klavyeye su dökünce şirkete parasını ödeyecek miyim?

diyelim ki ofiste masamda su içerken yanlışlıkla klavyeme su döküldü ve klavye tamir edilemez şekilde bozuldu.
bu durumda şirkete yeni klavyenin parasını ödeyecek miyim?
eğer ödeyeceksem nasıl bir belge verecekler bana? maaşım mı eksik yatacak?

(hukuklu, kanun maddesine işaret eden cevaplarınız olsa da print edip patrona göstersem keşke)
4857 sayılı iş kanunun altını üstüne getirdim yine de tam anlayamadım. bir maaşı geçen zarar olunca iş akdini fesh edebiliyor işveren fakat zararın tazmini konusunda nasıl bir yol izleneceğini bulamadım.

şöyle bir şey buldum ama orada bulduklarım da kanun değil de yazan kişinin yorumları sanırım
yasarilbay.com

abi, o degil de görseli cok aradin mi?

bir de bilgim yok ama normalde sigortanin onu karsilmasi gerekmiyor mu?
  • shi aila  (29.09.11 00:55:57 ~ 00:56:47)
ödeteni görmedim hiç... bir aylık ücreti aşan bir klavyeyse bilemem.

  • tedirginlik hucresi  (29.09.11 01:04:03)
sanıyorum karşılıyordur ama şirket o yola değil zararı işçiden tazmin etme yoluna gitmek istiyormuş.
(eski şirketimde olmuş olay ve çocuktan parasını istemişler, çok sinirlendim)
acaba yasal mı diye öğrenmek istiyorum yarın öbür gün ben de dökerim. hatta o şirkette dökmüştüm de böyle bir saçmalıkla uğraşmamıştım.
  • michael_knight  (29.09.11 01:07:07)
valla öyle bisey olsa ben calismam o sirkette,ne motivasyon ne istek kalir,öyle 3-5 in pesinde kosuyosa...

  • serabetan  (29.09.11 01:17:48)
*** edit: aşağıdaki metinde geçen bilgileri ilgili bentte bulamadım, sadece sizin belirttiğiniz bilgi yer alıyor. ***

4857 sayılı iş kanunu'nun 25/II bendi imiş, böyle aratın isterseniz:

İŞÇİNİN İŞYERİNE VERDİĞİ ZARAR DOLAYISIYLA İŞ AKDİNİN FESHİ VE ZARAR TAZMİNİ NASIL OLUR ?

I-GİRİŞ :
4857 sayılı İş Kanunu işçinin işyerinde verdiği zarar nedeniyle iş sözleşmesinin ihbar tazminatı ödenmeksizin feshedilebileceğini hüküm altına almıştır.
II-ZARAR VERİLMESİ SEBEBİYLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHEDİLEBİLMESİ ŞARTLARI:
4857 SY.Kanun 25/II ye göre “İşçinin kendi isteği veya savsaklaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi,işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makinaları, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması durumunda işveren işçinin iş sözleşmesini derhal feshedebilir.”
Yasaya göre zarar nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilebilmesi için ;
1)Zarar işçinin kendi isteği veya savsaklamasından doğmalıdır.
2) Zarar tutarı işçinin 30 günlük ücret tutarını aşmalıdır. Bu iki husus bir arada bulunmadan zarar nedeniyle işçi işten çıkarılamaz.I
III-ZARARIN TESPİTİ :
Öncelikle zararın oluştuğunun ve zarar tutarının tespiti gerekmektedir.
1)İşverenin tespit tutanağı yapması : Zarar veya kaybın oluştuğuna ve bunun işçinin kasdı,dikkatsizliği veya savsaklamasından doğduğuna dair ilgili amir ve çalışanların şahitliğinde tutanak hazırlanmalıdır.
2)İşçinin verdiği zararın tutarının uzmanlarca tespiti : Konunun uzmanlarınca (bilirkişi,eksper) zarar gören veya yok olan maddelerin fatura bilgilerininde yer alacak şekilde ,ayrıntılı bir Uzman Bilirkişi Raporu ayrıca hazırlanmalıdır.Yeterli ölçüde hazırlanmamış rapora göre işlem yapılamaz.
IV-SONUÇ :
a)İşçinin kastı veya savsaklaması nedeniyle 30 Günlük ücreti aşan zararlarda Zarar Kayıp Tutanağı hazırlanmadan ve Bilirkişi Raporu alınmadan işçi işten çıkarılamaz.
b) İşverenin gördüğü zararın tazmini ise;ya zarar verenle uzlaşılarak yada dava açılarak tazmin yoluna gidilebilir.
c)30 günlük zararın hesabında (kanaatimce) günlük brüt ücret üzerinden hesap yapılmalıdır.
d) Bazı yargı kararlarına göre zarar nedeniyle işten çıkarılan işçiye ihbar tazminatı ödenmez .
  • tedirginlik hucresi  (29.09.11 01:19:22 ~ 01:22:27)
çok sulu bir şirkette çalişiyormuşsunuz anlaşilan.

işverenin, şirketi belirli bir miktar(1 maaş-3 maaş) gibi kasten yada istemeyerek zarara uğratan personel hakkinda yaptirimlari mevcut. hatta mahkeme'ye dahi verebilir ancak bir klavye mouse vs. gibi şeyler için sizden ödeme istiyorsa, o şirketten ya gitmenizi yada gitmenizi fantezileyen işverene sahipsiniz. en iyisi o şirketten arkanizda bakmadan, klavyedeki su kurumadan kaçmaniz.

örnekte vereyim havada kalmasin. eski çaliştiğim firmada cnc tezgahindan sorumlu arkadaş yanliş üretimi yanliş şekilde yaptiği ve şirketi hali hatri sayilir bir zarara uğrattiği için ve zaten pek sevilmeyen de bir tip olduğu için işine son verildi. sanirim belirli bir miktar ödeme yapildi. o da tazminati mahkemeye başvurarak vermemek yerine anlaştiklari bir miktara gönderilmesi şartiyla idi.
  • ermoo  (29.09.11 01:25:01)
burada detaylı bilgi var, imzalatılacak tutanak örneği de var. yaklaşım dergisi güvenilir bir kaynak bu arada...

www.yaklasim.com
  • tedirginlik hucresi  (29.09.11 01:30:21)
Suyu sen döktüysen klavyenin parasını sen ödeceyeceksin tabi. 20 TL ver yeni klavye alsınlar.

  • alfred james  (29.09.11 02:13:47)
Yahu ne cesaret çalışan adam şirketi istese göçertecek kadar bilgiye ve yetkiye sahip olur genelde, gidip klavye gibi sikimsonik bir şey yüzünden huzur kaçırıyorlar vay onların haline...

Devlet kurumu falansa yönetici tam bir yalaka/yavşak karışımıymış.
  • kimlanbu  (29.09.11 10:49:52)