has been, had been??

şimdi benim bayadır anlamadığım bir olay var, bu soruda bi daha karşıma çıktı...

Jack was talking with his parents this evening when his girlfriend from New York telephoned to let him know she had been engaged with someone else...(çalıştığım kitap biraz ''acıklı'')

burada neden has been engaged olmuyor da had been engaged oluyor, has been kullanılsa olmaz mı, gramer olarak hatalı mı, cevaplarsanız çok iyi olur.

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

geçmişin geçmişi old. için.

  • japon askeri  (17.09.12 23:47:44)
had ile geçmişte iki zaman karşılaştırılır. Has been gramer olark geçmişte başlamış etkisi halen süren durumlarda kullanılır genel olrak durum böyle.

  • turkishblue  (17.09.12 23:47:49)
has been deseydi kiz arkadasi o konusmaya kadar biriyle nisanli olurdu, ama bu konusmada kiz arkadasi daha once nisanliymis, ama artik o noktada degil.

simdi ogrendigimizi calisalim. Jack, telefonda annesi ile konusuyor, Mary megersem bir de o adamdan hamileymis. Evet dinliyoruz:...
  • compumaster  (17.09.12 23:48:52)
bu cümleden çıkan anlam, kızın başka birisiyle nişanlandığı değil mi, yani arıyor ve diyor ki; ''ben bi halt yedim, nişanlandım, haberin olsun...''

?
  • john petrucci  (17.09.12 23:53:37)
she had got engaged with someone else
she has become engaged with someone else

şeklinde bitmeliydi ki zaten cümle gramer olarak öncesinde de hatalı.

çalıştığın kitabı değiştir bence.
  • kalinixta agapi mou  (17.09.12 23:57:25)
have been de gecmisteki bir zamani anlatiyorsun, had been de ayni cumlede o gecmisteki zamandan da gecmis olani anlatiyor.

  • eindaclub  (17.09.12 23:59:30)
daha önce biriyle nişanlanmış diye anladım ben.

  • aysiku  (17.09.12 23:59:47)
nişanlanma eylemi yok burada. nişanlı olma durumu var. nişanlandığını değil de nişanlı olduğunu söylüyor. ve evet bu durum elemana telefon açmasından da öncesini ifade ediyor.

edit: orada his girlfriend öncesinde "he" varsa kötüymüş gerçekten.
  • sanat guresi  (18.09.12 00:07:06 ~ 00:08:56)
ya zaten ne menem bi kitap almışsam artık, test attack diye bi soru bankası. üds kpds için...

kime sorsam yanlış diyor, diğer örnekler de sıkıntılı...

bu present perfectle past perfecti mala anlatır gibi anlatan bildiğiniz bi internet sitesi var mı?
  • john petrucci  (18.09.12 00:07:06)
@sanat güreşi, orada he yokmuş, onu ben eklemişim, şimdi düzelttim

  • john petrucci  (18.09.12 00:12:48)
Tartışmaya müdahil bile olamadım, o kadar anlamadım yani...biraz konuya çalıştığımda bu past perfect'in geçmişin de geçmişi olduğu gibi bi şey çıkardım.

o da muallak, bi ampul çakıyo, sonra başka bir örnekte yine sorun...
  • john petrucci  (18.09.12 14:05:14)
john, tartışma olmadı, durup dururken gereksiz atarlananlara gıcıkım sadece.

has been yakın geçmiş zaman. yani süregelen geçmiş.
geçmiş zamanla şimdiki zaman arasında. cümelnin gelişinden anlayabilirsin.

had been kalıbı ise uzak geçmiş. geçmiş zamandan daha uzağa doğru giden zaman aralığı.

bol bol ingilizce kitap okuyup pratik yaptıkça zaten beynin otomatik olarak başlıcak doğru kalıbı kullanmaya.
başlarda hata yapmaktan korkma, okuya dinleye konuşa yerine oturucaktır.
  • kalinixta agapi mou  (18.09.12 14:36:50)
tartışma derken, konuyu tartışmak manasında demiştim zaten. fikir teatisi:)

cevap veren herkese çok teşekkür ederim tekrar. uğraştırdım baya.
  • john petrucci  (18.09.12 14:43:43)
simon diyor ki;

"had been" olmasının sebebi, ilk cümledeki "was"dır.

"was" geçmiş zaman.
was'dan önce olan bir şeyi de "had been" ile anlatacak.
  • holy diver  (18.09.12 17:13:53)
sorunun cevabı:
cümlede hiçbir sıkıntı yok. bu kız günümüzde hala nişanlı olabilir veya olmayabilir, o bizi ilgilendirmez. orada had been kullanılması son derece doğrudur. şu an nişanlı olsa da olmasa da has been kullanılırsa tense uyumu bozulur. "has been engaged" olur diyen varsa tense uyumunu nasıl yakalayacağımızı söylesin.

  • sensible soccer  (19.09.12 18:34:26)
Buradaki karmaşanın nedeni bir türkçede az önce olan bişe için de, geçen yıl olan bişe için de, geçen yıl olan bişeyi anlatırken kullandığımız geçmiş zaman için de aynı kalıbı kullanıyoruz. Ama ingilizcede öyle değil. Şu ana etkisi devam eden süreç şeklinde tanımladıkları perfect tense diye bir olayları var. Dolayısıyla geçmişte yaşanan bir olaydan zaten geçmiş zamanla bahsederken onun perfect halini de past perfect şeklinde kullanıp had been yapıyorlar. Yani annemle konuşurken babam aradı, parayı yastığın altına koyduğunu söyledi. Bizde hep di di di. Orda önce past, sonra past perfect. Hatta bir de past continious.

  • aranan hayvan  (20.09.12 17:36:19)