bazı çeviriler eşittir, bazı çeviriler daha da eşittir than others! hws.

birkaç farklı çevirmen tarafından çevirisi yapılmış, kötü çevirisi bulunan, "okuduğumda çok çeviri kokusu aldım, hiç hoşlaşmadım" dediğiniz ve orijinal dili ingilizce olan kitap önerileri bekliyorum zat-ı âlilerinizden. bahsi geçen kitap şahsım (okulu uzatmış bir çeviribilim öğrencisi) tarafından çeviri kuramları esas alınarak incelenecek ve eleştirisi yazılacaktır. bu inceleme ise mezun olmam açısından çoh çoh stratejik bir öneme sahiptir.

gününüz güzel olsun.

edit: hassiktir ya, çok boktan bir zamanda konuyu açmışım. millet şimdi dıkınıyordur. afiyet olsun, cümleten. zıklandıktan sonra bana yardım etmeyi unutmayın.

onikinci gece - remzi kitabevi - çevirmen: Özdemir Nutku

okurken sinir küpü olmuştum resmen. çevirisini beğenmememin yanında dipnotlar da çok çok fazlaydı. okuma keyfini kaçıracak derecede.
edit: hatta konu hakkında kendi yazdığım bir yazı: dilek-turk.blogspot.com

bir de iki şehrin hikayesi'nin rezil bir çevirisi vardı ama kitabevini hatırlamıyorum. eve gidince bakıp söylerim :) antik dünya klasikleri olması muhtemel.
  • pokerface  (15.05.12 13:32:32 ~ 16:25:45)
Merhaba kötü çeviriyi okur okumaz aklıma gelen Neil Postman'ın The Disappearance of Childhood (Çocukluğun Yokoluşu-İmge Yay.) adlı kitabı oldu. Çevirmen Kemal İnal'mış. Hem çok uzun bir kitap değil (208 sf.), hem de bence gerçekten çok kötü bir çevirisi var. Mutlaka bir bakın.

  • depol  (15.05.12 13:35:15)
popüler yabancı kitapların çoğunun çevirisi berbat. git çok satanlar kısmından 3 kitap seç 2'sinin çevirisinin bu şekilde olduğunu göreceksin zaten.

  • bilan  (15.05.12 13:48:49)