Ürün Fotoğraf Çekimi - Çakma Stüdyo peki ya iso vs?

Çok geniş kapsamlı bir soru olduğunun farkındayım.

Bir proje için 10 civarı defter fotoğrafı çekmem gerekiyor. Elimizdeki makine 600d. Çakmada olsa küçük bir stüdyo ortamı yarattım, 70x100 beyaz kağıdı hazırladım. Çektiğim fotoğraflar photoshoptan geçecek fakat o kısımda az uğraşmak istiyorum. Ortaya doku kaybı olmayan, grensiz, profesyonel fotoğraflar çıkartmak istiyorum.

Tripodumuz da var. Işıklandırma olarak ya perdeden sızan gün ışığını ya da yönlendirebildiğim bir ev lambası kullanacağım. Sizden öğrenmek istediğim hangi modda, kaç iso'da, kaç vs.. de çekim yapmalıyım? Arka fonun beyazlığını kullanarak beyaz ayarı yapmalı mıyım? İyi bir fotoğrafın nasıl olabileceğini biliyorum bu yüzden çeşitli aralıklarda deneme yapıp hangisinin tamam olduğunu anlayabilirim.

düşük iso, bol ışık, yüksek enstantane, ışık kaynağına göre beyaz ayarı.

alan derinliği için yüksek diyafram kullan ( 8 ve üzeri ) yoksa yakından çekeceğin için defterin bir kısmı net geri kalanı bulanık çıkar.
  • orpheus  (18.06.12 13:08:40 ~ 13:09:31)
fon kağıdınızı eğim oluşturacak şekilde bir stand ile kullanmalısınız, bir sandalyenin oturma yerini kullanabilirsiniz mesela bant yardımı ile. harici ışık olmadan güzel sonuç almak biraz zor olacaktır. çünkü gölgeleri istediğiniz gibi ayarlamada sorun yaşarsınız. pencere ışığı olsun diyorsanız, ışığı yandan alan pencerelerden birisine 1-1,5 metre mesafede konumlandırmalısınız nesneyi. köşe varsa yani dik açılı iki pencere, daha iyi olur, gölgeler yumuşar. tek pencere var ve ışık yine sert ise yağlı kağıt yapıştırın pencereye.

harici ışık olarak ise, ucuz yoldan yönlendirilebilir masa lambasını (2 ya da 3 tane daha iyi olur) kullanabilirsiniz. bunu doğru yapabilmek için ise, lambaların ışığı a3 boyutunda yağlı kağıdı kaplayacak mesafede konumlandırılıp, biryere sabitlenmiş bu a3 yağlı kağıtları da nesnelere kadraja girmeyecek kadar yaklaştırmak gerekir. bu ışığı oldukça yumuşatacaktır.

başka bir yöntem bir kargo kutusunu (büyük ya da orta boy) kenarlarını keserek iki yan, üst ve arkasına yağlı kağıt yapıştırarak ucuz bir ışık çadırı imal etmek.

tripod bu tarz çekimlerde olmazsa olmaz. 1/1000 ile bile çekseniz mikro titreşimler olur, büyük boy gösterimde canınız sıkılabilir. keskinlik hastaları takılır genelde o kadarcık titremeye ancak tedbirli olmakta fayda var. makine sabit olduğu için iso 100' de kalabilir ve kalmalıdır. kumandanız yoksa, saniyeli çekim modu ile çekin. 5 saniye sallantının durması için yeterli bir süredir. makineyi diyafram öncelikli moda alın ve diyaframı 6-8 olarak ayarlayın. çok uğraşmamış olursunuz böylelikle.

beyaz dengesini ayarlayabilmek için, fon kağıdının değil, kullanılan ışığın ısı değerini bilmek gerekir. bunu biliyorsanız el ile girebilirsiniz. bilmiyorsanız beyaz ayarı filtresi kullanabilir yada çekim sabit olduğundan makinenin oto fonksiyonuna güvenebilirsiniz. raw çekin ki sonradan değiştirebilin.

arka fon ayrıca ışıklandırılmadığı taktirde beyaz değil, griye yakın bir ton alacaktır bilginiz olsun.

selamlar.
  • ohtararan  (18.06.12 13:13:35 ~ 13:21:23)
gün ışığı yetmez. iki adet güçlü ve önüne diffüzer takabileceğin ışık kaynağı lazım. (diffuzeri hazır alabileceğin gibi herhangi bir beyaz fon kağıdı da işini görür)
ardından tripodla makineyi iyice sağlamlaştırıp uzun pozlama ile fotoğraf çekeceksin. denemelerine göre 10-30 sn arası olacak. (ışık kaynaklarının gücü etkiler süreyi)
beyaz ayarı mutlaka yapılmalı. iso minimum. konuya göre diafram ayarlayabilirsin.
  • thebug  (18.06.12 13:51:04)