laptopta pil,şarj ve wireless

Arkadaşlar yeni bir laptop aldım. Çoğu zaman evde kullanıyorum.İki sorum var cevaplandırırsanız sevinirim.

1- Evde kullanırken sizce pili çıkarıp şarj kablosunu takarak mı kullanmalıyım yoksa pili hiç çıkarmadan şarj kablosu bağlı olarak mı kullanmalıyım. Kullanma klavuzunda pilin 500 sarj sonunda tükeneceğini söylüyor. Yani ben şarj kablosunu takmışken pilde takılıysa akım gelerek pili şarj ediyor ve ben de pili mi kullanıyor oluyorum. Yoksa elektriğimi direk şarj kablosundan mı alıyorum? Bunu öğrenmek istiyorum.

2- wireless'ım yok apartmandan kullanan var mı bilmiyorum ama sanırım yok. Ağlara baktığımda 4-5 tane sinyali max 2 diş olan wirelesslar görünüyor.Heralde etraftaki apartmanlardan kullananlar var. Bunlara bağlandığımda sinyali alamadığını söylüyor. Sormak istediğim wireless kullanabilmem için ne kadar uzaklıkta bulunmam gerekiyor? Ne kadar mesafeden çekiyor?

Birinci sorun için, evet pilden yersin. bunu 2 adet laptopta birebir denedim. Babama bilgisayarını pil takılı halde şarj kablosuyla kullandı. Ben ise pili çıkarıp attım ve direk elektrikle çalıştım. Yaklaşık 2 ay sonra denediğimde babamın pilde gözle görülür oranda güç kaybı vardı. Aynı işlemleri, aynı sürede yapmama rağmen babamın pili benimkine göre çok çabuk bitiyordu. Umarım yeterli olmuştur. 2. sorun için bir fikrim yok.

  • MaraudeR  (14.11.08 13:09:33)
1) bence uğraşmana değecek bi dert değil bu. ayrıca pili kesintisiz güç kaynağı gibi düşün. pilsiz çalışırsan elektrik gittiğinde bilg kapanacaktır. ayrıca marauder'in bahsettiği deneyin kabul görmesi için tüm şartların ve ürünlerin aynı olması gerekir. 2 ayda bu kadar fark olmasının sebebi kesinlikle pil değil bence.
2)bence gidip kendi wireless sinyalini oluşturacak girişimleri yap. modem al falan. artık en basit kullanıcı bile wireless güvenliği için wpa,web etc şifreleme yapıyor, mac filtring kullanıyor. ayrıca buldun şifresiz bişi desek de ne gerek var yaw? :)

  • hayo  (14.11.08 13:27:24)
wlan için 2.4ghz anten yapıp kullanabilirsin. tasarımı gayet basittir. menzili de normal wireless adaptörlerden daha uzaktır, ama wep veya wpa şifresi kırman için yönlendiremem ;)

  • chiquillo  (14.11.08 13:46:59)
pili tak çıkarla uğraşmak insanı çok geriyor bir yerden sonra. gereği yok.

  • co2s2  (14.11.08 14:33:43)
birinci soruna tam da cevap olmayan bir cevap vereyim. senin o 500 sarj hadisesi tükenene kadar laptop'ın cılkı çıkmış olacak. gerek teknolojinin hızlı gidişatı, gerekse elektronik aletlerin hassasiyeti çoğu laptop'ın pil problemlerinden önce hurdaya çıkmasına sebep oluyor. bence hiç kasma.

  • tannhauser  (14.11.08 14:57:37)
2003 yılı başında almış olduğum laptop'u neredeyse tamamen hep fişe takılı pilleri üzerindeyken kullandım. Geçen hafta bir iş için çıkartmam gerekti (fotoğraf çekip usb'den bilgisayara aktarıp full screen kontrol etmek) yaklaşık 2,5 saat kullanabildim, sanırım pil içerisindeki devre şarj azaldığı zaman pili şarj etmeye başlıyor dolunca da şarjı kesim akımı bilgisayara gönderiyor.

  • thefin  (14.11.08 15:00:44)
1- öncelikle pil takılı ile sizin kullandığınız güç pilden gelmiyor. direk adaptörden alır gücü. zaten pil tamamiyle dolu olduğu an bilgisayar otomatik olarak onu devreden çıkarır, güç kesintileri olduğu anda devreye sokar. ayrıca zaten bir pili çıkarıp kenara koymakta mantıklı bir durum değil çünkü pil dediğimiz icat belirli bir süre sonra kuruyor ve tamamiyle çalışmaz duruma geliyor. kişisel tavsiyem pili laptopun içinde bırakarak kullanın. o 500 sefer mevzusu ile ortalama bir rakamdır, birebir olduğunu düşünmeyin. zaten üreticiler bile en iyi kullanımda ortalama 1 yıl ömür verir pillere.

2- wireless çekim alanı sizin kullandığınız adaptöre ve wireless modemin gücüne bağlı olarak değişkenlik gösterir, ama aşağı yukarı 200 metrekarelik bi alanda wireless ağları rahatlıkla kullanılabilir.
  • wish i could fly  (14.11.08 15:10:51)
Pili çıkarıp da kullanmayı tercih edecekseniz en geç 2 ayda bir pili şarjı bitene kadar kullanıp tekrar tam kapasitede şarj etmeyi unutmayın. Uzun süre pilin şarj edilmemesi, kullanımda oluşan ömür kaybından çok daha fazla zarara sebep oluyor.

  • skatheist  (14.11.08 16:33:16)