flaşbellekleri,"donanımı güvenle kaldır"eylemini yapmadan çıkarsak,zararlı?

flaşbelleğe zararı olur mı? harici diskler için oldukça zararlı diye biliyorum. Ama usb bellekler, hani küçük olanlar, onlarda dönen büyük diskler olmadığı için belki çok önemli değildir diye düşündüm.

her ikisi için de donanım anlamında zararı yok. tek zararı veri güvenliği. çünkü "cache" denilen bir nane için (sözlükten bakar mısın yazmaya üşeniyorum sabah sabah) eğer "çıkart" demeden çıkarırsan cachede bekleyen yazılmamış bir veri varsa bu veri güme gider (yok olur) zaten windows bunu da "başarılı olamadı" falan diye uyarır. ama çıkart dediğinde önce bunu yazar (veya okur) ondan sonra bağlantıyı keser.
güvenli kaldır "hdd"lerde mekanik işlemi durdurmaz (belki kafayı park'a alıyordur ama artık hdd'lerde otomatik park var hatta park olmayan hddler var) o yüzden mekanik güvenlikten çok veri güvenliği için şart bu işlem.

  • ben smyrna  (22.11.11 07:03:05)
hiçbişey olmaz belleklere . sadece kaydetmedigin ve açık bir dosya varsa bu veriler güme gidebilir , yani dosya acıksa pcye kaydedersin ama flash diskte yer almaz.
bunun dışında hiçbişey olmaz rahat ol ..

  • kennym  (22.11.11 12:59:54)