tez hazırlıyoruz. kısaca ne düşündüğümü yazdım. ben sığ değilim, alabildiğine tarafsız olmaya çalışıyorum fakat bence sen mana arama çabasındasın. dinle imanla alakası olmayan islam nedir bilmeyen bir adam getirsen kuranı görünce benim dediklerimden farklı bir şey söylemeyecektir.

  • i ve been mistreated  (30.09.12 22:52:29)
dinle imanla alakası olmayan adam getirsem mantıklı düşünebilir ama sen önyargılısın. bilmediğin konu hakkında yorum yapıyorsun. 3-5 bir şey okumayla bir kitap hakkında ne yorum yapabilirsin ki... gerçekten sığ bir insansın ya da yaşın çok küçük. konuya hakim bile değilsin. her dilde ayrı ayrı mı kitap gelseydi yahu arapça o yüzden mi mantıksız geldi ahahaha. Allah'ın elçisi olan peygamber Arap onla ilgili olabilir mi? diğer kutsal kitaplar da farklı dillerde. ayrıca meal çeviri değildir. dilin orjinalindeki anlamını verememe sıkıntısı vardır. arapça komplike bir dildir. bir kelime 16 anlama gelebilir. doğru yorumlanmalıdır, onun için de tefsir vardır. öğrenmiş oldun. bunda anlaşılmayacak bişey yok. anlamamaya çalışmak var. arapça dedi ya ahahaha

  • yetkili birine benzeyen abi  (01.10.12 01:08:51 ~ 01:12:56)