işten atılma sorusu

merhaba. arkadaşım 3 hafta önce bir işe giriyor, ama 2 haftadır sigortalı. öğrenci, ekimin sonuna kadar çalışacaktı. şef garsonla atışması ve kavgası sonucu tişörtünü çıkart ve git diyorlar buna, yani kovuyorlar. şimdi içeride 23 günlük parası var, kavga ederek çıktı, daha gitmedi parasını sormaya. bu parasını alamama gibi bir ihtimali var mı? işveren eğer paranı vermiyorum derse ne yapabilir acaba?

kovulduğuna göre tazminat alması gerek, siz niye hemen eziyorsunuz kendinizi?

  • moondalina  (16.09.12 16:08:08)
2 haftalık sigortayla tazminat alamaz. 2 ay deneme süresi var, bu süre içinde işveren istediği zaman kovabilir, işçi istediği zaman ayrılabilir. yasal olarak maaşını alma hakkı var, zaten türkiyede dava açan işçi çok büyük bir yüzdeyle davayı kazanır ama arkadaşının dava falan açacağını sanmıyorum, ne yazık ki davasız almanın bir yolu da yok.

işveren düzgün bir adamsa verir, vermezse sinirlenirseniz de şikayet edersiniz.
  • of dream and drama  (16.09.12 16:22:28)
İs kanunu bu gibi durumlarda isverene sozlesmeyi derhal ve tazminatsiz fesih hakki verir. Yine de parasini isteyebilir arkadasin, isveren insiyatif kullanabilir.

  • dayrise enterprises  (16.09.12 16:23:55)
herşeye tazminat alan ekşi duyuru milletine hayranım... (bkz: moondalina )
23 günlük parasını alabilir sadece o da yaklaşık (asgari ücret ile çalışan bir yerde) 600tl eder.

  • livaneli kadir  (16.09.12 16:25:20 ~ 16:26:17)
Bu arada deneme suresi taraflar daha once aralarinda anlasmislarsa vardir. Deneme suresiz is sozlesmesi ² ay dolmadan sonlandi diye deneme sureli kabul edilmez

  • dayrise enterprises  (16.09.12 16:27:38)