Soba üzerin çay demleyip kestane pişirenler buraya!

Evimde ısıtma sistemi yok maalesef. Elektrikli soba ile ısınıyorum fakat hem çok küçük bir alanı ısıtabiliyor hem de elektrik faturama etkisi çok oluyor. Bu kışı atlattım sayılır ama önümüzdeki sene için düşünüyorum. Bu yüzden ısınma aracı olarak soba kullananlara bir kaç sorum olacaktı;

Öncelikle evimde soba yok. Ortamala bir soba ve tesisatı ne kadara patlar? Bunu kimler kurar?

Soba kullanan kişiler, kışlık ortalama ne kadarlık bir harcama yapıyorlar odun için?

Sobadan sobaya da fark vardır elbet. Önerebileceğiniz sobalar var mı?

Bir de sobayla boruların geçtiği her yer ısınır değil mi? Çünkü en büyük problem genel ısınma.

bulabilirseniz tuğlalı soba alın.

  • ron dennis  (25.02.12 17:32:46)
bildiğim bi kaç şeyi yazayım. sobalar çok pahalı değil. tuğlasız da alıp içine ateş tuğlası koyabilirsin. daha hafif olur. kurması da aslında çok kolay. ama evinde uygun baca bulunması, bunun temiz olması gerek. boru havayı çekecek kadar kısa ama duvarı ısıtmayacak kadar uzun olmalı. mesela bizim soba baca girişinden yaklaşık 4 m filan uzakta ve ısınma olmuyor ama geri tepmesi olabiliyor bazen, havaya göre. soba alacaksan illa ki karbonmonoksit dedektörü de alacaksın. bi de tabi kömürü toptan almak ve depolamak en iyisi.
bu bahsettiğim en basit tip soba. doğalgazınız varsa doğalgaz sobası kurdurursun, basarsın parayı. ne tip bir soba düşünülen? kestane çay denilince ben kömür sobası düşündüm. odun epey meşakkatli bişi, baca çok çabuk tıkanıyor, çamla özellikle.

  • kediebesi  (25.02.12 17:37:28 ~ 17:41:10)
muhakkak kovali soba al . biz yillarca hepsini kullandik bi ton para verdik. en son kovali soba aldik , yillarca kullandigimiz dokum tuglali incikli boncuklu sobayi satip karsiliginda aldigimiz paranin ufak bi miktarina , mis gibi isindik. yuvarlak kovali soba. baska soba alma sakin. bi de ikinci el baksan da olur , dogalgaza gecenler yok pahasina cikariyor elden cunku. zaten ucuz bise kendisi ince olduguna sac olduguna bakma ondan iyi isitani yik, hem de cubugunu ittirince oldugu gibi kaliyo ates icinde, ekonomik

  • waterhardeningsteel  (25.02.12 17:38:42)
@kediebesi, apartmanda doğal gaz olmadığı için old school soba düşünüyorum. elektrikli ısıtıcı hem pahalı hem de dibinde olmazsan bir faydası yok. bir de şansıma bu kış sert geçti, çile çektim resmen.

tuğlalı sobayla kovalı soba birbirinden farklı şeyler mi? @waterhardeningsteel varsa bahsettiğin sobanın herhangi bir linkini gönderebilir misin?

yakıt parası ne alemde oluyor peki? odun mu yakmak lazım kömür mü?

Çocukluğum sobalı evde geçti ama zırcailim bu konuda.
  • reyals  (25.02.12 17:45:20)
kuzine de düşünülebilir.

  • sutlu nescafe  (25.02.12 17:46:07)
odun sadece tutuşturmak için kullanılır (soğuk yerde odun sobasıyla ısınamazsınız) çıra ile gazete vb ile tutuşturur kömür yakarsınız
biz çeşit çeşit kömür yaktık kok kömür ıslak kömür vs yok artık yurtdışından ithal (sibirya vs) torbalı kömürle oluyor onlardan yakıyor insanlar
kovalı sobanın alternetifi kova sistemi olmayan üstten odun/kömür atıp alttan külünü temizleyeceğiniz tipte sobalardır.
  • niye ama  (25.02.12 18:03:19)
www.isitas.com.tr bu soba olacak , bak bunun onunde deligi ( havalandirmasi) olanlari var. onu sakin alma , yanmiyo nlar. al resmini de koyayim ne almayacagini bil / www.mertleryapi.com.tr
bak o ilandaki resimde onden havalandirmali olan var. altta yaziyo not olarak onden ve alttan hava;landirmali mevcut diye. keinlikle alttan havalandirmali olacak. onden havalandirmali olanlar dandik.bi kova da yedek alirsan, doldurur hazir edersin iki kovayi da , lazim olunca hemen hazir icine yerlestirir yakiverirsin ilk kovayi hemen temizlemen lazrim olmadan

  • waterhardeningsteel  (25.02.12 18:17:14)
Bazı sobaların uyuma özelliği oluyor, tamamen tutuştuktan sonra isterseniz altını üstünü kapatıyorsunuz ve soba sönüyor, daha sonra ihtiyaç duyduğunuzda altını üstünü açıyorsunuz ve geri yanmaya başlıyor.

Biraz eski bir konu ama forum.donanimhaber.com inceleyebilrisiniz.

Uyuyan soba denilince ilk akla gelen Süsler oluyor zaten. Piyasayı bilmiyorum, pahalı olabilir.

Bir de önemli olan ne yaktığınızdır. Kalitesiz yakıt kullanırsanız verim alamazsınız. Eskiden ithal kok kömürü diye bir kömür oluyordu, annem çıkan külün içinden büyük parçaları ayıklayıp tekrar yakıyordu. Bayağı verimliydi yani.

Kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Hem zehirlenme hem de yangın çıkarma riski vardır. Bekarken ilk soba denememde nerdeyse evi yakıyordum, bir daha da kullanmadım, elektriğe devam ettim. Evlendiğimizde de 2 sene öncesine kadar soba kullandık. Bahsettiğim uyuyan sobayı kullandık. Bir sorun olmadı.

Tutuşturmak için tavsiyem marketlerde mangal tutuşturucular var, onları kullanabilirsiniz, ya da bir marangozdan kaba talaş alıp kullanabilirsinizi. Bunlarla odun parçalarını tutuşturrusunuz, odun da kömürü yakar.
  • 44  (25.02.12 18:36:25)
odun ve kömürü depolayacak bi yerin var mı? yoksa her sefer almak çok pahalıya geliyor.

  • kediebesi  (25.02.12 19:14:05)
hocam uğraşılacak iş değil. kat kaloriferi al gitsin.

  • snowman  (25.02.12 20:09:42)
@kediebesi çok büyük olmasa da depolama için ayırabileceğim 1,5 metrekarelik bir alan var.

  • reyals  (26.02.12 02:47:06)
o zaman oraya kış başında paket paket kömür ve tutuşturmalık odun depola. ithallerle yerlileri karıştır, daha ekonomik oluyor, verimli yanıyor. sadece ithal olanlar sibirya filan tek başına çok yüksek ısıda yanıyor, kovaları deliyor. depo lazım çünkü kış başında torbası 6-7 lirayken, şimdilerde 11-13 liralara fırladı. eğer ist, izmir gibi nispeten ılık memleketteysen çok masrafın olmaz.

  • kediebesi  (26.02.12 09:07:23)