Anneanne, Babanne'ye "Ebe" demek sadece bize has bir olay mı?

Arkadaşlar ben Konya Beyşehir'liyim. Bizim oralarda biz nene yerine ebe diyoruz. Yani annenanne, babanne bizde "ebe" oluyor. Bunun bildiğimiz çocuk doğum ebeleriyle hiçbir alakası yok. Ama ben ilkokula başladığım gibi farkettim ki, kimse nenesine ebe demiyor. Hatta Ebe'ye edilen malum küfürde "bulsam ben yapacam" falan diyorlar. Oysa bizim oralarda ebe'ye edilen küfür en ağır küfürlerden biridir. Başka yörelerde de var mı nene'ye ebe deme olayı? Yoksa bize mi mahsus?

İstanbulluyum hiç kullanmadım o şekilde ama çok şahit oldum çevremde. yöreyle ilgili olduğunu sanmıyorum.

  • olkol  (21.05.12 01:27:31)
var var. ben duydum. kahramanmaraş.

  • reliable  (21.05.12 01:27:47 ~ 01:28:01)
istanbulluyum ve anneanne/babaanneye ne nene ne de ebe dendiğini duymadım.

  • neira  (21.05.12 01:28:48)
trakyada annanne, babanne denir. nine bile denmez genelde. ebe hiç denmez.

edit: iç anadolulu arkadaşlarımın kullandığını gördüm.
  • lemmiwinks  (21.05.12 01:30:07 ~ 01:33:24)
izmir, bi süre ebe nine dediğimi hatırlıyorum ben

  • bendensin  (21.05.12 01:33:14)
bende konyalıyım..bizde hacıane hacıdede diyorduk.

  • mars'dan yazan varlık  (21.05.12 01:33:23)
Lisede (Sivaslı) bir arkadaşıma "ebeni sikiyim" demiştim de küçük çaplı bir gerginlik yaşanmıştı. Onlarda da nene manasında kullanılıyormuş. Bir onda duymuştum bir de sende duydum. :)

  • lazor  (21.05.12 01:45:39)
ankaralıyım. biz de ebe diyoruz.

  • ency  (21.05.12 02:19:56)
kars'lıyım,doğum yeri kastamonu annem oralı neyse işte anaanne,babaanne ikisinede ana diyoruz biz. bu kelimelerin kullanımı biraz daha geleneksel yaşayan ailelerde oluyor sanıyorum ve evebeynlerinin anne-babalarıyla kurduğu ilişkilere tanık olan torunların kullanılıyor olma ihtimalinide kendimden örnek veriyorum.

  • gündüz m  (21.05.12 02:41:14)
sivas tokat yöresinde kullanılır. hayatta iki ebem var. bir ebem -dedemin annesi- üç yıl evvel öldü.

biri ebeni sitiyim, derse; onun canına minnet, derdim ben.
  • one minute  (21.05.12 02:50:26)
adana, nene kullanılır ama ebe hiç duymadım

  • juusto  (21.05.12 03:27:18)
çanakkale ve manisa dolaylarında anneanne/babaanne geçerlidir.

  • merena  (21.05.12 09:18:53)
Kastamonu , ebe deniliyor.

  • hicunutmam  (21.05.12 09:58:10)