ingilizce

ingilizce "oyle yapmistir" nasil deriz?

tahmin mi yürütüyoruz burada? ya da birşeye cevap mı?

-şunu yapmıştır(buraya eylem yazılacak)
-evet öyle yapmıştır.

gibi bir diyalogtan bahsediyorsak "i guess so" diyebiliriz.
  • cro magnon  (17.05.11 21:19:36)
"he/she must have done like that." de olabilir mesela.

  • tepedeki psychedelic adam  (17.05.11 21:23:06)
i guess he has done so / he did so degil tam demek istedigim, tahminden ziyade daaha cok kesinlik bildiren bir sekilde.

  • ikilem  (17.05.11 21:25:05)
lafın gelişine göre farklı şekillerde söylenir. bizim burda söylediklerimizle sizin demek istediğiniz tutmayabilir yani.

  • istanbluer  (17.05.11 21:26:08)
he/she would have done so...

tabi cümlenin gelişine ve ondan önceki cümlelere göre değişebilir..

edit: benim dedigimde. oyle yapmistir, oyle yapmis olmali veya oyle yapmis olmaliydi anlamlari cikabiliyor

edit2: tek başına "must have done" daha doğru olur. tepedekine katılıyorum!
  • ermanen  (17.05.11 21:26:21 ~ 22:04:39)
he/she must have done like that dedigimizde yapmistir da cikiyor, o sekilde yapmaliydi diye bir anlam da cikabilir. bu neye gore ayriliyor her zaman cumlenin gidisinden cikaramayiz?

  • ikilem  (17.05.11 21:27:13)
must have done it that way dersen "öyle yapmalıydı" anlamı çıkmaz. aradigin anlam cikar. psychedelic adamin dedigi dogru.

  • innocentbystander  (17.05.11 21:37:05)
ek bilgi: should have done so ---> öyle yapmalıydı , yapmış olmalıydı.

yukarda da belirtildiği gibi must burda speculation, yüksek ihtimal belirten must'ı. yüzde 90 a yakın olan, yüksek ihtimal belirten must. may, might, could yüzde 50'den düşük, bu da yüksek olan işte. onun da past ını alınca must have done so oluyor.
  • pyro clustic flow  (17.05.11 23:11:29)
should do + V

  • hayallerin gucu adina  (17.05.11 23:55:49)