sevgili mümin kardeşlerim

ezan okunduktan sonra insanlara camiye gitmeleri için kaç dakika izin veriliyor, merak ediyorum.

herhalde türkiye'nin büyük bir kısmında, sokaktaki bir insan ortalama olarak 10 dakika içinde en yakındaki camiye varabilir diye düşünüyorum. o şekilde ise mantıklı olur.

pek kardeşin olmayarak bildiğim 0'dır. vakitler belli olduğundan vaktinde camide olmak gerekir. tabi cennetin en üstünde olacağım diyorsan 0'dır. aşağılar da güzel depremde çok sallamaz hem diyorsan bir dahaki vakte kadar yolu var diye biliyorum. hatta camiye birkaç dakika geç gitmek üzere de hadisler vardı sanırım.

  • hewit  (30.08.11 09:53:26)
soruyu yanlış mı anladım bilmem ama ezanın bitmesinden birkaç saniye (hatta belki salise) sonra müezzin ezan duasına girişiyordu benim camiye gittiğim dönemlerde.

  • dahinnotha  (30.08.11 09:58:36)
hangi ezan? hangi namaz?

  • mea maxima culpa  (30.08.11 10:38:42)
süresi yok bunun, ezan bittiği anda camide olman gerekir.
(bunu vakit namazları için söyledim tabi, cuma veya bayram namazlarında daha farklıdır)

  • etna  (30.08.11 12:53:21)
şöyle anlatayım; sabah namazı için ezan okunduktan sonra 15-20 dakika kadar vaktin vardır camiye gitmek için, sabah namazı geç başlar çünkü. ardından öğlen ve ikindi ezanlarında ise ezan okunduktan sadace bir kaç dakika sonra ilk sünnetler cemamtten bağımsız kılınmaya başlar, sünnetleri kaçırırsan imamla birlikte önce farzı ardından sünnetleri kılabilirsin uygulamada bunu gördüm. gelelim akşam ve yatsıya, akşam ezanı okunduğu an ilk olarak farz imam tarafından kıldırılır, ezan bittikten sadece 1 dakika sonra namaza durulur. yatsı ise yine ezanla birlikte başlar, ve namazın sonunda uzun bir dua okunur, amaner resulu diye hatırlıyorum bu duayı. kısacası, sabah ve yatsı uzun uzun, zamana yayılarak kılınır, diğerleri neredeyse dakiktir. dakiklik içinde en önce koşanı akşam namazıdır. ve özet olarak yolda ezanı duyduğun an camiye girmek çoğu zaman geçtir, vakit girip ezan okunmadan camide olmalısın ki cemaatle namazını eda edebilesin.

  • karlmarx  (30.08.11 12:56:50)
yanitlar icin tesekkurler, fakat bir soru daha dogurdu bu yanitlar.

madem ezan okunduktan sonra hic beklemeden namaza baslaniyor, insanlardan namaz saatlerini bilmeleri, ezandan once camide olmalari bekleniyor, neden ezan okunuyor o halde? ezan'in asil amaci insanlari camiye cagirmak degil midir? bu amac yolundan saptirilmis gibi geldi.
  • kafam kadar gulsah  (30.08.11 13:51:52 ~ 13:54:46)
Sabah namazı zaten vaktinden geç okunuyor, bir de 20-25 dakika bekleniyor. Diğer vakit namazlarında böyle bir şey yok. Ama zaten akşam ezanı dışında, özellikle yatsı vaktinde, ezan birkaç dakika sürüyor. Yani siz abdest alıp evden çıkınca bile mahallenizdeki camiye yetişebiliyorsunuz. Zaten akşam namazı haricinde farzlardan önce sünnetler var, insanlar namaza başlasa bile siz girip kılıyorsunuz. Farza geç kalsanız bile kaçıncı rekatta olursanız olun tekbir alıp cemaate uyup selam verildikten sonra da eksik rekatları da tamamlayabiliyorsunuz, kaçırdığınız ilk sünneti de birkaç vakit dışında farzdan sonra kaza edebiliyorsunuz.

Tek sıkıntı akşam ezanında oluyor, onun da vakti dar olduğu için ezanı hızlı okunuyor ve direkt farz kılındığı için biraz sıkıntı olabilir. Ama akşam vakti de gelişini en çok belli eden vakit. Yani öğle ya da ikindinin geldiğini havaya bakarak anlayamasanız da akşam vaktinin yaklaştığı çok barizdir.

Teravih namazları için yatsı ezanının 10-15 dakika geç okunduğu şehirler oluyor. Bu da insanlara biraz vakit tanımak için yapılan bir uygulama.

Cuma namazlarında keza yine ezandan mesai saatlerine uydurulmak için birkaç dakika geciktirilebiliyor. Ya da ezan okunsa da eğer vaaz varsa biraz, vaizin sözünü bitirmesi birkaç dakika namazı kaydırabiliyor.

Bayram namazlarında pek birşey yapmıyorlar, bayram namazı yılda iki defa sonuçta. Hem vakti de çok geniş değil.

Şöyle de bir hadis'i şerif var: ''Namaza giderken sekinet ve vekar üzere gidin, yetiştiğinizi kılarsınız, yetişemediğinizi de kaza edersiniz.''

Diğer bir ilgili hadis de şöyle: "Güçlükler de olsa abdesti güzelce almak, mescidlere doğru çok adım atmak, bir namazı kıldıktan sonra öteki namazı beklemek. İşte ribâtınız, işte bağlanmanız gereken budur"
  • johan sebastian  (30.08.11 14:46:59)