Neden hangi ayda olduğumuzu öğrenmek için güneşe bakıyoruz ?

Ay denildiğine göre Ay'a bakmamız gerekmiyor mu ? Yabancılar bunun için moon ve month diye iki kelime kullaniyor. Ay takviminden güneş takvimine geçişimizdeki bir bir eksiklik mi ki bu ?

Ne alaka yahu :D Aya bakarak sadece içinde bulunulan ayın hangi kısmında, hangi haftasında olduğunu öğrenirsin.

Ekleme: Ay kavramı ay döngüsünden gelir. Hangi ayda olduğunu bulman gerektiğini nereden çıkardın ki? O mantıkla hangi yılda olduğumuzu da güneşe bakarak bulmamız gerekir.
  • McScReaM  (14.03.12 07:55:30 ~ 07:57:47)
@McScReaM ne alaka? Cevabın soruya yaklaşmamış bile. Yıl-güneş..?
Olabilir hatta olabiliritesi yüksek. Eski sayılmaz miladi takvime geçişimiz.

  • arden v2  (14.03.12 08:04:15)
çünkü 100 yıl öncesine kadar ay'ın hareketine göre aylandırıyorduk zamanımızı. o yüzden 11 ay yaşıyorduk bir senede vs.

  • kameramotor  (14.03.12 08:25:40)
biz ay diyoruz da gavur month diyor moon diyor ?

  • notorious brklp  (14.03.12 08:31:31)
güneş gökyüzünde yıl boyunca belli bir yay çizer. yaz aylarında kuzey yarım kürede tepede olur hatta sanırım 21 haziran öğlen 12 en tepedeki hali. yani güneşin eğimine göre hangi ayda olduğunu tahmin edebilirsin. olayın ayla ilgisi de 28 günün bir ay etmesinden. ay da güneş gibi yay çiziyor ayrıca. onunla da bilinebilir yılın hangi zamanı olduğu.

  • kediebesi  (14.03.12 10:42:02)
@arden v2: Nasıl ne alaka? Sen soruyu anlamamışsın. Güneşe bakarak içinde olduğumuz yılı anlama olabilitemiz yüksek yani sana göre öyle mi? Şakaysa hiç komik değil gerçekse çok komik mi diyelim ne diyelim.

  • McScReaM  (14.03.12 20:17:33)