Bir kaç ingilizce okunuş

Arkadaşlar şu sayılar nasıl okunuyor, ingilizce sunum var da

2/3 , 10/25 , 3,8 , 36786987

2/3 = two third
10/25 = ten twenty fifth
3,8 = three point eight
diğerini de dümdüz okuyosun işte.
  • tepedeki psychedelic adam  (04.05.12 14:32:51)
2/3 two thirds ya da two over three
10/25 ten over twentyfive
3,8 three point eight
36786987 thirtysixmillionsevenhundredeightysixthousandninehundredeightyseven
  • cakabo  (04.05.12 14:32:57)
two third

ten over twenty five

three point eight

thirty six million seven hundred and eighty six thousand nine hundred and eighty seven
  • compadrito  (04.05.12 14:33:57 ~ 14:34:24)
eğer kesirli sayı değil de işlemse;

2/3 = two divided by three
10/25 = ten divided by twenty five
  • call of ktulu  (04.05.12 14:48:09)
Birkaç ekstra bilgi de benden:

Halk arasında mesela 250 "two hundred and fifty" değil de "two fifty" olarak okunur.

Yine mesela 1500'e "one thousand five hundred" yerine "fifteen hundred" denir.

Bir de otobüs numarası, otel odası numarası gibi şeylerde 124'e "one hundred and twenty four" yerine "one two four" denir. Telefon numaraları da her zaman rakam rakam okunur.

Görüleceği üzere her zaman pratik olmaya çalışıyorlar.
  • long live rock n roll  (04.05.12 15:32:16)
Kesirde ustteki say 1'den fazla ise cogul olarak okunur, yani 2/3 two third olmaz, two thirds olur.

3.8'i three point eight seklinde okumak guncel olarak dogrudur. teknik olarak dogru hali ise three and eight tenths'dir. kullan diye soylemiyorum, bilgi olsun. ondaliklari da virgul degil nokta ayiriyor ingilizce'de, ona da dikkat etmek lazim.

long live rock n roll'un gundelik kullanimla ilgili soyledigi seyler dogru ama 250 icin two fifty cok gayri-resmi oluyor, okul ya da is ortaminda ben olsam kullanmam.
  • wpi  (04.05.12 15:51:57)